Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový průzkum vyzdvihuje ANO, vrací do hry ČSSD a naopak vylučuje STAN

Česko

  10:57aktualizováno  11:34
Nejnovější volební model agentury Median z letošního srpna předpokládá, že by se do Poslanecké sněmovny dostalo pět politických stran a hnutí. S přehledem by vyhrálo opoziční hnutí ANO, druhá by s velkým odstupem skončila ODS. Třetí by byla posílená SPD. Jistotu udržení ve Sněmovně by měli Piráti, naopak by z ní vypadly strany STAN, KDU-ČSL a TOP 09. Návrat mezi poslance by čekal ČSSD.

Ilustrační snímek foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Hnutí ANO by získalo 29 procent, druhá ODS by obdržela 16 procent, tedy nejvyšší podporu ze tří stran tvořících koalici Spolu, a SPD 14 procent. Preference Pirátů (11,5 procent) pak mírně vzrostly oproti minulému volebnímu modelu. ČSSD by získala pět procent, což v rámci statistické chyby znamená, že by opětovný vstup do Sněmovny přece jen byl nejistý. KDU-ČSL i TOP 09 samostatně nedosahují hranice pěti procent.

Volební potenciál u hnutí ANO oproti minulému volebnímu modelu slabě vzrostl, naopak u voličského jádra došlo k mírnému poklesu. Preference klesly o jeden procentní bod, oproti minulému modelu. To ovšem nezměnilo fakt, že je ANO nejvyšší ze všech politických subjektů – 19,1 procenta.

Růst preferencí a potenciálu zaznamenala též ODS i SPD, kdy volební model u SPD vzrostl na 14 procent. Stejně jako u ANO však u obou stran voličské jádro mírně kleslo.

STAN se pak snížily preference na čtyři procenta a volební potenciál na 12 procent oproti minulému roku. Pro volbu Pirátů se vyslovilo 11,5 procenta respondentů, což je o jeden procentní bod více, než minulý sněmovní model. Preference ČSSD se i nadále drží těsně okolo hranice pěti procent. KSČM získalo o jeden procentní bod více, než předchozí měsíc.

Výzkumu se zúčastnilo 1005 respondentů ve věku 18 a více let.

Potenciály stran

Pokud by hnutí ANO získalo hlasy opravdu od všech voličů, kteří hnutí vážně plánují volit a nevylučují účast ve volbách, získalo by ANO 34,6 procent hlasů. Jádro voličů ANO je na úrovni 19,1 procent.

ODS má potenciál na 22 procent, volební jádro činí v srpnu na 9,1 procenta. Třetí nejvyšší potenciál má SPD, a to se 17 procenty. Jádrových voličů mají 6,5 procenta. Čtvrtý nejvyšší potenciál mají pak Piráti s 16,5 procenta. U Pirátu je volební jádro 5,4 procenta.

Hnutí ANO má základnu voličů tvořenou především důchodci a lidmi ve věku 65 let a více. Mimo jiné je však tato strana také nejčastější volbou absolventů středních škol bez maturity či pouze se základním vzděláním.

Naopak ODS se těší podpoře mezi podnikateli a lidmi ve věkové kategorii 25 až 34 let a taktéž s nejvyšší podporou mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi.

Hnutí SPD má dosti obdobnou sestavu voličů jako hnutí ANO. Nejčastěji totiž SPD podporují lidé se středoškolským vzděláním bez maturity, důchodci a lidé ve věkové skupině 65 a více let.

Piráti mají nejvyšší podporu ve skupině 18 až 24 let a studenty. Nejčastější volbou jsou zejména u absolventů vysokých škol.

Volební účast

Až 57,5 procenta respondentů by se v srpnu 2022 dle svého vyjádření zúčastnilo voleb do Poslanecké sněmovny. Dalších 18 procent dotázaných svoji účast na volbách zvažuje. Volební účast ve volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2021 činila 65,43 procenta.

Ochota zúčastnit se voleb se tedy souhrnně zvyšuje, nicméně deklarovaná volební účast bývá obvykle vyšší než skutečná účast. Určitě by k volbám do Sněmovny nešlo 17,5 procenta dotázaných, spíše by nešlo 7 procent.

Dvě pětiny respondentů, tedy 42,5 procenta, odpověděly, že si jsou v případě voleb jisty svou účastí i volenou stranou. Téměř dvě pětiny respondentů, a to 38 procent, si jsou jisty svou účastí, ale nejsou pevně rozhodnuty o volené straně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat