Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Volba nového šéfa ČT - Politici mají pohotovost, rada chce zítra vybrat nejvhodnější kandidáty

Česko

Mezi devatenácti kandidáty na generálního ředitele ČT je i sedm těch, kteří zkušenosti s řízením televize, veřejnoprávní či soukromé, mají.

Co navrhují?

Jiří Janeček

od července 2003 generální ředitel České televize Připomíná, že za jeho vedení ČT začala hospodařit vyrovnaně (od roku 2004) a spustila dva digitální programy ČT24 a ČT4 Sport. Plánuje „zkvalitnit program“ a lépe jej zacílit na menšiny, vytvořit prostor pro mladé a nezávislé tvůrce, posílit zpravodajství a víc ho regionalizovat, zlepšit výběr poplatků od diváků, vydělávat v rámci „nových obchodních příležitostí“ či dokončit digitalizaci a přechod na HDTV. V letech 2009-2015 chce ušetřit přes 4,5 miliardy korun restrukturalizací instituce a „optimalizací“ zaměstnanosti i vlastní výroby.

Jana Bobošíková

během televizní krize byla od prosince 2000 do února 2001 ředitelkou zpravodajství, od roku 2004 europoslankyně Navrhla zrušit reklamu, ČT financovat státem či z fondů EU a nechat ji kontrolovat antimonopolním úřadem. Do půl roku od jejího nástupu by ČT vedl tým sedmi manažerů, do roka by propustila 20 % zaměstnanců. Do roku 2012 chce programové okruhy ČT přeskupit na základě výsledku sčítání lidu podle ČSÚ. ČT1 by tak byla pro většinovou populaci, ČT2 pro menšinovou, ze sportovní ČT4 by se stal ČT Lektor, doplněný „edukativně kulturním obsahem“. Do roku 2013 by mohl být i pátý kanál Občan. Sama by vysvětlovala svá rozhodnutí „v kontaktním pořadu“.

Jana Kasalová

bývalá ředitelka vlastní tvorby a programová ředitelka televize Prima Chce řešit skryté rezervy v hospodaření (například „vyrovnat se se zděděným molochem množství drahých budov“), řízení a strukturu programů (chybí jim prý zřetelnější profilace, aby se v nich divák lépe orientoval) a zpravodajské a publicistické priority („jakoby ti nejlepší a nejzkušenější novináři neměli o práci v ČT příliš zájem“, což prý pak z obrazovky působí, jako by převažovaly dvě skupiny lidí, „začátečníci a nedotknutelní“). Vedení ČT „nepotřebuje čistku“, management by proto jen „vhodně doplnila“ a posílila systém manažerského řízení.

Dušan Chmelíček

od února do prosince 2000 byl generálním ředitelem televize, odvolala jej Rada ČT po opakované kritice „ČT je jen jedna,“ zdůrazňuje, jednotlivé programy -dosud prý „obsahově uzavřené solitéry“ - by měly být lépe propojeny jednotnou programovou linkou a víc „o sobě vědět“. Budovat další dva digitální kanály, jak stojí v dlouhodobých plánech ČT, považuje za „ekonomicky neúnosnou zátěž, kterou nevyvažuje míra přínosu těchto kanálů v oblasti služby veřejnosnosti“. Tratí se prý i na nákladech na provoz, řešení se tak nabízejí „od prosté dislokace až po samotné opuštění některé z budov“. Plánuje „personální a procesní audit“, ne ale „bez participace“ odborů.

Petr Klimeš

od listopadu 2002 do července 2003 byl prozatímním ředitelem ČT, v roce 2003 neúspěšně kandidoval na generálního ředitele Předkládá projekt „Nové ČT“. Programy chce výrazněji profilovat, ČT1 si představuje jako publicisticko-zpravodajský kanál, ČT2 kulturní, třetí program jako výchovně-vzdělávací a čtvrtý jako sportovní. Zřídil by funkce intendantů - v čele každého programu by stál jeden člověk, který by nesl plnou dramaturgickou i producentskou zodpovědnost za jeho obsah i náklady. Oddělil by činnost ředitelství ČT (coby „vysílatele“) od produkčních (tvůrčích) skupin, jež by mu přímo nepodléhaly. Chce aktivní dramaturgii odlišnou od komerce, třeba by upustil od estrád.

Hynek Chudárek

výkonný ředitel hudební stanice Óčko, která stejně jako LN patří mediální skupině MAFRA Navrhuje „návrat k původnímu poslání ČT jako plnohodnotné instituce veřejnosti“, od něhož se během posledních dvou let údajně odchýlila a pustila se „do nesmyslné soutěže se soukromými televizemi o sledovanost“. Navrhuje též programovou restrukturalizaci. Snížením počtu 14 ředitelů (13 + vedoucí právního útvaru) na polovinu by chtěl ušetřit desítky milionů korun, dalších několik stovek milionů pak propouštěním zaměstnanců, „v prvním kole minimálně až o jednu třetinu“. Dále zdůrazňuje přechod na HD. Chce ČT otevřít nezávislým tvůrcům.

Radomír Pekárek

někdejší šéf projektu digitální televize Barrandov, která začala vysílat letos 11. ledna Požaduje hospodaření „skutečně průhledné a ne sestavované ve smyslu překračování socialistických plánů“. Chce „výrazné zlepšení image“ ČT a jasnou programovou profilaci kanálů: „Dominantou se v uplynulých osmnácti měsících staly především historické reprízy a publicistika, která se snaží přizpůsobit klasickému pojetí bulváru.“ Pekárek volí cestu spolupráce s FAMU a svazy výkonných umělců. Oblast ekonomiky a výroby chce podrobit celkovému nezávislému auditu, jenž by „zodpověděl pochybnosti, které panují kolem bezproblémových statistik“.

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč