Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

„Vor v zakoně“ čeká na verdikt

Česko

Žalobce chce, aby hlava postsovětské mafie dostala 25 let vězení. Mimo jiné i za vraždu řidiče šéfa Sazky

PRAHA Na pražském městském soudu spěje do finále jeden z nejpozoruhodnějších případů letošního roku. Žalobce Vladimír Mužík včera navrhl, aby soud uložil výjimečný pětadvacetiletý trest vězení Arménovi Andraniku Soghojanovi, který je podle názoru policistů „vorem v zakoně“, tedy nejvyšší autoritou v rámci postsovětských mafiózních skupin. Rozsudek by měl padnout příští týden.

Proti českým zákonům se Soghojan podle Mužíka provinil opakovanou snahou nechat sprovodit ze světa arménského podnikatele, který mu údajně nezaplatil. Při nevydařených vražedných pokusech zemřel náhodou řidič šéfa společnosti Sazka a těžké zranění utrpěl i Armén, kterého si najatý vrah spletl se vzpurným podnikatelem. Výjimečné tresty v rozmezí 15-22 požaduje Mužík i pro pět Soghojanových kompliců.

Obhájci vinu Soghojana a spol. odmítají. Vraždu si prý neobjednal a není prý navíc ani „vorem v zakoně“, což je starý ruský termín používaný pro profesionální zločince a hlavy mafiózních organizací, který lze přeložit zhruba jako „zloděj ze zákona“.

Jeden ze Soghojanových obhájců Martin Klimo proto ve své závěrečné řeči vyjmenoval několik znaků, které prý musí mít každý „vor v zakoně“, ale Soghojan je nesplňuje. Vor podle Klima například nesmí mít rodinu a musí mít vorovské tetování. Jeho klient má prý přitom ženu a dva syny, nemá žádné tetování a v minulosti byl pouze jednou v Arménii odsouzen k obecně prospěšným pracím.

Další Soghojanův advokát Eduard Bruna zase tvrdí, že neexistuje důkaz, že by jeho klient zastrašoval arménskou komunitu a že by spáchal to, co mu obžaloba klade za vinu: „Ze skutkového stavu nevyplývá, že by se můj klient podílel na trestné činnosti.“

Obhájci se snažili zpochybnit i věrohodnost klíčového svědka obžaloby Tagira Tarsžojeva, který již dříve dostal tříletý trest za vydírání. „Mluvil, hodně mluvil, a také mnohé pomluvil,“ charakterizoval jeho usvědčující výpověď například advokát Jaroslav Ortman, který hájí Soghojanova pobočníka Arsena Arakeljana.

Rozkaz k zavraždění podnikatele vydal podle policie Soghojan v roce 2007. Přes řadu prostředníků, kteří stojí rovněž před soudem, si měl na vraždu najmout Ukrajince Timura Treťjakova. Ten 13. listopadu 2007 na Václavském náměstí napadl nožem Arména, o němž se mylně domníval, že je zamýšlenou obětí. Pobodanému zachránil život jen rychlý lékařský zákrok.

O dva týdny později se Treťjakov vypravil vraždit znovu - odjel na pražské Vinohrady, kde vyhlížel oběť jezdící v luxusním automobilu Bentley. Nešťastnou náhodou se mu však do rány připletl pětadvacetiletý řidič šéfa Sazky Aleše Hušáka, který používá stejný vůz. Právě jej Ukrajinec omylem zastřelil, za což loni dostal 22 let vězení. Ani tím ovšem vražedné pokusy neskončily, když podle policie Arkeljan v té době sestavil dva týmy, které odstranění nepohodlného podnikatele dále připravovaly.

Dnes pronesou své závěrečné řeči další advokáti, případně obžalovaní. Verdikt by měl padnout příští týden.

Autor: