Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Všichni byli překvapeni, jen starší zkušení pediatři ne

Česko

Podle autora přelomové studie a ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové Romana Prymuly není nutné děti znovu přeočkovat.

* LN Vaše studie ukázala, že preventivní podání paracetamolu po očkování snižuje účinnost vakcín. Jaký vliv mohla mít tato zažitá praxe na efekt očkování?

To je věc, která zatím není zřejmá. Víme, že je nižší hladina protilátek, ale jakou to má souvislost s nemocemi, to zatím nevíme. Hypotézy jsou takové, že by to nemuselo mít velký význam pro toho daného člověka. Naopak velký význam to bude mít na úrovni celé populace, tedy že bychom nemuseli vytvořit tak dobrou kolektivní imunitu. To může vést například k tomu, že se bude muset častěji přeočkovávat.

* LN Mohly tedy být nějaké nemoci vymýceny a šíří se jen proto, že jsme podávali paracetamol?

To bych neřekl. Máme problém vymýtit cokoli. Několik desítek let mluvíme o tom, že vymýtíme dětskou obrnu, a pořád se to nedaří. Vlivů je celá řada. Mohla se ale vyskytnout jednotlivá onemocnění, která by nebyla, kdybychom paracetamol preventivně nepodávali.

* LN Co když teď rodiče napadne, že by své děti pro jistotu chtěli přeočkovat znovu?

Nemyslím, že by to tak mělo probíhat. Lidí, kteří byli takto očkováni, byla řada, protože to bylo běžné doporučení po celém světě. Praxe se teď bude měnit, ale nemyslím, že by to mělo vést k drastickému nárůstu zbytečných přeočkování.

* LN Když jste se studií začínali, už jste tušili, jaký vliv má paracetamol na účinnost vakcín?

To je trochu paradoxní: je to zjištění, které má celosvětový vliv, a přitom k němu došlo naprosto náhodně. Měli jsme opačný záměr. Chtěli jsme prokázat, jak se preventivním podáním těchto léků snižují horečnaté reakce. To se potvrdilo. Snížili jsme horečky kolem 38 až 39 stupňů minimálně o třetinu. Zjistili jsme ale ten negativní doprovodný efekt na hladinu protilátek.

* LN Někteří výrobci vakcín prý preventivní podání paracetamolu při očkování přímo doporučovali. Nemělo to být tedy už dřív prověřené?

Nikdo nic takového nepředpokládal. Bylo to překvapivé. Koneckonců dostat se se studií do časopisu Lancet není jednoduché. Musíte přijít s něčím, co by zajímalo celý svět. Kdyby to někoho napadlo, že v tom bude nějaký problém, dávno by takovou studii udělal.

* LN Neměly by být společné účinky léků, které se běžně dávají najednou, zkoumány automaticky?

Je zajímavé, že staří zkušení dětští lékaři, kteří se zabývají přenosnými nemocemi, se tomu nediví. Měli pocit, že by to tak mohlo být. Nikdo to ale doposud nikdy nepublikoval. Pravda je, že takové studie nejsou moc zajímavé pro farmaceutické firmy, protože to do značné míry narušuje jejich strategii. Je s podivem, že tato studie byla sponzorována výrobcem paralenu, protože výsledek jde proti nim – preventivní strategie se musí přehodnotit.

Autor: