Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Průzkum: Volby by s přehledem vyhrálo ANO. Koalice bez většiny, vrací se SOCDEM

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Podle červencového volebního modelu si první příčku ve sněmovních volbách stále drží hnutí ANO. Druhá by pak skončila ODS, třetí Piráti. Strany aktuální vládní koalice mají podporu v součtu 43 % potenciálních voličů. Získaly by tak 92 poslaneckých křesel.
  7:22aktualizováno  13:08

Výzkumná agentura MEDIAN zveřejnila sněmovní volební model provedený v červenci 2023. Výzkum zjišťoval nejpravděpodobnější rozvržení podpory stran v hypotetických volbách do Sněmovny, pokud by se konaly v době dotazování.

Podle červencového volebního modelu by se do Poslanecké sněmovny dostalo celkem sedm politických stran a hnutí. „Překonání pětiprocentní hranice je ale u stran, které se kolem ní pohybují (STAN, TOP 09, SOCDEM, KDU-ČSL) nejisté,“ uvedli autoři průzkumu.

Na první příčce se i nadále udrželo hnutí ANO s 33 % hlasů. Jeho podpora oproti červnu klesla o 2,5 procentního bodu. Druhá ODS by získala 15 %, meziměsíčně o jeden procentní bod více. Stejně si polepšili i třetí Piráti, obdrželi by 12 % hlasů.

S odstupem za nimi následuje s osmi procenty SPD. Hnutí STAN by obdrželo 6,5 % a TOP 09 a sociální demokraté (SOCDEM) se pohybují na hranici vstupu do Poslanecké sněmovny, získali by 5,5 %.

Volební potenciál hnutí ANO je stále nejvyšší (39 %), vysoký volební potenciál mají také ODS (21 %), Piráti (17,5 %), STAN (14,5 %), SPD (13 %) a TOP 09 (13 %).

Hnutí ANO by si v hypotetických červencových volbách připsalo 77 poslaneckých mandátů, ODS 35, Piráti 29, SPD 19, STAN 16 a TOP 09 i SOCDEM 12.

Současná vládní koalice by měla 92 poslaneckých mandátů. „Rozložení mandátů ovšem nezohledňuje případné předvolební koalice. Naopak zohledňuje vstup SOCDEM do Poslanecké sněmovny, ovšem tato strana se pohybuje na hranici pěti procent,“ upozornil Median.

Ochota účastnit se sněmovních voleb mírně poklesla. 56,5 % respondentů by k volbám přišlo určitě, 14,5 % volební účast zvažuje. Určitě by k sněmovním volbám nešlo 23,5 % dotázaných, spíše by nešlo 5,5 %. Pokles může vysvětlovat dílčí změny ve volebních preferencích jak u tzv. „silných“ stran tak i u stran okolo 5 %.

Volební účast ve volbách v říjnu 2021 byla 65,43 procenta. Autoři průzkumu podotkli, že deklarovaná volební účast bývá obvykle vyšší než skutečná účast.

Svou účastí i volenou stranou si je jistá polovina respondentů, 30 % si je jisto svou účastí, ale zatím nejsou pevně rozhodnutí, kterou stranu by volili. Svou účastí ani volenou stranou si není jistých 15 % a 5 % respondentů ví, koho by v případných volbách volili, ale nejsou si jistí, zda by k volbám dorazili.

Výzkum probíhal v období od 1. července 2023 do 8. srpna 2023 metodou osobního dotazování v domácnostech v kombinaci s online dotazováním. Celkem bylo osloveno 1019 respondentů ve věku 18 a více let. Statistická odchylka činí půl procentního bodu u malých stran a až 3,5 procentního bodu u největších stran.

Autoři: ,

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?