21. října 2017 14:00, aktualizováno  20:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ANO drtivě triumfuje, ODS a Piráti slaví. TOP 09 na poslední chvíli proklouzla do sněmovny

Andrej Babiš na tiskové konferenci ANO k výsledkům parlamentních voleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš na tiskové konferenci ANO k výsledkům parlamentních voleb. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Andrej Babiš a jeho hnutí ANO slaví drtivý triumf. Získalo 29,68 procenta hlasů, což znamená 78 poslanců. S velkým odstupem následovala ODS a Piráti, zcela propadla ČSSD a jen těsně se do sněmovny protáhla TOP 09.

„Je to neuvěřitelné, výsledek mě překvapil,“ prohlásil rozesmátý šéf ANO Andrej Babiš, který i přes obvinění v kauze Čapí hnízdo získal skoro 50 tisíc preferenčních hlasů.

Babiš po vítězství ve volbách oslovil všechny strany, co se dostaly do sněmovny, a nabídl jim spolupráci. Doufá, že ho prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády. Chce, aby nový kabinet vznikl co nejrychleji.

Babiš také řekl, že se podle něj dostalo do sněmovny příliš mnoho stran. „Náš největší problém ve fungování státu a samosprávy je koaliční uspořádání. Bohužel nemáme většinový systém, který bychom potřebovali, aby stát, vláda a samosprávy fungovaly efektivně,“ řekl. Podotkl ale, že změna volebního systému nebude patřit mezi největší priority ANO při jednání o novém kabinetu.

Mandáty v nové sněmovně

  • ANO 78
  • ODS 25
  • Piráti 22
  • SPD 22
  • KSČM 15
  • ČSSD 15
  • KDU-ČSL 10
  • TOP 09 7
  • STAN 6

Po sečtení skoro všech okrsků bylo první Babišovo ANO s 29,64 procenty, druhá ODS získala 11,32 %, na třetí místo se nakonec dostali Piráti (10,79 %). Následovala Okamurova populistická SPD (10,64 %), komunisté (7,77 %), kteří předčili ČSSD (7,27 %), KDU-ČSL (5,80 %). Do sněmovny se nakonec těsně dostala i TOP 09 (5,30 %), i když měla dlouho namále a STAN (5,17 %). Zcela propadli Zemanovci (0,36 %), Zelení (1,46 %) i Svobodní (1,56 %). Předseda Zelených Matěj Stropnický oznámil v reakci rezignaci - čtěte ZDE:

V přepočtu na mandáty si strany stojí takto: ANO získalo 78 křesel, ODS 25, Piráti a SPD 22 mandátů, KSČM a ČSSD po 15, KDU-ČSL deset, TOP 09 sedm a STAN šest.

Matematika je jednoduchá: ANO by si mohlo vybrat snadno koaličního partnera, aby mělo více než 100 hlasů ve dvousetčlenné sněmovně. Jenže většina stran ohlásila, že s Babišem vládnout nechce. Česko tedy patrně čekají složitá povolební vyjednávání.

Volební účast činila 60,83 procenta, což je o trochu více, než před čtyřmi lety.

Aktuální výsledky voleb najdete zde:

Vedle hnutí ANO zářily úsměvy na tvářích politiků ODS a Pirátů. „Budeme bránit to, na co nám voliči dali mandát a budeme pokračovat v posilování poctivé pravicové politiky,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. Podle Bartoše výsledek ukazuje, že mezi voliči je poptávka po otevřenosti a kontrole provádění politiky. „To, že nás lidé zvolili, ukazuje, že takovýto přístup chtějí,“ řekl potěšený Bartoš.

Hlavními poraženými voleb jsou sociální demokraté, komunisté a TOP 09. Pochmurná atmosféra zavládla v sídle sociální demokracie, která zaznamenala nejhorší výsledek ve své historii. Čtěte: Propadák ČSSD, nejhorší výsledek v historii. Chovanec utíkal před novináři, Zaorálek mluví o opozici.

Sčítání hlasů na jedné ze škol v Plzni.
Sčítání hlasů ve Velkém Meziříčí.

Hlasy z prvního okrsku byly při letošních volbách zveřejněny ve 14:22. Bylo to o tři minuty později než při minulých sněmovních volbách. Do čela se prakticky ihned dostal favorit voleb - hnutí ANO. 

Do potíží se následně dostal server Českého statistického úřadu, který zkolaboval, a data tak přicházela do médií se zpožděním. „Jde o dočasný výpadek na straně externího dodavatele. Pracujeme na co nejrychlejším vyřešení. Zpracování výsledků běží normálně,“ napsal úřad.

Dusno bylo odpoledne na štábu populistické SPD, kterou vede Tomio Okamura. Strana se rozhodla nevpustit některé novináře a zavolala na žurnalisty policii. Čtěte: Ve štábu SPD zasahovala policie. Hnutí odmítlo vpustit novináře dovnitř

Před čtyřmi lety vyhrála předčasné sněmovní volby podruhé po sobě ČSSD se ziskem 20,45 procenta hlasů. ANO 2011 skončilo druhé se ziskem 18,65 procenta. Třetí místo obsadila KSČM s 14,91 procenta hlasů. Čtvrté místo patřilo TOP 09, kterou volilo 11,99 procenta lidí. ODS na pátém místě dalo hlas 7,72 procenta voličů. Okamurův Úsvit získal 6,88 procenta hlasů a do Sněmovny se vrátila KDU-ČSL díky 6,78 procenta hlasů. Volební účast v roce 2013 dosáhla 59,48 procenta, byla druhá nejnižší od roku 1989.

mprMartin Prachař, Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.