Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Volby rozpustí justiční mafii

Česko

ČSSD žádala odvolání Renaty Vesecké už dávno * Po pádu Topolánka se proti ní staví i ODS * O vliv by měl přijít i Pavel Němec

PRAHA Nadcházející parlamentní volby mají svou první velkou oběť – Renatu Veseckou. Již nyní je takřka jasné, že nejvyšší státní zástupkyně, známá z kauzy „justiční mafie“, bude po volbách muset odejít.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek slibuje její odchod již dlouho. Až do nedávna ovšem platilo, že v případě vítězství ODS má Vesecká slušné šance ve svém křesle zůstat. Nejvyšší státní zástupkyně totiž minimálně od dob kauzy Čunek tvořila pevný základ justiční stáje expremiéra Mirka Topolánka. Toho ovšem v čele ODS nahradil Petr Nečas. A ten se podle dobře informovaného zdroje LN z vedení strany chce Vesecké zbavit a opřít se o vliv exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Už na konci roku odejde do důchodu sedmdesátiletý náměstek Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Příchod Nečase s Pospíšilem navíc dramaticky omezil vliv exministra spravedlnosti Pavla Němce na vedení ODS. Trojice, kterou její odpůrci berou za klíčové hráče tzv. „justiční mafie“, tak zřejmě již brzy ztratí většinu své moci.

Navenek se Nečas k případnému odvolání Vesecké vyjadřuje opatrněji. „Jsem přesvědčen, že státní zastupitelství má být zbaveno jakýchkoliv pochybností o své nezávislosti. Má být proveden personální audit, vyhodnocení celé řady kroků, které byly provedeny v posledních zhruba pěti šesti letech,“ řekl LN nový lídr ODS. Kontrola by se podle Nečase měla dotknout i některých osobních vazeb: „Zda nejsou větší, než by bylo zdrávo.“ Paroubek se vyjádřil dostatečně výmluvně již loni v březnu: „My jsme, nechal jsem si to spočítat, za poslední dva roky vyjadřovali požadavek na odvolání nejvyšší státní zástupkyně desetkrát.“ Menší strany nebudou mít sílu cokoliv změnit. Ostatně zelení navrhovali odvolání Vesecké již loni a podporu nemá Vesecká ani v mateřské straně Jiřího Čunka. „Byl jsem ten, který nehlasoval pro její jmenování ve vládě Jiřího Paroubka,“ řekl LN šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda.

Nejvyššího státního zástupce odvolává vláda na návrh ministra spravedlnosti, a neexistuje již proto prakticky žádná kombinace, která by v povolební matematice vedla k udržení Vesecké v čele žalobců.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Sama Vesecká odmítla svůj pravděpodobný brzký odchod komentovat: „K politickým výrokům se nebudu vůbec vyjadřovat.“

Úvahy o vlivu justiční mafie se znovu dostaly do popředí zájmu ani ne před dvěma týdny. Poslanec ODS Jiří Polanský tehdy do zákona o obecně prospěšných společnostech neúspěšně nastražil nenápadný „přílepek“, který by odboural veškerá kritéria požadovaná pro obsazení vedení Nejvyššího soudu. Přílepek s nejvyšší pravděpodobností vznikl na ministerstvu spravedlnosti. Spekulovalo se také o tom, že je napsán na tělo současné ministryni spravedlnosti Daniele Kovářové, která se mezitím stala Topolánkovou favoritkou. Za celou akcí pak údajně stál stále mocný Pavel Němec.

Případ dobře ukázal, jak hluboko případy Čunek a „justiční mafie“ rozdělily justici i ODS. Proti okamžitě vystoupila šéfka Nejvyššího soudu Iva Brožová i řada dalších soudců a žalobců. Na Polanského také ihned uhodil exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který dnes patří do nejužšího týmu Petra Nečase. Polanský pak radši svůj návrh dobrovolně stáhl z programu sněmovny.

Řada soudců či žalobců mluví o vlivu „justiční mafie“ otevřeně a soudce Vojtěch Cepl dokonce předloni uznal, že takové označení je nežalovatelné. Jeho rozsudek ovšem vrchní soud zrušil a Vesecká, Kučera i Němec rozhodně odmítají, že by podobná neformální vlivová klika kdy existovala.

***

Velká trojka

„Justiční mafií“ nazvala Marie Benešová nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, exministra spravedlnosti Pavla Němce

a náměstka Nejvyššího soudu Pavla Kučeru v roce 2007 kvůli zásahům do kauzy Čunek. Postižení se obrátili na soud a spor je proti jejich vůli proslavil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!