Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Vojáci: Špioni sledují radar

Česko

Víme o „konkrétním zájmu“ cizích špionů o radar, tvrdí zpráva zpravodajců

PRAHA Už druhá česká zpravodajská služba potvrdila, že cizí agenti shánějí informace o stavbě amerického radaru v Brdech. „Vojenské zpravodajství v roce 2007 zaznamenalo mj. také konkrétní zájem o informace k možné výstavbě protiraketové základny USA či její součásti na území České republiky,“ stojí ve výroční zprávě Vojenského zpravodajství za rok 2007, která byla včera zveřejněna na internetu. Vojenští zpravodajci tak potvrdili informace, které před týdnem uvolnila civilní kontrarozvědka (BIS).

Výroční zpráva Vojenského zpravodajství (spojená vojenská rozvědka a kontrarozvědka) sice připouští „konkrétní zájem“ cizích zpravodajců, pro veřejnost ale žádné podrobnosti neuvolnila. Jestliže BIS alespoň specifikovala, že zájem mají ruské zpravodajské služby, vojáci o příslušnosti těchto špionů pomlčeli.

Podle bezpečnostního experta a někdejšího ředitele Vojenského zpravodajství Andora Šándora je vojenská zpráva vyváženější než ta od civilní kontrarozvědky. „BIS to výrazně zaměřila jen na ruské služby. Jednak to není pravda, samozřejmě že zájem nemají jenom Rusové. A jednak v tom je náznak určitého připolitizování problematiky,“ tvrdí Šándor. O radar by totiž podle něj mohly mít zájem i státy, proti kterým je oficiálně stavěn. „Jestliže deklarujeme, že je to obrana proti Íránu, tak tady asi Íránci budou působit. Ale nejspíš ne jen oni,“ připustil pro agenturu ČTK bývalý špion.

Podle vojenských zpravodajců se ovšem zájem cizích rozvědčíků neomezuje jen na brdský radar. „Cílem zpravodajských služeb některých států je získat utajované či neveřejné informace týkající se NATO, ozbrojených sil České republiky, nových zbraňových systémů zaváděných do Armády ČR nebo pokročilých technologií využitelných ve vojenství,“ uvádí dále výroční zpráva. Cizí špioni snaží získávat informace především od svých agentů – českých občanů.

Sběr informací se navíc podle vojenských zpravodajců nezaměřuje jen na vlastní Česko, ale i na mise tuzemských vojáků v zahraničí, a to především na tu v Iráku. „Ve vztahu k jednotkám Armády České republiky, dislokovaným v Iráku a v Afghánistánu, bylo zaznamenáno působení zpravodajských služeb Íránu, které zde vyvíjely aktivity proti koaličním jednotkám. Zejména v Iráku se jednalo o širokou škálu aktivit,“ upřesňuje dále materiál.

Stejně jako BIS i Vojenské zpravodajství míní, že Česku nyní přímý teroristický útok nehrozí. Země je ale podle zprávy pro teroristy zajímavá jako tranzitní prostor, a to hlavně proto, že patří do schengenského prostoru. „Potenciál mezinárodního terorismu ve světě přetrvává. Z analýz činnosti teroristických organizací je zřejmé, že pravděpodobnost toho, že se Česko v budoucnosti stane terčem teroristického útoku, neklesá,“ varují vojáci.

***

Ultrapravičáci míří do armády Příslušníci krajně pravicových hnutí se v loňském roce snažili proniknout do řad české armády. Zjistilo to Vojenské zpravodajství. Hlavní pozornost zpravodajců byla v této oblasti zaměřena na přijímací proces nových vojáků a na extremistické projevy těch, kteří už v armádě pracují. Konkrétní počty odhalených pravicových extremistů však zveřejněný materiál neobsahuje. čtk

Agenti pracují proti Česku

Podle veřejné části výroční zprávy Vojenského zpravodajství, která byla včera zveřejněna na internetu, měly o Česko v roce 2007 zájem cizí zpravodajské služby. Jejich příslušníci vyvíjeli množství aktivit:

Vojenské zpravodajství například zaznamenalo konkrétní zájem o informace k možné výstavbě protiraketové základny USA či její součásti na území Česka.

Cizí špioni z některých států se navíc podle zprávy snažili získávat utajované a neveřejné informace týkající se NATO, české armády a také vyspělých technologií.

Vojenští zpravodajci také připustili „působení zpravodajských služeb Íránu“, které vyvíjely aktivity „ve vztahu k jednotkám Armády ČR, dislokovaným v Iráku a Afghánistánu“.

V roce 2007 čeští zpravodajci zpracovali více než 550 informací různého obsahu a rozsahu. Jednalo se o souhrnné analýzy, ucelené přehledy a jednotlivé aktuální monotematické informace.

Vojenské zpravodajství se nadále věnovalo problematice možného poškození resortu obrany při odprodeji či pronájmu přebytečných letounů L-159. Konkrétní informace, které by nasvědčovaly ohrožení ekonomických zájmů resortu, však nebyly zjištěny.

Jedním ze zájmů cizích agentů je americký radar, který se může přesunout do ČR

Autor: