18. října 2014 8:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Finále voleb. Češi rozhodnou, kdo bude mít v Senátu převahu

Tradičně slabý byl zájem voličů na severu Moravy. V Ostravě se účast pohybovala... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tradičně slabý byl zájem voličů na severu Moravy. V Ostravě se účast pohybovala... | foto: MAFRA - Martin Veselý

PRAHA Voliči v Česku mají poslední hodiny na to, aby rozhodli, kdo bude mít většinu v Senátu. V sobotu v 08:00 na třetině území republiky začal druhý den finále letošní obměny horní komory parlamentu. V pátek byl zájem voličů malý, hlasovat přišlo zhruba deset procent voličů.

Lidé si vyberou 27 senátorů z dvojnásobného počtu kandidátů, jimž dali největší důvěru před týdnem v prvním kole. Svými hlasy určí, zda bude mít nadále v horní komoře navrch vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, nebo dokonce sama sociální demokracie.

Senátní volby 2014 - mapa - před prvním kolem

Senátní volby 2014 - mapa - před prvním kolem

Senátní volby 2014 - mapa - před druhým kolem

Senátní volby 2014 - mapa - před druhým kolem

Kandidáti ČSSD v 19 obvodech

Právě ČSSD má nejvíce želízek v ohni, neboť její kandidáti dokázali postoupit v 19 obvodech. ANO a KDU-ČSL mají ve hře po devíti kandidátech. V 11 obvodech proti sobě stojí zástupci vládních stran. Koalici tak k udržení senátní většiny stačí, aby na zvolení dosáhli ještě tři její adepti v souboji proti kandidátům ostatních stran. ČSSD by k zachování většiny potřebovala vítězství svých kandidátů v 18 obvodech.

ČTĚTE TAKÉ:

Páteční účast voličů

Hlasovat mohou ti z 2,8 milionu voličů, kteří se do volebních místností nedostali v pátek. Hlasovací lístky a obálku lidé dostanou až ve volebních místnostech, musí si s sebou vzít jen průkaz totožnosti. Vyberou si hlasovací lístek se jménem svého nynějšího favorita, vloží jej do obálky, a tu pak vhodí do volební urny.

Volební místnosti se uzavřou ve 14:00. Výsledky hlasování by měly být známy do večera, záviset to bude na počtu odevzdaných hlasovacích lístků a rychlosti volebních komisařů.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.