Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Dva dopisy vraha a osm otázek bez odpovědí. Proč zabíjel, kde vzal peníze a spáchal něco už v minulosti?

Česko

  21:16aktualizováno  10. ledna 12:29
Premium
Ačkoli od největší masové střelby v Česku uběhly skoro tři týdny, stále zůstávají bílá místa spojená s násilnou minulostí Davida K., který má na svědomí tragickou střelbu v Praze, otcovraždu a vraždu otce a dvouměsíční dcery v Klánovickém lese. Server Lidovky.cz sestavil přehled nejpalčivějších nezodpovězených otázek.

Vražedná střelba v Praze

Sledovat další díly na iDNES.tv

Policie v úterý obhajovala svůj postup na tiskové konferenci. Podle výsledků šetření policejního prezidenta nedošlo k žádnému výraznému pochybení.

Ústřední krizový štáb Univerzity Karlovy (UK) v úterý na webu zveřejnil sled důležitých událostí z loňského 21. prosince, kdy po střelbě v budově Filozofické fakulty (FF) UK na náměstí Jana Palacha v centru Prahy zemřelo 14 lidí. Vedení Univerzity Karlovy a vedení Filozofické fakulty UK současně znovu poděkovala policii za zásah, který podle představitelů školy zabránil větším ztrátám na lidských životech. Policie dnes na základě vnitřní kontroly oznámila, že policisté při samotném zásahu i při předchozím pátrání po podezřelém postupovali správně, lepší měla být ale krizová komunikace se zástupci školy. Během pátrání po studentovi kvůli jeho možným sebevražedným úmyslům totiž neinformovali vedení fakulty, ale jen přítomné zaměstnance školy.

„Vedení Univerzity Karlovy a vedení Filozofické fakulty UK opětovně vyjadřuje poděkování Policii České republiky, která provedla zásah při zcela ojedinělém a brutálním útoku dne 21. 12. 2023 na Filozofické fakultě UK. Je nepochybné, že vzhledem k zásahu na hlavní budově FF UK na náměstí Jana Palacha se podařilo zabránit větším ztrátám na lidských životech. Za záchranu životů patří poděkování všem složkám integrovaného záchranného systému. Vedení UK a FF UK také děkuje všem za poskytovanou krizovou intervenci a psychosociální pomoc,“ uvedla dnes univerzita.

Dodala, že v návaznosti na dnešní tiskovou konferencí policie ČR a kvůli dotazům médií zveřejňuje výčet důležitých událostí v univerzitních budovách na náměstí Jana Palacha, v Celetné a na Ovocném trhu, kde policisté odpoledne a večer 21. prosince zasahovali. Dokumenty zachycují výpovědi vedení a zaměstnanců univerzity a fakulty.

Dění před útokem a během něj v hlavní budově filozofické fakulty, v níž se podle odhadů školy v době střelby pohybovalo na 700 lidí, popsala mimo jiných děkanka filozofické fakulty Eva Lehečková, další členové vedení, zaměstnanec studijního oddělení, vrátní či pracovník fakultní knihovny. Druhý dokument přináší výpovědi bezpečnostní agentury či kvestora UK v Karolinu, tedy v budovách v Celetné 20 a na Ovocném trhu.

V den tragického činu policie měla informace o tom, že čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středočeské obce Hostouň odjel do Prahy s tím, že si chce vzít život, v jeho bydlišti poté našla mrtvého otce hledaného. Na škole zjistila, že student má mít přednášku v Celetné ulici, evakuovala proto tamní objekt filozofické fakulty, střelba byla ale následně hlášena z nedaleké hlavní budovy na náměstí Jana Palacha. Po činu střelec spáchal sebevraždu.

Úřad vnitřní kontroly policejního prezidia v postupu policie nezjistil pochybení. Zásah byl rychlý a profesionální a v souladu s právními i interními předpisy. Do budoucna ale doporučil lepší krizovou komunikaci se zástupci dotčených institucí nebo akcí, kde by se mohl podobný útok odehrát.

čtk

Zobrazit více
Sbalit

„Úřad vnitřní kontroly provedeným šetřením nezjistil pochybení příslušníků policie. Postup policistů byl v souladu s platnými právními předpisy a interními akty řízení. Zásah policie lze hodnotit jako rychlý a profesionální,“ řekl v úterý Michal Tikovský, šéf úřadu. Závěry předal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), která vyšetřuje trestnou činnost mužů a žen v uniformě.

Přesto se policisté nevyvarovali chyb. Zejména v tom, že detektivové při snaze dopadnout střelce nehovořili s představiteli vedení fakulty, ale s řadovými zaměstnanci. „Lze do budoucna v podobných situacích doporučit vhodnější krizovou komunikaci s dotčenými orgány, v tomto případě s vedením fakulty,“ upozornil Tikovský.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: