Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vrchní soud zastavil stíhání lihového bosse Březiny v kauze ovlivňování svědků

Radek Březina u brněnského soudu, který projednává jeho údajné masivní ovlivňování svědků (2019). foto: Anna Vavríková, MAFRA

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců.
  14:55

Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto, potvrdil dnes Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl ČTK mluvčí soudu Stanislav Cik. „Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto,“ uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině.

Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající; ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Žalobci z VSZ v Olomouci s tímto závěrem nesouhlasí a chtějí podat dovolání. „Je pravda, že trestný čin účast na organizované zločinecké skupině je trvajícím trestným činem, ale máme za to, že tady jde o dva paralelně probíhající skutkové děje. Pokud by byl přijat závěr, že rozhodnutím byť jen o malé části trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině je rozhodnuto vše, znamenalo by to, že orgány činné v trestním řízení nebudou moci postihnout trestnou činnost v celém rozsahu,“ řekl Petr Šereda z VSZ Olomouc.

Poukázal na to, že trestná činnost vychází zpravidla najevo postupně. Podle původního rozsudku brněnského krajského soudu se zlínský lihový boss Radek Březina pokusil z vazby v letech 2012 až 2014 uplatit kriminalistu a snažil se ovlivnit desítky svědků. Svědkům pak takto zprostředkovaně nabízel za naučené výpovědi desítky až stovky tisíc korun, dlužníkům snížení úroků.

Kromě Březiny soud rozhodl o zastavení trestního stíhání také u Pavla Čanigy z Likérky Drak, kterému brněnský krajský soud zpřísnil původní trest o půl roku na 12 let a u správce Březinových budov Ivana Kováříka, jemu uložil souhrnný trest devět let a osm měsíců, rovněž o půl roku přísnější.

Soud potrestal i další obžalované - případem Březinovy exmanželky, která dostala čtyři roky vězení, bývalého jednatele Morávia-Chemu Radovana Dalajky, kterého soud potrestal 3,5 lety vězení a Martina Kalakaje, který dostal podmíněný trest, se bude ve čtvrtek zabývat vrchní soud.

U zbývajících obžalovaných - Pavla Bubláka a Miroslava Pantlíka, kteří dostali podmínku, je rozsudek již pravomocný, stejně jako u Březinovy sekretářky, která byla obžaloby zproštěna.

Soud v Brně zpřísnil trest vězení lihovému bossovi Radku Březinovi:

3. června 2021

Autor:

Mohlo by vás zajímat