Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Volby? Po konci předsednictví

Česko

Budoucnost vlády – Opozice cítí větší šanci. Díky koaličním „rebelům“

V případě vyjádření nedůvěry vládě nebudou jednání jednoduchá. Asi by překryla většinu času, který ještě zbývá Topolánkově vládě v rámci výkonu předsednictví EU, říká druhý muž ČSSD Bohuslav Sobotka.

* LN Čtyřikrát jste při hlasování o nedůvěře vládě neuspěli. Jste tentokrát optimistou?

Jsem určitě větším optimistou než při posledním hlasování o nedůvěře vládě. Koneckonců i vývoj v Poslanecké sněmovně tento týden naznačil, že vládní pozice byla oslabena.

* LN V kuloárech sněmovny hovoří poslanci obou táborů o tom, že hlasy potřebné pro vyslovení nedůvěry vládě už máte. Co k tomu můžete říci?

Každý poslanec, který respektuje principy demokratického právního řádu, se k nám může přidat. My ale nic takového neorganizujeme. To je na rozhodnutí jednotlivých poslanců. Jako předseda klubu ČSSD mohu říct, že 71 poslanců sociální demokracie bude v Poslanecké sněmovně hlasovat pro nedůvěru vládě. A obdrželi jsme také informaci od KSČM, kde se dá také předpokládat, že budou hlasovat pro nedůvěru vládě. Co se týče nezařazených poslanců, je věcí jejich svědomí, jestli chtějí i nadále umožňovat pokračování takových praktik, jaké nám zde předvádějí pánové Topolánek s Dalíkem.

* LN Jednáte jako šéf frakce ČSSD ve sněmovně s nezařazenými poslanci?

Já žádné další hlasy nesháním. Skutečně to je na rozhodnutí jednotlivých poslanců a jejich svědomí.

* LN Pokud by koaličně vládě vyslovili nedůvěru, jaký má sociální demokracie připravený „plán B“? Co byste si představovali poté?

Při plánu B zde musí být aktivní role prezidenta republiky, který by měl začít konzultacemi s hlavními politickými stranami zastoupenými v Poslanecké sněmovně. To znamená se všemi stranami, které mají nějaký relevantní vliv na politické scéně. Na základě těchto konzultací by se měly hledat varianty zkrácení volebního období a vypsání předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Myslím, že budeme obtížně hledat nějakou vládní konstelaci, která může z této sněmovny vzejít tak, aby dokončila mandát v rámci celého volebního období.

* LN Kdy by podle vás tedy předčasné volby mohly být?

Nejelegantnější řešení je zkrácení volebního období formou ústavního zákona, což předpokládá dohodu dvou největších politických stran. Pak by připadal v úvahu podzimní termín voleb do sněmovny.

* LN Česko je uprostřed předsednictví Evropské unie. I Jiří Paroubek ještě minulý týden říkal, že po dobu předsednictví by asi nebylo moudré vládu svrhovat. Nyní už byste tedy kabinet chtěli vyměnit už v průběhu předsednictví?

Je zřejmé, že v případě vyjádření nedůvěry vládě nebudou jednání jednoduchá. Pravděpodobně by ta jednání překryla většinu času, který ještě zbývá Topolánkově vládě v rámci výkonu předsednictví. Takže myslím, že ten problém by se vyřešil sám. Probíhal by souběh předsednictví a politických jednání. Záleží, kterou z těchto věcí by se podařilo vyřešit dříve.

* LN Takže byste nechali Topolánkův kabinet dovládnout do června, kdy předsednictví skončí. Pak už by do vámi vyřčeného podzimního termínu pro volby zbývaly jen tři čtyři měsíce. Pak by podle vás měla vést zemi vláda úřednická? Nepředpokládám, že byste před volbami usilovali o velkou koalici...

Nepokládám za pravděpodobnou velkou koalici, myslím, že ji lze velmi úspěšně vyloučit. Narazila by na odpor jak v sociální demokracii, tak i v ODS. Varianta úřednické vlády by podle mého názoru byla variantou jen na velmi krátkou dobu do předčasných voleb.

* LN Bavili jsme se o třech čtyřech měsících...

Domnívám se, že pokud by to bylo absolutně krátké období, tak nějaká přechodná vláda je možnou věcí. Ale skutečně by to vyžadovalo schopnost politických stran dohodnout se na zkrácení volebního období a vypsání předčasných voleb.

Autor: