Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Volební komise by při potížích mohli posílit dobrovolní hasiči, domluvili se na tom zástupci vlády a krajů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: MAFRA - Tomáš Frait

Praha  Okrskové komise v říjnových krajských a senátních volbách by při nedostatku členů mohli posílit dobrovolní hasiči. Místopředseda Asociace krajů a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD) řekl, že to vyplynulo z čtvrteční videokonference zástupců vlády a krajů. Z komisí se podle něj kvůli obavám z koronaviru odhlašují především senioři.

 Kabinet s regiony řešil i financování výjezdních odběrových skupin k testování covidu-19 či budoucí spolupráci mezi kraji a Správou státních hmotných rezerv (SSHR) ohledně ochranných pomůcek. Úhrady za provádění mobilních odběrů podle Běhounka projedná ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se zdravotními pojišťovnami.

I když byly vyžadované počty členů v menších obcích sníženy, v některých komisích hrozí, že nedosáhnou na počet členů vyžadovaný zákonem, řekl Běhounek. „Bylo nám řečeno, že dostaneme pokyn, který byl zaslán dobrovolným hasičům, že by jednotlivé okrskové komise doplnili,“ uvedl. Regiony podle něj očekávají podklady v nejbližší době, aby se mohli na praxi domluvit s jednotlivými krajskými předsedy dobrovolných hasičů. Běhounek dodal, že z řady komisí se odhlašují senioři, kteří jsou považováni za nejvíc ohroženou skupinu covidem-19.

Krajské a senátní volby se odehrají na začátku října. Stát kvůli koronaviru už dříve upravil pravidla pro lidi, kteří budou kvůli nemoci v té době v karanténě. Volit se bude například z auta na drive-in volebních stanovištích. Lidé si budou moct vyžádat i příjezd speciální komise s přenosnou volební schránkou, příslušný zákon počítá také se zvláštními volebními okrsky v sociálních či zdravotnických zařízeních, která budou v karanténě.

Videokonference se podle Běhounka týkala i financování výjezdových odběrových skupin. Co se týče běžných testovacích míst, kraje aktuálně pociťují velký nápor, dodal. „Konkrétně na Vysočině všichni ty odběry zvládají, problém jsme ale měli s tím, že jsme neměli vzorky kam transportovat. My měli kapacitu v celém kraji řádově 300, ve čtvrtek je tlak na 600 i více vzorků,“ uvedl. Vzorky se tak z Vysočiny vozí do laboratoří v Ostravě, dodal hejtman Vysočiny.

„V našich krajských záchrankách jsme sestavili mobilní odběrové týmy, které sice dostávají úhrady za odběry, pojišťovny ale samozřejmě nehradí osobní náklady a dopravu,“ sdělil Běhounek. Kraje se proto podle něj dohodly s ministrem zdravotnictví, že mu do úterý 15. září dodají kompletní informace o nákladech na provoz těchto týmů. „Následně by o tom ministr jednal se zdravotními pojišťovnami,“ doplnil hejtman.

Debata se vrátila i k cizincům, kteří mají pozitivní test na covid-19. Běhounek dodal, že se hovořilo i o opatřeních ve školách a podobě předávání osobních ochranných pomůcek krajům od státu. „Bavili jsme se o tom, kdyby nastala situace pro čerpání ochranných prostředků, jak se bude komunikovat se SSHR,“ řekl.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!