Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

VŠE O POTU

Česko

15 orosených otázek aneb vědecko-spotřebitelský pohled na jedno tradiční letní téma

Narvaný městský autobus v pět hodin odpoledne. Srpen, 28 stupňů ve stínu. A ten vousatý chlap, jehož zpocené triko mám pět centimetrů před očima. Bože! Dovedete si představit, jak se cítím. Tedy co cítím. V práci pak debatujeme s kolegyněmi o deodorantech a nešťastnících, ze kterých přímo kape. Vedle dovolených a hubnutí už tato problematika tak nějak patří k letnímu koloritu, a tak je načase vnést do ní vědecký pohled. A vyvrátit mýty.

* 1. Cizinci si často stěžují, že Češi nepoužívají dost deodorantů. Voníme se opravdu méně než na Západě?

Bohužel ano. Alespoň podle výzkumu výrobce tohoto zboží, společnosti Unilever. Ročně spotřebujeme pouze 1,6 balení deodorantu, dvaapůlkrát méně než třeba Němci. Zdá se, že zvyk se vonět závisí na zemské šířce. Rusové spotřebují 0,56 balení, Rumuni 1 balení, naši sousedé Němci už 3,4 a Angličané 4,9 balení.

* 2. Nakolik deodorantům holdují čeští muži?

No, „holdují“ je asi přemrštěný výraz. K nákupu deodorantů se hlásí pouhých 49 % mužů. V Anglii je jich 79 %.

* 3. Některým ženám se ale přece líbí, když jsou muži „chlapsky cítit potem“...

Opravdu je některým. Podle Unileveru jsou jich 2 %.

* 4. Proč se někteří lidé abnormálně potí?

Nadměrným pocením podpaží, dlaní nebo nohou trpí asi 1 % populace, což je dáno genetickou dispozící.

* 5. Dá se to léčit?

Ano. Lékaři mohou pomoci operací (odstraněním potních žláz), nebo dočasně, například vpichem botulotoxinu. O zákroky tohoto typu je podle Pavla Krejzlíka z Evropského centra zdraví a krásy stále větší zájem. Jde o chemickou „denervaci“ potní žlázky, která se tak nesmršťuje a nevylučuje pot. Efekt vydrží devět měsíců. Jedenačtyřicetiletá klientka centra Martina Čermáková, která zákrok podstupuje již pátým rokem, si pochvaluje jeho jednoduchost. Podpaží lékař nejdříve znecitliví krémem, pak přijde asi 10 až 15 vpichů velmi tenkou jehlou. A cena? Osm až čtrnáct tisíc korun ročně.

* 6. Proč vlastně páchneme potem?

Je to důsledek evoluce. U člověka není informace získaná z odéru ostatních jedinců tak důležitá jako třeba u psa, ale přesto nám někdo „voní“, což posiluje erotickou přitažlivost, či naopak. Za přirozený pach těla (tedy ne zápach způsobený nedostatečnou hygienou) zodpovídají tzv. apokrinní potní žlázy v podpaží a kolem genitálií, jejichž sekret je rozkládán bakteriemi na kožním povrchu, a takto vzniklé rozštěpené látky jsou cítit.

* 7. Proč se náš organismus potí?

Pocení zajišťuje termoregulaci. V teplém prostředí nebo při zvýšené námaze či stresu se uvolňuje na povrch kůže větší množství tekutiny, která se odpaří, a tím se kožní povrch ochladí. Všimnout si toho můžete třeba po sportu. Když si pot utřete ručníkem, cítíte, že je vaše kůže studená. Od chladnějšího povrchu kůže se následně ochladí krev, která pod ním cirkuluje. Tím dochází k ochlazování celého organismu.

* 8. Proč mají někteří lidé větší problémy s pocením v zimě než v létě?

V létě nosíme vzdušnější oblečení, takže i při vyšší okolní teplotě se pot rychleji odpařuje a nepůsobí tak rušivě.

* 9. Proč se potíme při stresu?

Hormon adrenalin, který se při stresu uvolňuje, mobilizuje naše energetické zásoby, a tím nás zahřívá. Tato reakce pochází z dob, kdy naši předkové museli utíkat před nebezpečím, k čemuž potřebovali dostatek energie. Navíc pocení vyvolané stresem se dostaví okamžitě, naopak pocení vyvolané vyšší teplotou, kterou si mozek - na rozdíl od případného agresora - uvědomuje postupně, je pozvolné.

* 10. Potí se některé rasy méně či více?

Dermatolog pražské fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger tvrdí, že nikoliv. „Sice jsem četl úvahu od jednoho fyzika, že černoch se musí potit více než běloch, protože má tmavou kůži, která podobně jako třeba tmavá textilie pohlcuje více tepla ze slunečního záření, tento rozdíl se mi zdá ale jako zanedbatelný.“ Rozdíly mezi rasami můžeme ovšem najít ve specifickém zápachu potu. Například v potu přímořských národů může Středoevropan cítit rybinu.

* 11. Potí se muži víc než ženy?

Ano. Muži totiž svalovou prací vyrábějí více tepla než ženy, a proto se také více potí. Žena má látkovou výměnu nastavenu na úspornější obrátky, takže u ní tolik „odpadního“ tepla nevzniká.

* 12. Proč se někomu více potí ruce, jinému nohy a další má zase „koláče“ v podpaží?

To je dáno místní reakcí potních žláz na konkrétní podněty. Doktor Arenberger vzpomíná na pacienta, který se potil pouze na spáncích a pouze při pojídání potravin bohatě okořeněných červenou paprikou.

* 13. Je pravda, že po určitém jídle se můžeme víc zpotit?

Například pepř nebo paprika zvyšují prokrvení kůže, takže po kořeněném jídle se můžeme snáze „orosit“.

* 14. Jaký je rozdíl mezi antiperspirantem a deodorantem?

Antiperspirant blokuje ústí potní žlázy na kožním povrchu, aby se z ní neuvolňoval pot. Oproti tomu deodorant působí proti množení bakterií zodpovědných za zápach, jinými slovy, deodorant brání vzniku zápachu, ale tvorbu potu nesnižuje.

* 15. Nejsou prostředky proti pocení nebezpečné? Hovoří se o vlivu na vznik rakoviny prsu...

Jednoznačný důkaz, že by chemické látky obsažené v deodorantech a antiperspirantech měly na vznik karcinomu prsu vliv, neexistuje, ale výzkumy na toto téma stále probíhají. Zdravotní závadnost tak nelze zcela vyloučit.

O autorovi| Hana Slívová, redaktorka přílohy Zdraví

Autor: