Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vrazi, zloději a nebohý pan Furda

Česko

CHLÍVEČEK

Někdy člověk raději nevěří, co ti novináři píší. Server iDNES tvrdí: „Rychnovský soud poslal Milana Furdu na tři roky do věznice s ostrahou. Podle spisu bral peníze za to, že přimhouřil oko nad neúplnými doklady nebo poskytl lepší poznávací značky. Detektivové zaznamenali na šedesát úkonů, kdy úředník ve své kanceláři převzal od lidí úplatky od 50 do 1000 korun.“ Tři roky kvůli padesátikoruně? Wow, řekli by ti mladí.

Ani v Chlívku se neodvažujeme tvrdit, že uplácení je krásné. Jen nám nejde do hlavy, proč má úředníček sedět tři roky. Komu asi vadil, že zrovna on jediný půjde bručet?

Na každém, KAŽDÉM dopravním inspektorátu berou. Jen v Kostelci je to za 50, v Praze za 1000.

Za tři tisíce dostanete „pěknou“ značku, a ještě v malém techničáku zapíší auto jako osobní, i když bylo koupeno jako nákladní. Takovou chytrou operací jste donedávna u rozměrného rodinného vozu ušetřili na DPH klidně čtvrt milionu; změna v technickém průkazu pak zajistí, abyste nemuseli vozit proslulou mřížku.

Jestli chtějí být protikorupční detektivové důslední, ať namontují kamery a odposlechy do každého úřadu, který se zabývá registrací aut. Je dokonce možné, že někteří jednotliví úředníci jsou nevstřícní a braní tisícikorun se jim hnusí – ale zatím jsme se nedoslechli o úřadě, kde by značky nešly zařídit. Pokud p. t. čtenářstvo o nějaké takové úřadovně ví, nechť ji nahlásí pelhřimovské agentuře Dobrý den, která sbírá raritní, unikátní a veskrze rekordní výkony.

Pan Furda si podle obžaloby za tři roky přišel dohromady až na dvacet tisíc korun. Tři roky jsou očividně malý trest za tak velkou lumpárnu. Jen včera jsme psali o jedné z bezvýznamných armádních zakázek (pouhých tisíc kusů pouhých pouzder na pouhé pistole). Zakázka fakticky bez výběrového řízení, zboží předražené (250 procent obvyklé ceny), milion a půl vypuštěný z okna do té správné kapsy. Viník neexistuje, trest také ne. Co tomu asi říká pan Furda?

Když on dostal za 20 tisíc tříletý flastr, kolik by si měli odsedět armádní provianťáci? 225 tisíc let? (Dobře radím: nezkoušejte prosím tuto Furdovu trojčlenku aplikovat na pandury nebo gripeny, dostanete se mimo displej kalkulačky, možná i za předpokládanou životnost vesmíru.) Přidělování značek za peníze nemá být v žádném případě trestné. Takový úředník nepatří za katr, ale měl by dostat odměnu: jen svědomitě plní přání klientů, kteří si z důvodů osobního handicapu potřebují dokázat svou výjimečnost nepřehlédnutelnou registrační značkou (dříve SPZ). Tento systém měl být už dávno legální – peníze by nešly nikomu do kapsy, ale zpátky do rozpočtu; a policie, státní zástupci i soudy by neplýtvali svým velmi drahým časem na ptákoviny.

O autorovi| PETR KAMBERSKÝ, redaktor LN

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...