Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

VOŠ: vyšší šance na přijetí

Česko

Čeští maturanti stojí více o vysokoškolské vzdělání než o studium na vyšších odborných školách.

Bývalé nástavby si ještě stále nezískaly jejich přízeň, ačkoli odborné vzdělání spojené s praxí v oboru nabízejí už dvanáct let.

Vyšší odborné školy (VOŠ) nabízejí velkou řadu přitažlivých a potřebných oborů - hodně jich je z oblasti ekonomické a finanční, ale jsou tu i obory sociální či knihovnické, umělecké, veřejnosprávní, zdravotnické i třeba literární. „Tyto školy citlivě reagují na poptávku a v některých případech zaplňují mezery, které vysoké školy ani dostatečně nepokrývají,“ říká Zoja Franklová z Národního ústavu odborného vzdělávání.

Svým praktičtějším zaměřením je vyšší odborná škola podle jejího názoru dobrým řešením zejména pro absolventy středních odborných škol. „Přitažlivé je také to, že se studium člení na semestry jako na vysokých školách a celkově mají podobný charakter. Studium trvá tři až čtyři roky a na závěr musí student obhájit absolventskou práci, za niž dostane titul diplomovaný specialista (DiS). Součástí všech oborů na VOŠ je praxe, při níž studenti získají nejen zkušenosti ve svém oboru, ale i kontakty, které mohou později využít při hledání místa,“ vysvětluje Franklová. Po propadu přišel mírný nárůst Její slova potvrzují i výsledky výzkumu ministerstva školství o uplatnění absolventů terciárního vzdělávání. Podle této analýzy jsou absolventi VOŠ na trhu práce žádáni a zaměstnavatelé oceňují zejména to, že po dobu studia měli možnost absolvovat praxi v podnicích.

„Zájem o VOŠ v posledních třech letech klesá, ke studiu na vyšších odborných školách se v roce 2005 hlásilo celkem 16 procent absolventů středních škol a vzhledem k poměrně vysoké úspěšnosti při přijímacím řízení je naprostá většina z nich i přijata. Studium na vyšších odborných školách tak před třemi lety zahájilo 10 procent absolventů středních škol,“ říká se ve výzkumu. Z novějších statistik vycházejí VOŠ lépe: „V porovnání s předchozím rokem 2006/07 po delší době vzrostl počet přihlášených o 1,9 %, počet přijatých o 7,8 % a počet zapsaných o 4,5 %. Na vyšší odborné školy se v roce 2007 ke studiu hlásilo celkem 17,5 tisíce uchazečů, k přijímacím zkouškám se skutečně dostavilo 15,6 tisíce z nich. Ke studiu bylo přijato celkem 13,6 tisíce uchazečů, do školy ovšem nastoupilo 11,3 tisíce z nich,“ uvádí Ústav pro informace ve vzdělávání. Maturanti se nejčastěji hlásí na ekonomické, zdravotnické a pedagogické obory.

V současnosti je VOŠ téměř 200 - každoročně je opouští kolem šesti tisíc absolventů. Zájemce o studium se musí připravit na to, že se zde platí školné. A to i na státních a církevních VOŠ, kde se školné pohybuje většinou v rozmezí 2500 až 5000 Kč ročně. U soukromých jde většinou o 15 000 až 20 000 Kč, může to být ale i více. Přehledný seznam vyšších odborných škol, včetně oborů, které otevírají, výše školného a adres naleznete na adrese www.atlasskolstvi.cz.

Vysoké školy už začínají zohledňovat diplom z VOŠ Přijímací zkoušky na VOŠ probíhají obvykle v červnu, ale dost často bývá druhé kolo v srpnu. Tyto školy tak nabízejí možnost studia i těm, kterým se nepodařilo dostat na vysokou školu. Požadavky na přijímací zkoušky se různí podle oboru, který škola vyučuje. Některé školy zkoušky nevypisují a přijímají uchazeče na základě výsledků ze střední školy nebo podle maturitního vysvědčení. Jinde přijímačky testují znalost cizího jazyka a speciální vědomosti v oboru (matematika, společenské vědy apod.). Některé školy navíc požadují kromě písemného testu také ústní pohovor, případně talentové zkoušky.

Problémem vyšších odborných škol je, že dosud nebyly zákonem zařazeny mezi vysoké školy a titul diplomovaný specialista není uznáván stejně jako bakalář. Neujasněné postavení VOŠ se odráží také na situaci jejich absolventů v případě, že chtějí získat vysokoškolský titul. Zatímco bakaláři mohou bez problémů pokračovat v magisterském studiu, u absolventa VOŠ záleží na vysoké škole, zda mu vzdělání uzná.

Situace se ale zlepšuje - roste počet vysokých škol, které ke vzdělání nabytému na VOŠ přihlížejí. Bakalářské studium se tak pro absolventa VOŠ může zkrátit na 1 až 1,5 roku. Seznam vysokých škol, které akceptují vzdělání na VOŠ, naleznete například na www.vyssiodborneskoly. com.

Informace hledejte také na www.infoabsolvent.cz. Uplatněním absolventů VOŠ se zabývá také www.karieroveporadenstvi.cz.

Nové obory na vysokých školách * Fakulta technologická Univerzity T. Bati ve Zlíně Technologie a řízení v gastronomii Chemie a technologie potravin se zaměřením Konzervárenské technologie (studuje se v Bzenci) Logistika a management (studuje se v Prostějově) * Masarykova univerzita v Brně Radiologický asistent (Lékařská fakulta) Chemoinformatika a bioinformatika (Přírod. fakulta) Japanistika (Filozofická fakulta) Psychologie (Fakulta sociálních studií) Speciální pedagogické asistentství a Pedagogické asistentství křesťanské výchovy pro základní školy (Pedagogická fakulta) Kosmetologie (Fakulta sportovních studií) * Univerzita Palackého v Olomouci Bioorganická chemie (Přírodovědecká fakulta ) Polština se zaměřením na hospodářsko-právní a turistickou oblast (Filozofická fakulta) * Vysoká škola ekonomická Praha Lidské zdroje (Fakulta informatiky a statistiky) Učitelství praktického vyučování v ekonomickém vzdělávání (Fakulta financí a účetnictví) * Univerzita Karlova v Praze Výchova ke zdraví (v kombinaci s Matematikou, Chemií, Technickou a informační výchovou nebo Výtvarnou výchovou) (Pedagogická fakulta) * Ostravská univerzita v Ostravě Čeština/Občanská výchova nebo Křesťanská výchova (Pedagogická fakulta) * Fakulta mechatroniky a mezioborových inženýrských studií Technické univerzity v Liberci Informační technologie Modelování a informatika * Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně Stavby na bázi dřeva (Lesnická a dřevařská fakulta) * Fakulta Agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze Kynologie Ekologické zemědělství Rostlinolékařství Trávnikářství Veřejná správa v oblasti zemědělství a péče o krajinu Pozn.: Údaje se týkají prezenčního studia

Autor: