Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Všemocný exekutor je minulostí

Česko

Ještě dnes můžete při exekuci přijít o všechno. Novelizace dvou zákonů tomu ale zabrání

Jestli dlužíte pár tisícovek, exekutor vám může prodat třeba střechu nad hlavou. Už v létě to pravděpodobně nebude možné.

Nespokojenost ministerstva spravedlnosti s činností Exekutorské komory totiž minulý týden vyvrcholila souhlasem vlády s novelizací dvou zákonů, které výrazně upravují činnost exekutorů.

Cílem je zvýšení odpovědnosti exekutorů a posílení dohledu nad zabavováním majetku dlužníků.

Základním stavebním kamenem novely je zavedení institutu přiměřenosti exekuce. „Napříště bude moci exekutor zajistit majetek dlužníka jen v rozsahu vymáhané částky,“ řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Pokud jste například před několika lety jeli v tramvaji načerno a během dvou let vaše nezaplacená pokuta a penále dorostly do několika tisíc, které se dopravní podnik rozhodl vymáhat, nebudete pro exekuci díky dvěma novým novelám v takovém ohrožení jako dnes.

Proč exekutoři postupují často blokováním a prodejem nemovitosti? „Je to relativně snadný úkon, protože vlastnictví nemovitosti dlužníka zjistí exekutor od stolu, nahlédnutím do katastru nemovitostí,“ vysvětlila v rozhovoru pro ČT nová prezidentka Exekutorské komory Jana Tvrdková.

Stížnosti na nepřiměřenost exekuce patří dnes obecně k těm nejčastějším, které se na hlavu exekutora snesou - tvoří třetinu až polovinu všech stížností.

Komory už máme dost Nově bude možné se proti nepřiměřenosti ohradit účinněji. „Podmínka přiměřenosti bude závazná a její nedodržení se podle novely pokládá za porušení zákona,“ vysvětlila Jitka Zinke z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti, které novely vládě předložilo.

„S exekutory bude nakládáno v kárných řízeních stejně jako se soudci a státními zástupci v rámci kárných řízení,“ popisuje budoucí praxi Pavel Staněk, první náměstek ministra spravedlnosti.

Polepší si však nejen dlužníci, ale i věřitelé. „Doposud to bylo tak, že dokud neskončila exekuce, exekutor ty peníze měl u sebe na účtu a nějak je spravoval. Teprve poté, co ukončil exekuci, je vyplácel oprávněnému,“ vysvětluje Staněk. „Teď ukládáme exekutorovi, aby do 30 dnů tu částku vyplatil.“ S těmito změnami souhlasí i Tvrdková.

Podle druhé takzvané sankční novely by měl dva z pěti členů prezidia komory jmenovat ministr spravedlnosti. Rozhodnutí a usnesení komory by mohl kontrolovat soud. „Ministerstvo bude moci rozhodnout o zrušení aktu exekutorské komory,“ podotýká Staněk. „Stejně tak bude možné zavést i nucenou správu komory tak, že ji bude vykonávat samo ministerstvo. Nucená správa se omezuje v takovém případě na tři roky.“

Proč taková přísnost? „Došlo k tomu, že se neplnily povinnosti uložené státem a startovacím procesem bylo to, kdy se nespustila centrální evidence exekucí včas,“ vysvětluje Staněk postoj ministerstva, kterému došla s komorou trpělivost. Kromě toho byla exekutorská komora často kritizována za to, že nemá nad činností exekutorů dostatečnou kontrolu a kárná řízení není schopna dotáhnout do konce.

Co na to komora? „Jedna novela je sankční, tu vnímáme, musím říct, s nelibostí. Protože máme za to, že v našem právním řádu je nekonzistentní. Máme za to, že je trestem za nějakou situaci, navíc ta situace nebo důsledky té situace byly odstraněny, napraveny, takže v tuto chvíli si myslíme, že pro předložení takhle sankční ostré novely nejsou důvody,“ vyjadřuje svůj nesouhlas s novou úpravou Tvrdková.

Exekutor si musí poradit sám Jedním z dalších cílů novel je zbavit soudy projednávání velkého množství exekučních sporů. Exekutor by mohl sám vyřizovat věci, na nichž se účastníci řízení dohodnou. Teprve v případě sporu by přišel na řadu soud.

Další důležitou změnou bude nová možnost výjimky z generálního inhibitoria - tedy ze zákazu dispozice s majetkem poté, co byla nařízena exekuce.

Změna spočívá v tom, že dlužník bude moci na základě souhlasu exekutora prodat část majetku, která byla pod zákazem. Pokud ovšem prodej bude sloužit k zaplacení alespoň části dlužných peněz, novela povede k větší spolupráci mezi dlužníkem a exekutorem - snížit by se mělo množství případů, kdy exekutor prostě zabaví a prodá majetek dlužníka.

Kdy novely začnou platit? „Chceme, aby tato novela byla projednána ve zkráceném režimu ve sněmovně. V současné době soudy řeší zhruba půl milionu exekucí ročně. Ten nápor je obrovský,“ poukazuje na jeden z důvodů spěchu Staněk.

Dalším problémem jsou předpokládané dopady krize. Čeká se, že kvůli nesplaceným závazkům bude exekucí přibývat. Takový scénář však bude mít oproti samotné hospodářské krizi s velkou pravděpodobností určité zpoždění.

***

Co se mění * bude umožněno postihnout exekutorskou komoru v případě, že postupuje v rozporu se zákonem * soudní exekutory bude jmenovat ministerstvo spravedlnosti * zavedení institutu přiměřenosti exekuce, který zaručuje, že majetek bude možné zajistit jen v rozsahu vymáhané částky * stanovení lhůty 30 dnů, v níž je exekutor povinen vyplatit oprávněnému vymoženou částku. Obě novely by měly nabýt účinnosti v tomto roce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!