Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Volební sobota na ČT bude bez Moravce. Jde o povolební rozhovor, naznačuje důvod své neúčasti

Václav Moravec je roky klíčovým politickým moderátorem České televize. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Moravec je roky klíčovým politickým moderátorem České televize. | foto: MAFRA

PRAHA Speciální vysílání k volbě prezidenta republiky na České televizi se bude konat bez Václava Moravce. Po boku Marcely Augustové se místo něj objeví Michal Kubal. Česká televize to oznámila na Twitteru. Moravec v odpovědi pro server Lidovky.cz naznačil, že jeho absence v sobotním vysílání umožní ČT získat individuální rozhovory s jednotlivými kandidáty.

Zřejmě neznámější moderátor ČT se měl původně ujmout i moderování předvolební debaty, která se konala ve čtvrtek. Úkolu se však zřekl s tím, že jeho vystoupení by se mohlo stát hromosvodem pro kritiku televize. Vystřídala ho Světlana Witowská, která za svůj výkon sklidila řadu komplimentů.

Moravec pro server Lidovky.cz blíže vysvětlil důvody své neúčasti v obou pořadech: „Již v neděli po prvním kole prezidentské volby jsme si s generálním ředitelem ČT sdělili, že prezidentský duel a volební studio by měl moderovat někdo, kdo se nestane součástí strategie současného prezidenta k napadání ČT a vtažení ČT do předvolební a povolební kampaně. Díky tomu kancléř prezidenta (Vratislav) Mynář změnil nedělní názor, že se prezident nezúčastní poslední diskuse v ČT, což bylo skvělé. Stejně jako došlo ke změně stopáže a formátu duelu, což celé věci pomohlo,“ sdělil serveru Lidovky.cz Moravec. „Podobně je tomu i s povolebním vysíláním a případnou účastí obou aktérů prezidentské volby v individuálních rozhovorech,“ doplnil.

Původní stopáž duelu, který proběhl v Rudolfinu, měla podle Moravce být 60minutová místo 90 minut a vysílalo by se klasicky z Kavčích hor, tedy bez komorního publika. „Čtvrteční výsledek potvrdil, že změna byla ku prospěchu,“ dodal Moravec.

26.ledna 2018 v 19:02, příspěvek archivován: 26.ledna 2018 v 19:27

Marcela Augustová a Michal Kubal – to budou moderátoři sobotního speciálního vysílání k volbě prezidenta republiky. Analýzy, komentáře a nejrychlejší výsledky. Dívejte se v sobotu od 13:30 na ČT24. https://t.co/JkqxuUw1fw

„Marcela Augustová a Michal Kubal – to budou moderátoři sobotního speciálního vysílání k volbě prezidenta republiky. Analýzy, komentáře a nejrychlejší výsledky. Dívejte se v sobotu od 13:30 na ČT24,“ informoval twitterový účet veřejnoprávního pořadu o médiích Newsroom ČT24. Jméno Moravce ani jeho jinou účast ve volebním vysílání ČT nezmínila.

Augustová i Kubal v ČT působí jako moderátoři hlavní zpravodajské relace Události. Volebního speciálu se Augustová účastní pravidelně - v posledních letech moderuje aktuální výsledky voleb ve virtuálním studiu České televize, a to včetně speciálu k prvnímu kolu letošních prezidentských voleb. Kubal vede zahraniční redakci ČT a má zkušenosti jako zahraniční zpravodaj.

Moravec provázel diváky sobotním volebním speciálem po prvním kole prezidentských voleb 12. ledna stejně jako v dalších speciálech k volbám, která televize v posledních letech uvedla.

Konec OVM?

Po úspěchu Světlany Witowské se začaly objevovat spekulace, že „Moravcova éra“ na České televizi by mohla být u konce. Bookmakeři sázkových kanceláří Tipsport a Chance dokonce vypsali kurzy na to, zda Česká televize letos zruší diskusní pořad Otázky Václava Moravce a nahradí ho pravidelným pořadem moderovaným Světlanou Witowskou. 

Budoucnost OVM je podle Moravce na generálním řediteli ČT. „Chápu, že dnes je cool uzavírat sázky na konec Otázek VM, ale i po 15 letech jejich existence jde o nejcitovanější diskusní pořad v zemi. A kupříkladu v posledních třech letech sledovanost pořadu roste, druhá hodina OVM je tradičně nejsledovanějším pořadem ČT24 za celý týden. Dívá se na ní čtvrt miliónů lidí. Nevím, proč by tyto výsledky měly vyvolávat podobně úvahy?“ komentoval nepodložené spekulace pro Moravec serveru Lidovky.cz.

Moderování debat se stalo velkým tématem letošních voleb. Současný prezident Miloš Zeman se jich nejprve nechtěl účastnit, po prvním kole nakonec navštívil dvakrát více pořadů, než si přál jeho vyzyvatel Jiří Drahoš.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...