27. března 2015 7:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vojáci rozpůlili tendr na speciální maskáče, teď čelí obvinění

V Afghánistánu používali vojáci SOG mimo jiné speciálně upravené vozidlo Tatra. Na jeho korbě jsou namontovány různé typy zbraní, které poskytují zvýšenou ochranu jednotce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Afghánistánu používali vojáci SOG mimo jiné speciálně upravené vozidlo Tatra. Na jeho korbě jsou namontovány různé typy zbraní, které poskytují zvýšenou ochranu jednotce. | foto: František Šulc, Lidové noviny

PRAHA Že jsou americké maskáče multicam do afghánské operace ideální, může potvrdit řada příslušníků 601. skupiny speciálních sil z Prostějova. Většina jejich úkolů v misi je sice tajná, ale co prozradí, je fakt, že bez multicamu by do těchto akcí už nevyráželi.

Těmi, kdo komplety v českém vojsku jako první odzkoušeli, byli lidé z jednotky SOG. Speciálního oddílu vojenské policie, který se znelíbil – a v roce 2009 přišel rozkaz k jeho rozpuštění.

Právě kvůli nákupu maskáčů multicam se ovšem nyní bývalí členové elitní skupiny musejí zpovídat. „Zahájili jsme trestní stíhání dvou lidí,“ přibližuje Štěpánka Zenklová, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze. Jeden z nich je obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele, druhý z účastenství a nápomoci v tomto trestném činu. 

„Oba muži jsou obviněni z porušení zákona a interních předpisů ministerstva obrany – zakázku za čtyři miliony na nákup obleků multicam rozdělili na poloviny,“ pokračuje Zenklová. Vznikly tak dva kontrakty, u nichž se pak nemusela konat otevřená soutěž. „A tím měla vzniknout škoda nejméně jeden milion korun,“ vyčísluje Zenklová. Vyšetřování se podle ní teprve rozjíždí. 

Obviněný: Byl to dobrý obchod

Jedním z obviněných je podle zjištění LN i šéf logistiky speciální jednotky L. K, jenž se v roce 2007 a 2009 zúčastnil operace v Afghánistánu. Bývalý voják v současnosti se svým právním zástupcem sepisuje proti zahájení trestního stíhání stížnost. A jakékoliv pochybení ze své strany odmítá. „K žádnému rozdělení zakázky nedošlo, nakupovali jsme dvě rozdílné komodity. Jednak výstroj a jednak ochranné prostředky proti nepříznivému počasí. Nejsem si vědom jakékoliv škody,“ tvrdí L. K., který českou armádu opustil již před pěti lety. 

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz