19. března 2019 14:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vraždili, aby zaplatili dluhy. Soud snížil manželům Janákovým trest z doživotí na 30 a 28 let

Manželé Janákovi u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manželé Janákovi u soudu. | foto: ČTK

Praha Pražský vrchní soud zrušil doživotní tresty nad bývalými manžely Jaroslavem a Petrou Janákovými. Za loupežnou vraždu sběratele, dva pokusy o vraždu zaměstnance Janákových a za přípravu dalších dvou vražd si osmadvacetiletá žena odpyká 30 let vězení, třicetiletý muž o dva roky méně. Podle pravomocného verdiktu nebyly pro uložení doživotí splněny zákonné podmínky. Pár z Jičínska motivovala k trestné činnosti snaha získat peníze na zaplacení dluhů.

„Vrchní soud v žádném případě nesnižuje závažnost spáchaných trestných činů, nicméně k uložení doživotního trestu vyžaduje zákon mimořádnou závažnost trestných činů,“ uvedl předseda odvolacího senátu Martin Zelenka. Mimo jiné upozornil na to, že fatální následek nastal jen u jednoho z pěti spáchaných skutků. Přihlédnout bylo podle něj nutné i k tomu, že Janák se k trestné činnosti přiznal a že Janáková doposud nebyla trestaná.

Nejzávažnější zločin spáchali Janákovi 31. července 2017, kdy zavraždili padesátiletého sběratele mincí a známek z Prahy. Pod záminkou, že mají na prodej předměty k rozšíření jeho sbírky, jej vylákali na schůzku a Janáková ho při společné jízdě autem střelila poblíž Lázní Bělohrad zezadu do hlavy. Janák pak tělo odtáhl do kukuřičného pole a muži sebral telefon, doklady a 34.000 korun.

Vraždě předcházely čtyři další skutky, u nichž byl motivem rovněž finanční zisk. Dvakrát se manželé neúspěšně pokusili zavraždit svého zaměstnance z herny v Nové Pace. Navedl je k tomu spoluobžalovaný Martin Herzán, který uzavřel se zamýšlenou obětí životní pojistku a s Janákem se domluvil, že se o peníze vyplacené pojišťovnou rozdělí. Herzán si za návod k vraždě odsedí osm let. Skutek byl podle senátu „sofistikovaně naplánovaný, avšak břídilsky provedený“.

Janák zaměstnance nejprve v noci vylákal na opuštěnou silnici pod záminkou, že půjdou společně vykrást kostel. Muže se na místě snažil přejet autem, způsobil mu však jen pohmožděniny a oděrky. Ani napodruhé, kdy manželé podali zaměstnanci kávu s rohypnolem a poté jej nechali havarovat s vozem, plán nevyšel - muž opět vyvázl s povrchovými zraněními.

Přežili náhodou

Janákovi podle verdiktu připravovali ještě další dvě loupežné vraždy, a to sběratelů, které si vyhlédli prostřednictvím internetových inzerátů. Chtěli je vylákat na opuštěná místa, kde je Janáková měla střelit zezadu do hlavy v okamžiku, kdy si muži budou prohlížet domnělou sbírku v kufru auta. První sběratel schůzku na poslední chvíli zrušil. Druhému zachránilo život to, že Janákovi napsal, že přijede bez peněz a nabízené předměty chce nejprve vidět.

Janák se přiznal při policejních výsleších a usvědčil i svou ženu a Herzána. Jeho manželka si ve vazbě našla nového partnera, a proto se rozvedli. Soudce v úterý podotkl, že bez mužova doznání by se čtyři nedokonané vraždy zřejmě nepodařilo objasnit. Právě z toho důvodu mu odvolací senát uložil mírnější trest než Janákové.

Při hlavním líčení Janák svou výpověď změnil v tom smyslu, že zamýšlel loupit, ne vraždit. Jeho advokátka v úterý poukazovala na to, že klient byl ve vleku manželky a že by při své naivitě a jednoduchosti nedokázal podobné činy zinscenovat. Právnička Janákové naopak uváděla, že klientku dostalo do těžké životní situace jejího manželství a k použití zbraně ve zkratu ji dohnala agresivita manžela. Janáková se k vraždě doznala, vinu u zbylých čtyř skutků popřela.

Doživotí lze podle trestního zákoníku uložit tehdy, pokud to vyžaduje účinná ochrana společnosti a zároveň pokud je spáchaný zločin mimořádně závažný kvůli zvlášť zavrženíhodné pohnutce, způsobu provedení nebo zvlášť těžkému následku. V současné době si tento nejpřísnější možný trest odpykává 44 mužů a tři ženy.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.