26. října 2013 14:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Volební momenty: dva mrtví, okradená komise i chybějící klíče

První voliči. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První voliči. | foto: ČTK

PRAHA Dva dny voleb provázely dramatické i úsměvné okamžiky. Bohužel je poznamenalo také úmrtí dvou lidí. V Plzni zase chyběly klíče o volební místnosti. Server Lidovky.cz pro vás vybral události, které předcházely sčítací mašinerii.

Během voleb umírali lidé

Během voleb zemřeli dva lidé. V jednom případě se jednalo o sedmasedmdesátiletého člena volební komise. Ten odjel odvolit do svého volebního okrsku ve vedlejší obci. Po návratu zkolaboval při vystupování z vozu. Lékař na místě konstatoval smrt (Více čtěte ZDE).

V kulturním domě ve Frýdku-Místku zemřela jednaosmdesátiletá volička. Poté, co odvolila, upadla do bezvědomí. Přivolaná záchranná služba už ji nedokázala oživit (více ZDE).

V pátek po otevření volebních místností v Opavě zkolabovala členka volební komise. Volby musely být přibližně na 40 minut přerušeny. Ženě selhaly nezbytné životní funkce. Ihned byla přivolána záchranná služba, které se podařilo ženu oživit. Její stav ale zůstal i nadále vážný, a proto ji převezli do Fakultní nemocnice v Ostravě (více o prvním dni voleb čtěte ZDE).

Okradená komise

Mladík v Karviné se pokusil volit bez občanského průkazu. Když se mu komise snažila vysvětlit, že to není možné, sebral ze stolu služební mobil a dal se na útěk. Členové se ihned vydali za ním. Když ho dostihli, strhla se potyčka, při které jeden člen komise dostal od zloděje pěstí do obličeje a musel být ošetřen. Útočníkovi se podařilo uprchnout a nyní po něm pátrá policie (více ZDE). 

Zpožděné volby

Volby se v jedné z volebních místností v Plzni zpozdily o půl hodiny. Komise neměla ráno k dispozici klíče od volební místnosti. Někteří svědkové dokonce tvrdí, že ráno nebyl přítomen předseda volební komise. Volby se tak na daném místě prodlouží o půl hodiny do 14:30.

Největší okrsek se 100% účastí

Vojenský újezd Březina odpoledne hlásil 100 % účast. I když se jedná o největší volební okrsek v zemi, rozprostírá se totiž celkem na 16 000 hektarech, jsou zde hlášeni pouze dva voliči. Volební účast v okrsku tradičně zvedají volební turisté.

jzlJakub Zelenka, ČTK