14. září 2012 16:30, aktualizováno  22:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vojenský velitel na Hradě skončil. Kvůli obskurnímu obřadu v kapli

Pomazání Františka Jílka olejem v kapli chrámu sv. Víta na Pražském hradě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pomazání Františka Jílka olejem v kapli chrámu sv. Víta na Pražském hradě | foto: facebook.com/franzgilles.vonjilek

PRAHA Podivný „rytířský“ obřad uvnitř kaple svatého Václava v Chrámu sv. Víta na Pražském hradě má svoji personální dohru. Ze své funkce byl odvolán plukovník Karel Niederhafner, který do nejvzácnějších prostor katedrály vpustil „samozvaného českého krále“ Františka Jílka. Niederhafner bude kvůli aféře i propuštěn z armády.

Vojenský velitel Pražského hradu o svoji funkci přišel už v pondělí 10. září a ze služebního poměru vojáka z povolání bude propuštěn v řádu několika týdnů. Serveru Lidovky.cz to potvrdil náčelník Vojenské kanceláře Pražského hradu Zdeněk Jakůbek.

Niederhafner do uzavřené kaple umožnil přístup členům neregistrovaného rytířského řádu sv. Václava. „Bylo to osobní selhání a pochybení výhradně pana plukovníka Niederhafnera, které nemá žádnou spojitost s ostatními zaměstnanci Pražského hradu,“ podotkl Jakůbek.

Postih pro zodpovědné pracovníky Hradu požadoval prezident Václav Klaus, který byl podle svého mluvčího Radima Ochvata celou záležitostí velmi pobouřen.

Pomazání Františka Jílka olejem v kapli chrámu sv. Víta na Pražském hradě

Pomazání Františka Jílka olejem v kapli chrámu sv. Víta na Pražském hradě

Podivného obřadu se podle televize Nova účastnil představený „řádu“ František Jílek. Oproti původním zprávám naopak chyběl Jílkův známý, nechvalně známý lékař Jaroslav Barták obžalovaný ze sexuálního napadání asistentek. Obřad se totiž uskutečnil podle informací LN 10. srpna, kdy už byl Barták dávno ve vazbě.

Jílka, který se prohlásil českým králem a vystupuje pod jménem Franz Gilles von Jilek, už obvinila policie, protože měl od několika uchazečů o členství v řádu vybrat více jak 240 tisíc korun.

„V každém šlechtickém rodě se narodí jeden voják, jeden blázen a jeden kněz. Já jsem ten blázen, ale zároveň mám IQ 154, na což mám dekret. Tak kdo jiný než já by tuto funkci mohl vykonávat?“ vysvětloval Jílek týdeníku Instinkt obřad ve Svatováclavské kapli, při němž byl údajně „pomazán posvátným olejem“.

Svatováclavská kaple

Svatováclavská kaple je nejvzácnějším prostorem chrámu sv. Víta, v jejím středu je hrob sv. Václava a jeho ostatky.

Dveře v jihozápadním rohu kaple vedou ke schodišti do Korunní komory, kde se ukládají korunovační klenoty.

Klíčů od těchto dveří je sedm. Po jednom klíči mají: prezident republiky, předseda vlády, pražský arcibiskup, předseda Poslanecké sněmovny, předseda Senátu, Metropolitní kapitula chrámu sv.Víta a pražský primátor.

Svatováclavská kaple
mevMartin Nevyhoštěný