Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
22. října 2015 11:14, aktualizováno  11:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vrchní soud potvrdil tresty za prodej smrtícího alkoholu

Provozovatel obchodu Luděk Vejmola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Provozovatel obchodu Luděk Vejmola. | foto: ČTK

Olomouc Za prodej smrtícího alkoholu v Olomouci si provozovatel obchodu Luděk Vejmola a jeho prodavačka Jarmila Chýlková definitivně odpykají tříletý a dvouletý podmíněný trest. Rozhodl o tom ve čtvrtek olomoucký vrchní soud, k němuž se oba obžalovaní odvolali. Po požití nekolkovaného rumu a vodky s příměsí metanolu z jejich obchodu v Olomouci zemřeli dva lidé, další dva otravu jedovatým alkoholem přežili.

Kromě náhrady přesahující milion korun pozůstalým a poškozeným musejí obžalovaní uhradit přes 220 tisíc korun zdravotní pojišťovně.

Podle soudu nejsou tresty rozhodně nepřiměřeně přísné, Vejmolovi původně hrozilo až deset let a Chýlkové až osm let vězení. Státní zástupce se však v jejich případě neodvolal. Kromě náhrady škody soud obžalovanému muži navíc na sedm let zakázal činnosti týkající se prodeje zboží.

Vejmolovi původně hrozilo až deset let a Chýlkové až osm let vězení. „Tresty nejsou v žádném případě nepřiměřeně přísné. Oba obžalovaní mohou být rádi, že zde není odvolání státního zástupce, protože by bylo možné uvažovat o trestech radikálně přísnějších, neboť v tomto případě došlo k úmrtí dvou osob a další lidé byli vážně intoxikovány a mají dodnes trvalé následky,“ uvedl mluvčí vrchního soudu Vladimír Lichnovský.

Jedním z poškozených je devětapadesátiletý Miroslav Hanák, který má dodnes zdravotní následky. „Táta chodil kupovat alkohol jedině tam, odjinud ho nebral. Podle mého by měl takový člověk být potrestán na doživotí, měl by si ten alkohol také vyzkoušet, aby věděl, čím ti lidé procházeli a jaké měli bolesti,“ uvedla jeho dcera Veronika Ludíková.

Vejmola podíl na smrti poškozených odmítal, u vrchního soudu se domáhal mírnější právní kvalifikace. Podle jeho obhájce Františka Stratila koncentrace metanolu nalezená v jeho alkoholu neodpovídá koncentraci u zbytku alkoholu nalezených u poškozených. Poukázal i na lehkovážný postoj poškozených, což by podle něj mělo být promítnuto v náhradě škody. Chýlková se odvolala pouze kvůli výroku o náhradě škody s tím, že by měl soud více rozlišit míru odpovědnosti obžalovaných. Senát to však odmítl. „Trestná činnost byla spáchána společným jednáním obou obžalovaných a míra jejich odpovědnosti za způsobený následek je v zásadě stejná,“ uvedl předseda senátu Štefan Škadra.

Stále stejní zákazníci

Podle rozsudku si obchodník Vejmola opatřil od blíže neurčeného člověka k dalšímu prodeji neoznačený rum a vodku. Pro levný alkohol si chodili stálí zákazníci. Na začátku listopadu 2012 si podle obžaloby takovou vodku v prodejně v Nedvědově ulici koupil muž, který zemřel na těžký otok mozku po akutní otravě metylalkoholem. O několik dní později skončil v nemocnici po vypití rumu z této prodejny další muž, lékaři ho zachránili. V polovině listopadu si tento rum koupili manželé. Muž skončil s otravou v nemocnici, jeho žena po akutní otravě zemřela.

V regionu se první případy otravy alkoholem vyskytly v polovině září 2012, první oběti byly z Přerovska. Na konci října se tyto případy objevily i na Prostějovsku a poté v Olomouci.

Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Hlavním míchačům směsi Tomáši Křepelovi a Rudolfu Fianovi vrchní soud potvrdil pravomocně za obecné ohrožení doživotní trest, vysoké tresty dostali i další lidé zapojeni do distribuční sítě. Kauzami se zabývaly soudy v Ostravě, Frýdku - Místku, ve Zlíně, ve Žďáru nad Sázavou či v Brně.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...