Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Voronin: Za nepokoji v Moldavsku je Rumunsko

Česko

Kišiněv uzavřel hranice, vypověděl rumunského velvyslance a hledá podporu v Kremlu.

KIŠINĚV/PRAHA Opoziční demonstrace proti výsledku nedělních voleb v moldavské metropoli Kišiněvě včera přerostla do mezistátní roztržky. Moldavský prezident Vladimir Voronin obvinil Rumunsko z organizování „pokusu o státní převrat“. Část opozice se hlásí ke snahám o spojení Moldavska, kde většina obyvatel jsou etničtí Rumuni, s předválečnou vlastí.

Bukurešť taková tvrzení jednoznačně odmítla. „Je to provokace,“ píše se v rozhořčeném prohlášení rumunského ministerstva zahraničí. Rumuni zároveň prohlásili, že veškerou odpovědnost za dramatickou situaci v Kišiněvě nese komunistické vedení Moldavska. „Komunisté nesmí přenášet zodpovědnost za vnitřní problémy Moldavska na Rumunsko,“ hájí se Bukurešť. Podle Voronina, který se včera telefonicky spojil s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem, aby se ujistil o podpoře Kremlu, jsou ale Rumuni organizátory „pokusu o převrat“. Vedení země proto zavedlo vízový režim s Rumunskem a rumunského velvyslance v Moldavsku prohlásilo za osobu nežádoucí. „Nejbohatší sponzoři nepokojů už ze země odjeli,“ prohlásil Voronin, jeden z posledních komunistický lídrů v Evropě. Přiznal ale, že část občanů Moldavska se nevzdala myšlenky na „velké Rumunsko“ a požaduje připojení k této sousední zemi. Současně však ze šíření „velkorumunských“ nálad obvinil i rumunské tajné služby. Krajně nervózní atmosféra panovala i na moldavsko-rumunské hranici, kde se shromáždily asi dvě stovky moldavských mladíků studujících v Rumunsku. Moldavští pohraničníci ale hranici v noci na včerejšek na příkaz vlády uzavřeli. „Otevřete dveře svobodě,“ skandovali mladí Moldavané a zpívali moldavskou i rumunskou hymnu.

Při nepokojích v moldavské metropoli Kišiněvě bylo do včerejška zraněno 180 policistů a přes 100 civilistů. Dalším výsledkem snah opozice je podle Voronina „vypálený parlament a rumunská vlajka nad prezidentským palácem“. Nejvíce poškozena je budova parlamentu, kterou demonstranti částečně zničili. K pouličním nepokojům došlo poté, co opozice prohlásila výsledky víkendových parlamentních voleb za zfalšované. Demonstrantům se dokonce na nějakou dobu podařilo obsadit některé vládní budovy. Nad prezidentským sídlem vyvěsili rumunskou vlajku a vlajku EU.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...