Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Všechno stihneme, tvrdí Číňané

Česko

PEKING Oslavy příchodu nového roku v Číně zároveň znamenají, že do zahájení olympijských her v Pekingu zbývá přesně šest měsíců. Hostitelé sice ještě zdaleka nemají všechno připravené, ale slibují, že se nebudou opakovat hektické scény z předchozích her v Aténách, kdy se přijíždějící olympionici na sportovištích setkávali s finišujícími dělníky.

Bazény jsou hotové V minulém týdnu měl závodní premiéru velký plavecký komplex, považovaný za jeden ze skvostů sportovní architektury. I na hlavním stadionu, přezdívaném Ptačí hnízdo, je čilý stavební ruch, ale skutečný stav příprav drží hostitelé pod pokličkou. Podobné je to s kanálem pro veslování a kanoistiku i s dalšími sportovišti. Zároveň se Číňané snaží vylepšit obraz své země v očích světové veřejnosti.

Vyhlásili boj smogu, který Peking trápí ze všeho nejvíc. Vždyť i světový rekordman Haile Gebrselassie pohrozil, že kvůli silnému znečištění zruší svůj plánovaný start v maratonu. Vláda nařídila omezit dopravu, a připravuje pro olympijské hry dokonce uzavření některých továren poblíž města.

Také se snaží Číňany naučit stát ve frontách, sportovně fandit a neplivat po zemi. Obyvatelé Pekingu mají možnost si některé disciplíny vyzkoušet na vlastní kůži. Velký zájem je o sportovní střelbu a o veslařské trenažéry.

Číňané už údajně psy nejedí

Taxikáři se učí anglicky a majitelé restaurací překládají jídelní lístky do angličtiny. S blížící se olympiádou se v Číně údajně mění i přístup ke psům.

Ti se po protestech mezinárodních organizací z talířů přesunují do služeb čínské policie. Cvičené labradory lze potkat v pekingském metru, na letišti i v obchodních domech a budou prý nedílnou součástí hlídek na olympijských sportovištích.

Bezpečnost je v Pekingu vůbec tématem číslo jedna. Půl roku před hrami policie zahájila akci, jež má vymýtit kriminalitu z ulic. Budou zesíleny hlídky na problémových místech v obchodních centrech, hotelích či turistických atrakcích. Během her bude v akci 50 000 pekingských policistů a dalších 30 000 členů bezpečnostních složek. Speciální týmy budou kontrolovat například i stav vody s cílem zabránit povodním. Přesto je pravděpodobné, že čínské hry budou kontroverzní. Ochránci lidských práv už dlouhé měsíce upozorňují na politické procesy tamní komunistické vlády, na bídu chudinských čtvrtí zabalenou do pozlátka velkolepé olympijské přípravy. Na povrch vyplouvají i korupční případy v souvislosti s hrami, zatčeno bylo 38 podezřelých lidí. Policie během her chystá i zátahy proti politickým aktivistům.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat