Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Jednoznačný výsledek. Prohrál Babiš, vyhrála demokratická ČR, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek ve volebním štábu koalice SPOLU foto: ČTK

Nadšení zavládlo ve štábu SPOLU. V soubojích s opozičním ANO se prosadili kandidáti vládních stran s jedinou výjimkou všude tam, kde to šlo. „Výsledek je jednoznačný,“ řekl premiér Fiala. „Není to pouze prohra hnutí ANO, je to osobní prohra Andreje Babiše. V těchto volbách vyhrála demokratická Česká republika,“ řekl Fiala.
  13:59aktualizováno  18:21

„Za symbolickou považuji především výhru Miloše Vystrčila, proti kterému se postavil samotný Andrej Babiš s celou svou silou, ekonomickou a politickou mocí,“ řekl Fiala.

„Volby ukázaly, že lidé se nenechají vystrašit hrozbami, ale naši voliči ani nepovažují Senát za zbytečný, jak tady někteří politici několik let říkali. A teprve v posledních týdnech se snažili přesvědčit lidi o opaku. My si myslíme, že Senát má své místo v našem systému. Mám velkou radost z toho, jak volby dopadly, navzdory té často velmi lživé, manipulativní až hnusné kampani, která se vůči řadě našich kandidátů vedla, „ prohlásila šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Největší radost ve štábu koalice SPOLU vyvolal právě úspěch šéfa Senátu Vystrčila. Podle Fialy je vysoce pravděpodobné, že dál povede horní komoru parlamentu. Co chvíli se před tím z prostor, kde politici odděleně sledovali sčítání, ozývalo jásání. A největší při úspěchu Vystrčila.

Nejsledovanějším senátním duelem byl právě jeho souboj s kandidátkou opozičního hnutí ANO Janou Nagyovou, která se spolu s bývalým premiérem Andrejem Babišem u soudu brání obvinění kvůli čerpání evropské dotace na farmu Čapí hnízdo. A Vystrčil v něm vyzyvatelku z ANO jasně porazil.

„V těchto volbách zvítězila slušná politika a její nositelé. Senát má důležitou roli, aby dokázal odolávat snahám některých, kteří mají rádi moc a autoritativní řízení, kteří chtějí, aby bylo po jejich. V tuto chvíli se mi zdá, že Senát bude v takovém složení, že bude nadále připraven tuto roli plnit. Byť je to taková role, že výsledky nejsou okamžitě vidět. Ale je to role nadčasová, aby i naše děti a vnuci mohli žít ve společné společnosti,“ řekl šéf Senátu.

Optimismus už od začátku

Optimismus vládl ve volebním štábu koalice SPOLU už při sčítáním výsledků druhého kola senátních voleb. „Patnáct tam bude,“ odhadoval počet křesel, který získají kandidáti stran koalice SPOLU, ministr zdravotnictví a místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek.

„Tak jich je osmnáct,“ hlásil později radostně iDNES.cz ministr zdravotnictví.

A skutečně. Ve druhém kole senátních uspělo 18 kandidátů z 20 podporovaných či nominovaných stranami SPOLU (neuspěli jen Karel Naxera v Plzni a Stanislav Folwarczny ve Frýdku-Místku.

„Žádné referendum o vládě to nebylo,“ zdůraznil šéf lidovců Marian Jurečka. „Ukazuje se, že spolupráce a synergie má smysl,“ uvedl také Jurečka.

Přítomní ve volebním štábu koalice SPOLU si mohli v sobotu dát do banku sto korun s tipem na to, kolik křesel koalice získá. „Tipy jsou zatím mezi deseti a patnácti křesly,“ řekl iDNES.cz jeden ze členů volebního štábu. Výsledek pak předčil i nejoptimističtější předpoklady politiků koalice SPOLU.

„Zásadně netipuji,“ odvětil dosavadní šéf senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra, který dorazil mezi prvními. Nytra obhájil mandát v Ostravě, kde se ve druhém kole utkal s kandidátem ANO Miroslavem Antlem, který už dříve senátorem byl, ale za ČSSD.

Strany SPOLU si pro druhé kolo senátních voleb zvolily jako sídlo volebního štábu čtyřhvězdičkový hotel v centru Brna, rodného města premiéra Petra Fialy. V rámci cateringu se ve štábu koalice SPOLU nabízely například miniřízečky a bramborový salát, kuřecí kung pao s rýží a koláčky. K tomu byly k dispozici Coca-Cola, Fanta, Sprite i Tonic.

Kandidáta na Hrad? Až 4. října, řekl Fiala

Očekávalo se, že ODS, KDU-ČSL a TOP 09 představí hned po senátních volbách i svou strategii pro blížící se volbu nového prezidenta. Ale to se zase nestalo.

„Vypadá to dobře, oznámíme to 4. října,“ řekl jen premiér a předseda ODS Petr Fiala ke kandidátovi koalice Spolu na Hrad. A na ospravedlnění dodal, že byl dva dny nemocný.

„Ten čas nastane po senátních volbách,“ uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz před komunálními a senátními volbami. „Když mluvím o strategii, je důležité, co v prezidentské volbě sledujeme. Sledujeme cíl, abychom měli na Hradě hlavu státu, která nás důstojně reprezentuje, má jasnou prozápadní orientaci, je to člověk, který respektuje Ústavu, jejího ducha. Vidím to nebezpečí, které je, aby tam nebyl reprezentant populismu nebo nějakých extrémních pozic. Tomu uzpůsobíme i naši strategii,“ řekl předseda vlády.

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat