Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vrátil se „Ten, co tančí s Vlky“

Česko

Nestárnoucí hokejista Chris Chelios poprvé nastoupil v AHL - a jeho tým začal hned vyhrávat

CHICAGO/PRAHA V NHL odehrál tolik sezon, kolik ani není jeho některým spoluhráčům. A mladší než Chris Chelios jsou i někteří jejich otcové.

„Vždyť můj syn má dvacet roků jako tihle kluci,“ usmívá se 47letý hokejista. „Ale bude to zábava a já se na ni těším. Čas strávený s nimi si chci pořádně užít.“

Ten čas ve skutečnosti začal teprve před třemi dny, třebaže Chelios trénuje s týmem už přes týden.

Už ne v Detroitu, s nímž k jednomu vyhranému Stanley Cupu přidal další dva. Už ne v NHL, kde nastupoval pětadvacet ročníků a třikrát byl oceněn nejlepším obráncem ligy.

Minulé úterý se totiž upsal Chicagu Wolves, farmářskému týmu Atlanty Trashers. V noci z pátku na sobotu za něj poprvé nastoupil v zápase s Manitobou, hned den nato proti Abbotsfordu. AHL sledovala návrat americké legendy.

Nestárnoucí!

Jako by uměla zastavit svůj věk, zato s hokejem se ne a ne nadobro rozloučit. „Odejdu-li do důchodu, chci si být naprosto jistý, že už ve mně nic nezbylo. Nebudu jedním z těch, kteří za chvíli ohlásí comeback.“ Kdepak, na něco takového Chelios není ještě dostatečně připraven. Hokej má v krvi. Stále jím jako posedlý dokáže žít naplno.

Nezastavilo ho ani zranění nohy, kvůli němuž loni za Red Wings sehrál jen 29 utkání. Když mu v létě nenabídli smlouvu, dokonce uvažoval o Rusku.

Se svými dětmi Deanem a Jakem, již v zámoří také hrají nižší ligu, v létě nabíral kondici.

A doufal... Než přišla právě dohoda s chicagskými Vlky.

„Je nám ctí,“ nechal se slyšet generální manažer Wendell Young. „Jsme rádi, že hráče takového formátu můžeme mít v našem mužstvu. On je skvělým příkladem pro mladší hráče, na ledě i mimo něj.“ S Cheliosem se začíná dařit Copak najdete lepší výpomoc?

Tým do sezony nevstoupil šťastně, z šesti zápasů do té doby vydřel jedinou výhru a potíže měl právě s nezkušenou obranou. Jenže hned při Cheliosově debutu neinkasoval jediný gól a vyhrál 1:0 na nájezdy. V sobotu slavil kanonádu 7:1.

Vedl ho už Don Lever, který nahradil odvolaného kouče Dona Granata. „Co bych měl o Chrisovi říkat, když za vás hraje budoucí člen Síně slávy?“ prohlásil o svém slavném svěřenci.

Když s ním Chelios strávil v týdnu seznamovací trénink, už v úvodu rozbruslení trefil střelou puk do sítě a na znamení triumfu vítězoslavně zvedl ruce nad hlavu.

„Je jedno kde a je jedno s kým. Nejšťastnější je, když může být součástí týmu,“ napsal magazín Sports Illustrated.

I sám veterán říká: „Chci prostě hrát a zjistit, zda to stále dokážu. Zda se dokážu vrátit ještě jednou do NHL, to je pro mě další výzva.“

Prát se s ní začal asi sedm mil od United Center, domovského stánku Blackhawks. Týmu, do nějž přišel na začátku 90. let a dres s indiánem na hrudi oblékal devět sezon.

Teď má pro změnu půjčenou známou přezdívku od kmene Siouxů. Na led se vrátil Chris Chelios.

Jako „Ten, co tančí s Vlky“.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...