Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Obec na Frýdecko-Místecku je v šoku, vrah ubodal v kostele mladého varhaníka

Vyšetřující policisté před kostelem v Bašce na Frýdecko-Místecku. (1. prosince 2022) foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Policisté v Bašce na Frýdecko-Místecku vyšetřují vraždu, která se stala ve čtvrtek odpoledne v tamním kostele. Obětí je mladý varhaník, policie zadržela jednoho člověka. V obci se v poledne smutečně rozezní zvony.
  8:30aktualizováno  10:20

Podle informací iDNES.cz je z vraždy podezřelý muž, který hrál na varhany v sousedním Frýdlantu nad Ostravicí a se zavražděným se dostal do sporu. Muže se podařilo zadržet ve spolupráci s městskou policií v Bašce, která poskytla důležité kamerové záznamy. Na nich je údajně viditelné, jak dotyčný vystupuje a nastupuje do vozu s nožem v ruce.

Vražda zasáhla nejen obec, ale i zdejší farnost a celou diecézi. Biskup Martin David teprve nedávno mladého muže biřmoval. „Už v pátek 2. prosince ráno se zaměstnanci biskupství za zemřelého modlili na svém adventním duchovním setkání,“ uvedl mluvčí Biskupství ostravsko-opavského Ondřej Elbel s tím, že vzhledem k tomu, že se násilný trestný čin stal v kostele, je potřeba v chrámu provést kající obřad.

Ten se bude konat v rámci nedělní bohoslužby a povede ho biskup Martin David. „S velkou bolestí jsem přijal zprávu o násilné smrti mladého muže. Modlím se za něho a v modlitbě svěřuji Bohu také velkou bolest jeho nejbližších, především rodičů,“ vyjádřil svou lítost biskup.

Policie o zásahu v regionu i zadržení jednoho člověka informovala pouze na Twitteru. „Policisté v obci na Frýdecko-Místecku prověřují okolnosti násilného trestného činu, při kterém zemřela jedna osoba,“ uvedla policie.

Ta prohledala jak vnitřek kostela, tak i jeho nejbližší okolí. Na místě pracovali kriminalisté specializující se na závažné trestné činy.

Později policisté jen uvedli, že v souvislosti s tímto zásahem zadrželi jednu osobu, se kterou „činí procesní úkony“. Další informace o zadrženém, ani o jeho činu policie zatím nesdělila.

Podle informací iDNES.cz přišel o život místní devatenáctiletý muž, který v kostele hrával na varhany. Podle serveru Novinky.cz našli tělo mladíka jeho rodiče, v kostele údajně ležel celou noc ze středy na čtvrtek a čtvrteční dopoledne. V obci lidé spekulují o tom, že na vině může být zloděj, na kterého mladík pravidelně cvičící na varhany náhodou narazil.

V obci se smutečně rozeznějí zvony

„Je to strašné. Nikdo si tady nevzpomíná, že by se v Bašce stala vražda. Možná kdysi, ale v posledních letech nic takového. Občas se něco stane přes léto, když tady k přehradě jezdí hodně turistů, ale obvykle jde jen o krádeže. Teď jsou všichni v šoku,“ uvedla jedna žena z obce. Před kostelem už vzniklo pietní místo, kam lidé pietně rozsvěcují svíčky.

Na tragédii zareagoval i úřad v Bašce, obci se čtyřmi tisícovkami obyvatel.

„Naší obcí otřásla tragédie, která nemá obdoby. Smrt mladého člověka v kostele nemůže mít slitování. Kam to, lidé, směřujeme!? Ve 12 hodin se Baškou rozezní zvony, zastavme se, přemýšlejme a uctěme památku minutou ticha. Upřímnou soustrast rodině a blízkým,“ uvedla obec na svém facebookovém účtu.

Baška leží jižně od Frýdku-Místku, místní si nevzpomínají, že by se tam stala vražda.

Baška leží jižně od Frýdku-Místku, místní si nevzpomínají, že by se tam stala vražda.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat