Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Psi vyčenichali ženu na dně Slapské přehrady, mrtvolu našel podvodní dron

Česko

  12:44
Mrtvolu ucítili několik desítek metrů pod hladinou Slapské přehrady. Psi Pita a Akim pomohli kriminalistům najít tělo několik měsíců pohřešované ženy. Pražští policisté měli k dispozici kromě zvířat i speciální podvodní techniku. Z činu byl obviněn syn partnera zavražděné.

Pražští kriminalisté objasnili v minulých dnech vraždu, která se stala začátkem února tohoto roku v jedné z vil v Jevanech u Prahy, kde 39letý muž zavraždil poškozenou, jenž tam žila s ním a s jeho otcem. Rozřezaného těla se pak zbavil tak, že ho v zatížených pytlech hodil z mostu do Slapské přehrady.

Dron Chasing M2

Vytipovaná oblast byla následně prozkoumána dronem středočeských policistů,...
  • Dron Chasing M2 streamuje živé video v záznamu 4K UHD a dokáže prozkoumat až 100m hloubku.
  • Dále je vybaven elektronickou stabilizací, osmi vektorovými tryskami pro všesměrový pohyb, širokou zorným polem či ochranou proti zaseknutí motoru v písku.

Vše začalo oznámením o pohřešování poškozené, která se přestala ozývat svému obchodnímu partnerovi, což bylo neobvyklé. Kriminalisté proto začali pohřešovanou hledat a postupem času začali zjišťovat podezřelé souvislosti, mezi kterými byly i pochybné výpovědi partnera pohřešované a jeho syna. Také zjistili, že z jejího účtu zmizel jeden a půl milionu korun.

Když kriminalisté nasbírali dostatek důkazů, zadrželi za pomoci zásahové jednotky pražské policie podezřelého, kterého našli ve sklepě ve zmiňované vile v Jevanech.

Zadrženému muži následně sdělili obvinění ze čtyř trestných činů, kdy nejzávažnějším z nich je vražda ze zištného důvodu, kdy mu v případě odsouzení hrozí patnáct až dvacet let odnětí svobody nebo výjimečný trest. Stíhání je vedeno vazebně.

Unikátním na tomto případu byl podle policie způsob identifikování místa, kde se mrtvola ženy nachází.

Že mrtvola skončila ve Slapské přehradě v hloubce 44 metrů, zjistili kriminalisté z oddělení vražd. Přesné místo jim pak označili služební psi Pita a Akim. To jsou specialisté na vyhledávání mrtvol, kteří je dokážou najít, i když jsou ukryté několik desítek metrů pod hladinou.

Sonar Kongsberg

Sonar Kongsberg se spouští pomocí komunikačního kabelu na dno pátrané lokality....
  • Sonar Kongsberg se spouští pomocí komunikačního kabelu na dno pátrané lokality.
  • Zde se sonarová hlava otáčí 360° kolem své osy a skenuje dno.
  • Informace následně posílá přes komunikační kabel do notebooku, kde obsluha zařízení vyhodnocuje vytvořený kruhový záznam.
  • Rozsah skenování je 5m až 500m.

„Celé to probíhá tak, že psi se svým psovodem pátrají ze člunu na vodní hladině a jsou schopni označit místo, kde se mrtvola nachází. Místo pak označí hlasitým štěkáním přesně, jak se stalo v tomto případě. V této souvislosti je třeba také zmínit, že čeští psi jsou podle všeho jediní na světě, kteří dokážou najít mrtvolu pod hladinou v takové hloubce,“ informuje policejní mluvčí Jan Daněk.

Další novinkou, která v tomto kriminálním případu hrála roli, byla speciální technika, kterou kriminalistům zapůjčili kolegové z Odboru speciálních potápěčských činností a výcviku Ředitelství služby pořádkové policie.

„Ti za pomoci sonaru Kongsberg detekovali místo nálezu těla. Vytipovaná oblast byla následně prozkoumána dronem středočeských policistů, který je určený pod vodní hladinu. Při potvrzení nálezu ostatků byl pod hladinu vyslán brněnský potápěč, který tělo vyzvedl nad hladinu,“ doplňuje mluvčí.

Věděli jste, že psi dokážou najít tělo i desítky metrů pod vodou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 14. září 2023. Anketa je uzavřena.

Ne4309
Ano615

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...