Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volby: ODS vrátila úder ČSSD

Česko

EVROPSKÉ VOLBY Generálku na podzimní parlamentní volby vyhrála ODS, sociální demokraté neskrývali zklamání

PRAHA Česko má za sebou historicky druhé volby do Evropského parlamentu. Více než cokoliv jiného znamenaly generálku před podzimními předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny.

A vzkaz voličů? Je jasný: ODS se vrací na politické výsluní.

Podle předběžných výsledků ze včerejší půlnoci - kdy bylo sečteno téměř devadesát procent hlasů - si občanští demokraté udržovali před druhou ČSSD více než sedmiprocentní odstup. „Kdybychom vyhráli, je dobrou zprávou, že lze zvítězit i se slušnou a pozitivní kampaní,“ neskrýval tou dobou nadšení předseda ODS Mirek Topolánek. „Ukazuje se, že svádíme s ČSSD rovnocenný souboj po posledním masakru, což je pro nás úspěch,“ dodal.

ČSSD naopak nelichotivá čísla omlouvali tím, že jejich voliči k evropským volbám spíše nechodí. „Ty volby na podzim budou jiné, budou o jiných tématech, na podzim už naši voliči budou mít motivaci přijít,“ prohlašoval Jiří Paroubek.

Vítězství ODS by pomohlo především předsedovi strany Mirku Topolánkovi - a to hlavně před vlastními spolustraníky. Podle politologů ale také může drtivé vítězství znamenat problémy pro ODS do budoucna. Včerejší úspěch by totiž mohl „uspat“ příznivce strany, kteří se mohou rozhodnout na podzim k volbám nejít. Jinými slovy: včerejší výhra by mohla znamenat podzimní prohru. Debakl malých stran Volby také jednoznačně ukázaly, že čeští voliči omezili svůj zájem už jen na čtyři až pět velkých stran. Kromě ODS a ČSSD zasednou v Evropském parlamentu ještě komunisté a podle předběžných výsledků také lidovci. Naopak Bursíkovi zelení zaznamenali výrazný neúspěch. Jejich zisk nepřesáhl tři procenta.

Debaklem také skončily volby pro všechny ostatní nové malé politické strany. Například Libertas.cz v čele s poslancem Vlastilem Tlustým a bývalým ředitelem TV Nova Vladimírem Železným voliče nezaujal vůbec. Stejně tak propadla prezidentem Václavem Klausem podporovanou strana Strany svobodných občanů.

Překvapením naopak byla strana Suverenita v čele s europoslankyní Janou Bobošíkovou. Ta se jako jediná včera v noci pohybovala mezi čtyřmi a pěti procenty hlasů.

Další informace na stranách 2 a 3

***

První volební

výsledky

ODS 30%

ČSSD 23%

KSČM 15%

KDU-ČSL 8%

Ostatní strany by se podle prvních výsledků do europarlamentu nedostaly. Zelení se pohybovali kolem hranice 2 %, Libertas.cz kolem 1 %. Naopak těsně pod pětiprocentní hranicí byla Suverenita Jany Bobošíkové. Pozn.: Sčítání začalo včera po 22.00, v době uzávěrky tohoto vydání LN bylo sečteno více než 80 % okrsků.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?