Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Česko

Lídři STAN se zastali Pavla kvůli KSČ. Na Hradě si ale radši přejí Drábovou

Lídři STAN, ministr vnitra Vít Rakušan i ministr školství Petr Gazdík se zastali generála Petra Pavla jako možného kandidáta na Hrad kvůli jeho bývalému členství v KSČ. Ve funkci prezidentky by ale raději viděli šéfku SÚJB Danu Drábovou. foto: ČTK

Strany vládní koalice zatím nenašly vhodného kandidáta na Hrad a neshodují se, jak velkou překážkou pro kandidaturu je bývalé členství v KSČ. Politici STAN se zastali generála ve výslužbě Petra Pavla, jemuž to, že byl před listopadem 1989 v komunistické straně, vytýkají premiér Petr Fiala a šéf poslanců ODS Marek Benda.
  19:01

„Já osobně bych konečně rád na Hradě viděl ženu, žel spíše některou z těch, které kandidovat nechtějí. Můj ideál je Dana Drábová,“ sdělil iDNES.cz ministr školství a místopředseda STAN Petr Gazdík.

„Nemyslím, že členství v KSČ by bylo pro nás nepřekročitelné. Důležitější jsou postoje generála Pavla, které prokázal i ve funkci nejvyššího vojenského představitele NATO,“ zastal se Gazdík v pondělí generála ve výslužbě, bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Petra Pavla, který v letech 2015 až 2018 působil ve funkci předsedy vojenského výboru NATO. Ale byl také před listopadem 1989 v KSČ.

„Radost z členství v KSČ u žádného z kandidátů nemám. Ale při představě, jak by mohlo vypadat druhé kolo, si přeji silného kandidáta, který osloví širší vrstvy voličů, ne jen uzavřenou sociální bublinu. A takovým jistě Petr Pavel je. Ale Dana Drábová by byla ještě lepší,“ uvedl později pro iDNES.cz také předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan.

„Mně by se to moc líbilo, ale Daně Drábové ne,“ pojmenoval ale také Rakušan, v čem je problém s Drábovou, už na dubnovém kongresu ODS, kam dorazil jako host. Drábová iDNES.cz napsala sms, že je pracovně v Tokiu a že se může k věci vyjádřit až po návratu do České republiky.

Bývalého komunistu nechce na Hradě premiér

Petr Pavel, kterého se v pondělí zastali přední politici STAN, dnes zatím patří podle průzkumů veřejného mínění i kurzů bookmakerů k favoritům příští prezidentské volby. Zároveň platí, že pro premiéra Petra Fialu z ODS je problémem to, že byl Pavel komunista.

„Bývalého člena strany bych si nepřál,“ řekl premiér Fiala v rozhovoru pro Reflex, když odpovídal na otázku, zda by se mu líbil bývalý člen Petr Pavel, který byl dříve v KSČ.

„To je jeho plné právo, aby si myslel, co uzná za vhodné. Nakonec je to volbou občanů,“ řekl iDNES.cz Petr Pavel. Připustil, že na některé voliče může mít názor premiéra, že kandidát na Hrad nemá být bývalý člen komunistické strany, vliv. „Někdo si rád dělá názor sám na základě vlastního poznání kandidátů,“ uvedl Pavel.

„Třicet let po revoluci bychom si mohli zasloužit kandidáta, který nebyl nikdy členem komunistické strany,“ řekl v debatě na CNN Prima News také šéf poslanců ODS Marek Benda a zkopíroval tak názor premiéra a šéfa ODS.

Radši řadového exčlena KSČ, než někoho, kdo spolupracoval s StB, říká šéfka TOP 09

„33 let od sametové revoluce už je skutečně na čase, abychom měli prezidenta, který si s totalitním režimem a KSČ nijak nezadal,“ uvedla pro iDNES.cz předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Ale pokud bych si měla vybírat mezi někým, kdo byl řadovým členem a někým, kdo i aktivně spolupracoval s StB, tak samozřejmě mám jasno. Nicméně debata ohledně kandidátů stále probíhá i v našich stranách a koalicích a její výsledek nyní nelze předjímat,“ říká Pekarová Adamová v narážce na možný souboj Petra Pavla a bývalého premiéra Andreje Babiše. Ten byl stejně jako Pavel také v KSČ, ale navíc se doposud soudí, protože odmítá, že by vědomě spolupracoval s tajnou policií bývalého režimu.

„Byl bych samozřejmě rád, pokud by byl kandidát, který by měl šanci na vítězství a který by zároveň neměl minulost jakkoliv spojenou s KSČ. Myslím si, že by bylo určitě dobře, kdyby se všechny vládní strany shodly na podpoře jednoho kandidáta,“ uvedl šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš, předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek a lídr lidovců Marian Jurečka na otázku iDNES.cz, nakolik podle nich může kandidáta na Hrad diskvalifikovat členství v KSČ, neodpověděli. Vyhnuli se i odpovědi, zda se kvůli tomu může stát, že koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) bude podporovat jiného kandidáta, než koalice Pirátů a STAN.

„Jako strana máme množinu jmen, která bychom rádi na Hradě viděli. Musí to být někdo, kdo bude společnost sjednocovat a naši zemi dobře reprezentovat. Byli bychom rádi, aby se podařilo najít shodu za celou vládní koalici,“ sdělil iDNES.cz první místopředseda lidovců Jan Bartošek.

Podpora stran má omezený dopad, míní Gazdík

„Ve vládní koalici jsme o tom zatím nediskutovali a je klidně možné, že budeme mít různé favority. Ostatně je to přímá volba a podpora stran má omezený dopad,“ uvedl v pondělí místopředseda STAN Gazdík.

Jistotou, z hlediska toho, co přesně udělají strany koalice, je tak zatím jen to, že kandidaturu na Hrad nechce zkusit premiér Petr Fiala. „Svůj úkol vidím tam, kam mě občané poslali a to, abych byl předsedou vlády České republiky,“ řekl premiér a lídr koalice Spolu ve videu Otázky a odpovědi předsedy vlády Petra Fialy z Kramářovy vily, které zveřejnil na sociálních sítích.