Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Volby ovlivní souboj v ČSSD

Česko

V bitvě o předsednický post u socialistů má nyní Sobotka navrch nad Haškem. Posílil i Hamáček

ANALÝZA

PRAHA Co se vztahů ve vládní koalici týče, neměly by je výsledky senátních a komunálních voleb nijak valně ovlivnit. Větší dopad ale mohou mít volby na pohyby a boje v rámci jednotlivých stran.

ČSSD: Zamíchat kartami může Hamáček Snad nejvýrazněji se situace „rozčísla“ u socialistů. Tam se o uvolněný předsednický post už dříve přihlásili úřadující šéf Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Bylo zřejmé, že v případě volebního úspěchu si body přičte prvně jmenovaný, v případě propadáku druhý. Byť totiž Sobotka v rámci kampaně příliš viditelný nebyl, byl v čele strany při vyhlašování výsledků. Naproti tomu Hašek se spojováním s volbami vyhýbal snad plánovitě a namísto toho řešil primárně situaci ve „svém“ Jihomoravském kraji, kde formoval novou koalici. Pokud ČSSD příští týden opravdu v Senátu dosáhne na dvanáct křesel, je Hašek prakticky bez šance.

Z logiky věci by v takovém případě měl shrábnout křeslo předsedy Sobotka. Tak úplně jisté to ale být nemusí, byť bude ve zjevné výhodě. Zatímco spolu totiž oba letití rivalové soupeřili, začaly se v ČSSD napříč kraji množit hlasy, že by se měl stát předsedou „někdo třetí“. Nikdo konkrétní ale k mání nebyl.

Velké plusové body za dosavadní výsledky i za případný triumf v senátních volbách ale sklidí manažer kampaně a lidem nezajímajícím se o zahraniční politiku nepříliš známý poslanec Jan Hamáček.

Pro dvaatřicetiletého místopředsedu zahraničního výboru bude hlavní metou zisk místopředsednického křesla. Pokud by se ale přihlásil i do předsednického boje, nemusel by být zcela bez šancí. Za éru Jiřího Paroubka nenese odpovědnost jako Hašek se Sobotkou, může působit jak na pravicové (třeba kladný postoj k prodloužení mise v Afghánistánu), tak na levicové voliče. Je pouze otázkou, zda by si mladý Hamáček troufl. Neměl by ale co ztratit.

ODS: Nečas má viníky – kmotry Občanští demokraté sice zatím v boji o Senát udělali druhý nejhorší výsledek v historii a k tomu ztratili velká města, vedení v čele s Petrem Nečasem se to ale nedotkne. Za úspěchy totiž může vedení, za neúspěchy regionální „kmotři“. Alespoň tak to už v sobotu jinými slovy prezentoval sám Nečas.

S tímto vysvětlením bude v ODS bezpochyby souhlasit kdekdo. Zvlášť když propadli například ústečtí, pražští, liberečtí či jihočeští bossové, kteří už v ODS mnoha lidem lezli pořádně na nervy. Topka a véčka: Jedeme dál TOP 09 neuspěla, jak si sama přála, Věci veřejné zažily naprostý debakl, když neuspěly ani ve „své“ Praze. Přesto to na poměry ve stranách bude mít vliv jen stěží.

Karel Schwarzenberg je nedotknutelný, Kalousek zatím také. Ministra financí spíš musí zajímat, jestli a s kým se v Praze stane primátorem Zdeněk Tůma, který má Schwarzenberga nahradit. Až v takovém případě by mohl mít Kalousek problémy, to je ale daleko.

U věcí veřejných sice Vít Bárta nabídl k dispozici funkci volebního manažera, to ale působí spíš úsměvně. Manažer a majitel i přes dílčí neúspěch dobře prosperujícího podniku prostě sám sebe nevyrazí. I kdyby měl firmu naoko řídit z jiné pozice. Obavy by spíš mohl mít Radek John. Tomu se nedaří na vnitru, propadá se v popularitě a straně už příliš kladných bodů nepřináší. Na druhé straně se Bárta musí vyrovnat s vlastním neúspěchem a nemůže ustupovat tlaku opozice a koalice, která po Johnově konci volá.

Autor: