Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Vše, co byste měli vědět o volbách

Události

  14:53
PRAHA - Nevíte, jak volit v zahraničí? Nejste si jisti, jak si můžete na výsledek voleb stěžovat? Odpovědi nejen na tyto otázky by vám měly pomoci se orientovat před volbami do poslanceké sněmovny.

volby - ilustrační foto foto: Alžběta JungrováLidové noviny

Kdy se volby konají?
Prezident Václav Klaus vypsal volby na 2. a 3. června 2006

Jak získám hlasovací lístky?
O dodání se stará starosta, místostarosta nebo ředitel krajského úřadu. Všichni to musejí stihnout nejpozději do tří dnů před volbami (30. května). Lístky vám poskytne i volební komise v době samotných voleb.

Jak mám volit?
Při samotném hlasování prokážete svou totožnost a státní občanství platným občanským průkazem (cestovním, diplomatickým, služebním pasem anebo cestovním průkazem). Od komise obdržíte prázdnou obálku, kam vhodíte volební lístek. Pokud budete hlasovat na voličský průkaz, musíte ho odevzdat komisi.

Kde mohu hlasovat?
Ve volební místnosti v místě trvalého bydliště. S voličským průkazem lze hlasovat v jakémkoliv volebním okrsku v České republice nebo jakémkoliv zvláštním volebním okrsku v zahraničí na zastupitelském úřadě.

Co mám dělat, když se nebudu moci dostavit k volbám?
Můžete ze závažných, zejména zdravotních důvodů, požádat obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby jste mohli hlasovat mimo volební místnost. Jde to ale pouze v obvodu volebního okrsku, pro který byla komise zřízena. V takovém případě k vám komise vyšle dva své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky. Při hlasování postupují členové volební komise tak, aby byla zachována tajnost hlasování. Mimo území České republiky nelze do přenosné volební schránky hlasovat.

Jak mohu volit, když žiji v zahraničí delší dobu?
Pokud bydlíte mimo území České republiky, musíte nejpozději 40 dní před volbami (23. dubna) doručit nebo předat písemnou žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem. Pokud by volič chtěl v budoucnu volit na území České republiky, musí žádat zastupitelský úřad o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů.

Seznam zastupitelských úřadů, u kterých je možné podat žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů nebo žádost o voličský průkaz.

Jak mohu volit, pokud pobývám v zahraničí krátkodobě?
Vhodné je volit na zastupitelském úřadě na voličský průkaz, který voliči vydá obecní úřad, v místě jeho trvalého pobytu, v jehož stálém seznamu voličů je zapsán. Jinak můžete postupovat jako při pobytu dlouhodobějším (viz. výše)

Kdy, kde a jak mohu zažádat o voličský průkaz?
Požadovat průkaz můžete od vyhlášení voleb tj. 8. února 2006. Musí to být písemně s vaším ověřeným podpisem nebo osobně na obecním úřadě nebo zastupitelském úřadě. Doručit písemnou žádost můžete nejpozději sedm dní (26. května) před volbami. Konec lhůty pro osobní předání žádosti je dva dny před volbami (31. května).

Kdy voličský průkaz získám?
Patnáct dní před volbami (18. května) může obecní úřad nebo zastupitelský úřad nejdříve předat průkaz osobně voliči nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče, anebo jej může voliči zaslat.

Jak se mohu bránit, pokud s výsledky voleb nesouhlasím?
Jestli jste zapsán do stálého seznamu ve vašem volebním okrsku můžete u soudu podat návrh na neplatnost volby kandidáta. Návrh musíte podat nejpozději 10 dnů po vyhlášení výsledků voleb Státní volební komisí.