Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zeman a Paroubek přilákali na předvolební mítink v Teplicích jen asi sto lidí

Na mítinku Jiřího Paroubka a exprezidenta Miloše Zemana v Teplicích foto: MAFRA

Bývalý prezident Miloš Zeman přijel před volbami do Evropského parlamentu do Teplic na akci dalšího bývalého premiéra a exšéfa sociální demokracie Jiřího Paroubka. Na Zámeckém náměstí v bezprostřední blízkosti místních lázní pořádal Paroubek akci nazvanou „Za mír a prosperitu“. Dorazilo na ni asi jen sto lidí.
  15:17aktualizováno  21:30

„Evropské volby pokládám i za referendum o současné vládě,“ prohlásil Zeman.

„Kdybych měl tři hlasy, tak je rovnoměrně rozdělím. Jeden hlas dám hnutí ANO, druhý hlas dám SPD a třetí ČSSD,“ řekl iDNES.cz bývalý prezident.

Tři hlasy nemá, a tak tvrdí, že jeho hlas dostane Klára Dostálová, jednička kandidátky ANO, kterou označil za svou přítelkyni.

Green Deal povede k úpadku, varoval Zeman

Exprezident kritizoval na mítinku Green Deal Evropské unie. „Za několik málo let povede k úpadku našeho nejdůležitějšího průmyslového odvětví, automobilového průmyslu,“ varoval Zeman.

Evropská unie se podle Zemana vzdaluje ideálu otců zakladatelů. „Všichni jsme si na protestech zemědělců uvědomili dopad Green Dealu na evropské i české zemědělství,“ uvedl bývalý prezident.

Věří, že účast voličů v eurovolbách bude letos větší a že přijdou volit odpůrci současné byrokratické podoby Evropské unie a stoupenci suverénních národních států, které se dobrovolně v Evropské unii sdružily.

„Nejít k volbám je zbabělost nebo přinejmenším lhostejnost,“ nabádal Zeman přihlížející, aby určitě nevynechali možnost jít volit.

„Je ve vašich silách v těchto evropských volbách, v krajských volbách, v senátních volbách a za rok v parlamentních volbách tuto volbu demokraticky, bez zbytečného násilí sesadit. Držím vám v tom palce,“ prohlásil také Zeman.

Paroubek jako jednička kandidátky vede do evropských voleb ČSSD, ale není to Sociální demokracie, ale menší neparlamentní strana Česká suverenita sociální demokracie, která používá původní zkratku sociálních demokratů, kteří si nyní říkají SOCDEM.

Nám jde v prvé řadě o mír, říká Paroubek

„Nám jde v prvé řadě o mír a o ukončení války, která je zbytečná,“ prohlásil Paroubek.

Hovořil také o tom, že mu jde o zachování práva veta v rámci Evropské unie, aby mohly národní státy říci ne. „Velcí kluci by se mohli domluvit mezi sebou a my bychom se stali nevýznamnou provincií v rámci Evropské unie,“ varoval Paroubek.

„Musíme změnit příjmovou stranu státu, zavést progresivní zdanění. Jsme proti tomu, čemu se říká migrační pakt. Jde nám o ochranu vnějších hranic Evropské unie,“ vypočítával Paroubek z bodů programu své strany.

Před demonstrací se uskutečnila tisková konference v hotelu Prince de Ligne v centru Teplic, jehož majitelem je Paroubkův dlouholetý politický souputník a místopředseda ČSSD Petr Benda.

„Přátelsky jsem poobědvali, pan prezident si dal dietní jelito a jitrnici, já rybu,“ řekl Paroubek. A po mítinku zase všichni pospíchali zpět do hotelu, kde Benda uspořádal banket.

Jde o místo, které bylo v centru pozornosti v době covidu, když zde v lednu 2021 porušili Benda i hosté při oslavě jeho padesátin řadu proticovidových opatření. Byli mezi nimi i Paroubek, bývalí hokejoví reprezentanti Milan Hnilička a Jiří Šlégr či ředitel Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. V reakci na zveřejnění události rezignoval Hnilička na mandát poslance za ANO a Vladislav Husák byl odvolán z postu krajského policejního ředitele.

Zeman podpořil Paroubka i na sjezdu ČSSD

Zeman a Paroubek, dlouholetí střídavě soupeři a spojenci, se nedávno setkali i na sjezdu strany, když si do svého čela zvolila právě Paroubka.

„Sociální demokracie by neměla být stranou lidí, kteří přemýšlejí, kolik je pohlaví, nebo lidí, kteří se přilepují k dálnici. Měla by být stranou lidí, kteří jsou dnes opomíjeni. Nikdo z nás není obyčejný. Měli bychom být stranou normálních lidí. Jste dědici kdysi velké strany,“ nabádal ČSSD Zeman.

Podle Paroubka vláda přilévá olej do ohně, pokud jde o konflikt na východě Evropy, který nevnímá jakou ruskou agresi na Ukrajině, ale jako konflikt mezi Ruskem a Spojenými státy, respektive mezi Ruskem a tím, co nazval jako kolektivní Západ. Zeman očekává, že po prezidentských volbách a vítězství Donalda Trumpa budou Spojené státy usilovat o příměří ve válce na Ukrajině.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!