Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Finále voleb. Češi rozhodnou, kdo bude mít v Senátu převahu

Tradičně slabý byl zájem voličů na severu Moravy. V Ostravě se účast pohybovala... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tradičně slabý byl zájem voličů na severu Moravy. V Ostravě se účast pohybovala... | foto: MAFRA - Martin Veselý

PRAHA Voliči v Česku mají poslední hodiny na to, aby rozhodli, kdo bude mít většinu v Senátu. V sobotu v 08:00 na třetině území republiky začal druhý den finále letošní obměny horní komory parlamentu. V pátek byl zájem voličů malý, hlasovat přišlo zhruba deset procent voličů.

Lidé si vyberou 27 senátorů z dvojnásobného počtu kandidátů, jimž dali největší důvěru před týdnem v prvním kole. Svými hlasy určí, zda bude mít nadále v horní komoře navrch vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, nebo dokonce sama sociální demokracie.

Senátní volby 2014 - mapa - před prvním kolem

Senátní volby 2014 - mapa - před prvním kolem

Senátní volby 2014 - mapa - před druhým kolem

Senátní volby 2014 - mapa - před druhým kolem

Kandidáti ČSSD v 19 obvodech

Právě ČSSD má nejvíce želízek v ohni, neboť její kandidáti dokázali postoupit v 19 obvodech. ANO a KDU-ČSL mají ve hře po devíti kandidátech. V 11 obvodech proti sobě stojí zástupci vládních stran. Koalici tak k udržení senátní většiny stačí, aby na zvolení dosáhli ještě tři její adepti v souboji proti kandidátům ostatních stran. ČSSD by k zachování většiny potřebovala vítězství svých kandidátů v 18 obvodech.

ČTĚTE TAKÉ:

Páteční účast voličů

Hlasovat mohou ti z 2,8 milionu voličů, kteří se do volebních místností nedostali v pátek. Hlasovací lístky a obálku lidé dostanou až ve volebních místnostech, musí si s sebou vzít jen průkaz totožnosti. Vyberou si hlasovací lístek se jménem svého nynějšího favorita, vloží jej do obálky, a tu pak vhodí do volební urny.

Volební místnosti se uzavřou ve 14:00. Výsledky hlasování by měly být známy do večera, záviset to bude na počtu odevzdaných hlasovacích lístků a rychlosti volebních komisařů.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...