Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Volba: Souboj dvou profesorů

Česko

  10:22
PRAHA - Co mají společného Václav Klaus a Jan „Antiklaus“ Švejnar? Dlouholeté působení v akademické sféře. Za dva týdny - 8. února - se o pětiletý pobyt na Pražském hradě utkají dva profesoři ekonomie. Této vědě oba političtí soupeři zasvětili svoje akademické životy.

Václav Klaus x Jan Švejnar foto: Lidovky.cz

Současný prezident vystudoval ekonomii zahraničního obchodu v roce 1963. Profesorem na domovské Vysoké škole ekonomické v Praze se stal v roce 1995. To už byl tři roky českým premiérem. Od roku 1991 posbíral po světě celkem 41 čestných doktorátů. Na prestižních univerzitách na Západě i na pro Středoevropany exotických místech, jako je univerzita v Uzbekistánu, Kazachstánu nebo v Západním Bengálsku. Klausův prezidentský protikandidát Jan Švejnar vystudoval na několika amerických vysokých školách - na Cornellské a Pittsburghské univerzitě. Profesuru získal nejprve v Pittsburghu v roce 1987, potom v Michiganu v roce 1996, kde působí dodnes.

Statisticky je ze dvou prezidentských kandidátů renomovanějším ekonomem Jan Švejnar: podle internetové citační databáze Web Of Science publikoval Švejnar ve specializovaných časopisech či sbornících od roku 1980 čtyřicet dva odborných článků a 470krát je citován. Současný český prezident napsal za totéž časové období 16 článků a citován je v šesti článcích.

Služba RePEc (Research Paper in Economics), která nabízí žebříček nejúspěšnějších akademických ekonomů v různých zemích, má z České republiky na prvním místě Jana Švejnara. Václav Klaus však není v systému RePEc registrován.

Ekonomický analytik Daniel Münich ale na svém blogu upozorňuje na skutečnost, že srovnání Klause a Švejnara podle počtu publikovaných článků nemusí být férové. „Klaus působil předchozích téměř dvacet let ve vysoké politice a nikoliv jako akademický ekonom. Se Švejnarem to bylo právě naopak - působil v akademické sféře podléhající přísným mezinárodních akademickým publikačním nárokům a naopak v politice nebyl,“ píše Münich.

Na rozdíl mezi Klausem a Švejnarem upozorňuje i politolog Bohumil Doležal. Podle něj Václav Klaus nikdy nebyl „katedrovým typem“. „Klaus je profesorem pouze titulárně. Je jistě odborníkem na ekonomii, ale do roku 1990 nikdy na vysoké škole neučil. Je hlavně politický praktik, a v tom má v souboji o Hrad nad Švejnarem možná výhodu,“ říká Doležal.

Podle něj Švejnar užívá profesorský titul právem. „Ten ekonomii dlouhodobě vyučoval na prestižní univerzitě. Oproti Klausovi však politickou praxi nedělal nikdy. Není ale důvod, proč by akademik nemohl být prezidentem,“ míní Doležal, podle kterého je akademické zázemí s nejvyšší státní funkcí slučitelné. Dodal ale, že v evropských zemích, které nemají prezidentský systém, je prezident většinou „politický důchodce“.

Dlouholetým vysokoškolským profesorem byl i první prezident republiky T. G. Masaryk. Ten působil od roku 1879 jako soukromý docent na Vídeňské univerzitě. Poté se v roce 1882 stal mimořádným profesorem filozofie na České univerzitě v Praze. V letech 1897 až 1914 působil jako profesor Karlovy univerzity.


Citáty z knihy Jana Švejnara „Kam kráčíš, Česko"

Proč chce být prezidentem:
K tomuto rozhodnutí jsem dospěl až po dlouhém přemýšlení. Já po té funkci netoužím jako po mocenské instituci, ale rád bych co nejvíce pomohl své rodné zemi. Pokud budu zvolen, pokusím se spolu s parlamentem, vládou a justicí přispět k tomu, aby se naše republika rychleji posunula dopředu pozitivním směrem.

O tom, co by dělal jako prezident:
Já jsem si vybudoval reputaci a autoritu ve světě jako profesor a akademik, s tím jsem spokojen a doufám, pokud budu mít tu příležitost, že si podobnou reputaci vysloužím i v prezidentské funkci. Vykonával bych ji ale velice civilně a transparentně.

O Václavu Klausovi:
Václav Klaus byl významným aktérem v prvních letech transformačního období a určité zásluhy mu nelze upřít. Jeho nejúspěšnější počin spočíval v tom, že spoluzaložil ODS, která se stala hybnou silou zásadních proměn transformačního období. Ovšem dvacet let ve vrcholné politice se podepíše na každém politikovi, Gustávem Husákem počínaje, Václavem Klausem konče. Dnes, když prezident Klaus cestuje po světě a vysvětluje, že naše členství v Evropské unii nám ubralo jak svobodu, tak demokracii, anebo když se snaží přesvědčit naše přátele, že globální oteplování je falešný mýtus, nedělá dobrou službu naší republice. 

O transformaci a privatizaci:
Domnívám se, že za tím byla jednak nevole přijímat zahraniční model a zadruhé za tím byly silné partikulární zájmy, které umožnily rozkrást a zprivatizovat věci do vlastních rukou. Tehdy se též objevilo ono maskovací slovo pro krádeže: tunelování. K tunelování by do značné míry nemohlo dojít, kdyby tu býval existoval silný právní rámec. Prosadil se gründerský kapitalismus, který se před dvěma stoletími praktikoval na Divokém západě.

O Václavu Havlovi:
Význam Václava Havla ještě stále není dle mého soudu úplně doceněn. Paradoxně měl a má mnohem větší uznání a reputaci v zahraničí než doma. To je dáno samozřejmě i tím, že se doma musel vůči některým věcem vymezovat a dělat určité politické kroky, které nikdy nejsou přijaty jednoznačně a pozitivně.

O národní identitě:
Často slyšíme, že musíme stavět na národní identitě a národních zájmech. Je jistě pravda, že si musíme udržet svoji kulturu a hájit národní zájmy. Ale je iluzí si myslet, že toho dosáhneme uzavíráním se do sebe a popíráním reality.

O euru: Budeme-li jedinou zemí střední Evropy mimo eurozónu, bude to pro naši ekonomiku velké riziko. Toto je nešťastný vývoj a je to paradox, protože v jiných oblastech jsme doposud úspěšně ukazovali světu, že jsme schopni do něj rázně vkročit a prosadit se.

  

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...