MOSKVA/PRAHA Ruští vyšetřovatelé včera potvrdili, že známý ruský advokát Stanislav Markelov a novinářka opoziční „Novoj gazety“ Anastázie Baburová byli v pondělí zabiti nájemnými vrahy a na objednávku. Podle hlavní vyšetřovací verze byl cílem Markelov a pětadvacetiletá žurnalistka se stala obětí dobře naplánovaného a profesionálně provedeného zločinu zřejmě náhodou. Podle vedení novin, ze kterého pochází pět novinářů zavražděných v Rusku včetně Anny Politkovské zastřelené v roce 2006, ale mohla být „objednána“ i novinářka.
Baburová se spolu s advokátem vracela z jeho tiskové konference, která se týkala asi nejskandálnější Merkelovy kauzy – vraždy čečenské osmnáctileté dívky Elzy Kungajevové. Minulý týden byl totiž předčasně, po osmi letech, z trestanecké kolonie propuštěn plukovník Jurij Budanov, který byl za zločin odsouzen k 10 letům odnětí svobody.
Advokát novinářům na tiskovce oznámil, že bude usilovat o to, aby Budanova soud opět poslal do vězení. Několik minut po tomto prohlášení zemřel. Podle prvních svědectví Markelovi skutečně někdo vyhrožoval. Elzin otec Visa Kungajev tvrdí, že mu advokát osobně říkal o výhrůžných SMS zprávách. „Jestli nenecháš Budanova na pokoji, zabijou tě,“ stálo v nich údajně. Věc „Budanov“ totiž není uzavřena a díky Markelovovi bude zřejmě proces obnoven. Elzina rodina trvá na tom, aby byl Budanov odsouzen nejen za vraždu, ale i za znásilnění. „Budeme bojovat až do konce a on bude sedět znova za to, jak zneuctil moji dceru,“ říká Elzin otec. Právním zástupcem Kungajevových v obnoveném soudním procesu měl být Markelov.
Ruské veřejné mínění se ale přiklání na stranu vojáka, který tvrdí, že dívku neznásilnil a zabil ji proto, že si ji spletl s čečenskou špionkou a odstřelovačkou. Naopak Čečenci a obránci lidských práv včetně části novinářské obce proti propuštění Budanova protestovali. Vyšetřování prokázalo, že v roce 2000 velitel tankového pluku operujícího v Čečensku vraždil. Zda byl opilý a dívku i znásilnil, soud nepovažoval za prokázané. Jenže pro rodinu dívky je fakt znásilnění stejně tragický jako sama vražda a v čečenském tradičním právu uznávajícím krevní mstu je za znásilnění trest nejvyšší.
K rodině se přidalo téměř celé Čečensko včetně prezidenta této kavkazské republiky Ramzana Kadyrova, který je osobním přítelem ruského premiéra Vladimíra Putina. Ten se tak ocitl v těžké situaci, a proto zřejmě zatím celou věc nekomentoval. Na jedné straně je u Putina ve hře přízeň armády a popularita, na straně druhé „přátelství“ s kavkazským vůdcem, který vrátil Čečensko do lůna Ruské federace. Kadyrov včera udělil posmrtně advokátovi medaili „Za zásluhy o Čečenskou republiku“.
Vražda advokáta ale může souviset i s jeho dalšími aktivitami. Beketov se zabýval ekologií a bojoval proti úřednické zlovůli a korupci.
O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN