Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Voliči trestali tuneláž nemocnice, cinklé byty i Dohnalovu pobočnici

Richard Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Richard Svoboda | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Z volebních statistik jsme vyškrábali tři dosud upozaděné pozitivní příběhy: na třech místech trestali voliči svými hlasy kandidáty spojené s korupčními aférami. Nepomohl jim ani lékařský plášť, ani volitelné místo.

Bílý plášť všechno neschová

Národním socialistům Jiřího Paroubka sázka na bílý lékařský plášť, který ve volbách vyhrává, ať už jej obléká kdokoli, nevyšla. V Praze 2 postavili proti whistelblowerovi Liboru Michálkovi exšéfa Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého.

A Dbalý, jinak neurochirurg, zcela propadl. Z třinácti kandidátů se umístnil na předposledním místě, získal pouze 0,69 procenta hlasů. Do druhého kola senátních voleb s nejlepším ziskem (24,3 procenta) přitom postupuje právě Michálek, jenž před časem skrytě nahrál a zveřejnil pokusy o machinace na ministerstvu životního prostředí. "Ten rozdíl je tak diametrální, že to nepotřebuje nějaký zvláštní komentář. Lidé prostě vnímají, co reprezentuje Michálek a co Dbalý," řekl serveru Lidovky.cz Petr Soukenka, analytik protikorupčního fondu finančníka Karla Janečka.

Kauza Nemocnice Na Homolce

Kauza Nemocnice Na Homolce


Totiž: Dbalý musel opustit post šéfa nemocnice letos v lednu. Oficiálně skončil bez udání důvodu. Neoficiálně se spekulovalo o čachrech s veřejnými zakázkami. Antimonopolní úřad například Dbalého potrestal pokutou za to, že na právní služby nevypsal otevřenou soutěž a rovnou zakázku přidělil advokátní kanceláři Šachta & Partners spojované s lobbistou a kmotrem ODS Ivo Rittigem. Další škraloup na nemocnici ulpěl kvůli výběrovému řízení na informační služby. A naposled právě protikorupční fond popsal, jak nemocnice pronajala nevýhodně své sklady a přišla tak o sto milionů korun. V kauze opět figurují právníci blízcí Rittigovi a nedůvěryhodné firmy s domicilem na Kypru. "Nemocnice byla tunelována stejným způsobem a stejnými lidmi jako pražský dopravní podnik," řekl k tomu už dřív Soukenka.

ČTĚTE VÍCE:

Z Dohnalova stínu na světlo

Na Vysočině neuspěla ani lidovkyně Simeona Zikmundová. Jak před volbami připomněl server Lidovky.cz, právnička je spojena s řadou afér Dohnalovy éry na Nejvyšším kontrolním úřadu. Možná proto ji na kandidátce přeskočilo hned pět lidí a z volitelného třetího místa spadla těsně pod čáru.

ČTĚTE VÍCE:

Simeona Zikmundová byla jednou z blízkých spolupracovnic kritizovaného exšéfa NKÚ Františka Dohnala.

Simeona Zikmundová byla jednou z blízkých spolupracovnic kritizovaného exšéfa NKÚ Františka Dohnala.

Předseda strany na Vysočině Štěpán Komárek se ještě před volbami Zikmundové zastával a neúspěch ho překvapil. Trvá ale na tom, že její angažmá nebylo chybou. "Názor jsem nepřehodnotil, v její kandidatuře nevidím problém. Přeskákali ji pouze proto, že se změnil volební zákon. Že jí přeskočí tolik lidí, to mě překvapilo," přiznal serveru Lidovky.cz. 

KDU - ČSL ale na Vysočině bodovala, když brala 12 procent hlasů. Jedním z těch, kdo přeskočili Zikmundovou, je i stranický matador Jan Kasal, kterého voliči z 50. příčky katapultovali na třetí, a tedy do zastupitelstva.

Jak probydlet mandát

Vedle debaklu Alexandra Vondry, zatíženého aférou známou jako Promopro, byla pro ODS šokem i jednoznačná prohra dosavadního šéfa senátního klubu Richarda Svobody. V roce 2006 byl exprimátor Brna v obvodu Brno - město hvězdou, v prvním kole mu hlas dalo bezmála 38 procent voličů, ve druhém zvítězil s pohodlným náskokem, když bral 59,5 procent. O šest let později ale propadl hned v prvním kole. Ve srovnání s šest let starým prvním kolem ztratil 30 procent.

Richard Svoboda, ODS

Richard Svoboda, ODS

Svobodu poškodily zejména bytové aféry. Server Lidovky.cz informoval o podivném přidělování pronájmů obecních bytů určených k privatizaci v brněnském Králově Poli. Za rekordně krátkou dobu získal byt Svobodův nevlastní syn Jiří Kasala, "štěstí" měla i přítelkyně senátorova asistenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Skandál vypukl i kvůli luxusnímu bytovému domu Nové Semilasso. Svoboda zařídil soukromé firmě Lords, na kterou byl napojen přes anonymní akcie na majitele, výhodné podmínky při koupi městských pozemků, jeho manželka pak v domě koupila podezřele výhodně byt, navíc Svobodova rodina má ve firmě stále podíl.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...