Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vuvuzely mlčí jen při hymnách

Česko

JOHANNESBURG/PRAHA Prvních osm zápasů na mistrovství světa prověřilo ušní bubínky fotbalistů, fanoušků na stadionech i diváků u televizorů. Kvůli vytrvalému troubení vuvuzel se ozývá čím dál větší počet stížností na příliš hlučnou atmosféru při utkáních, v nichž o víkendu zanikly třeba i proslulé chorály anglických příznivců.

Naděje, že by hluk na jihoafrických stadionech v dohledné době poklesl, není zatím příliš velká. Organizátoři už dali najevo, že by vuvuzely zakázali pouze v případě, že by je diváci začali používat k jiným účelům než pouze k troubení. „Například už dříve jsme řekli, že pokud nějaká vuvuzela přistane na hřišti, budeme jednat,“ řekl šéf organizačního výboru Danny Jordaan BBC. K takovým projevům zatím nedošlo.

Proto existují pouze krátké přestávky na oddech, kdy monotónní bzučení ustane. „Snažili jsme se nastolit nějaký pořádek. Například jsme fanoušky vyzvali, aby netroubili během hymen a hlášení na stadionech,“ vysvětlil Jordaan.

Tato pravidla fanoušci dodržují. „Teď si některé televizní společnosti a lidé stěžují, což řešíme za pochodu,“ uvedl šéf organizačního výboru.

Příznivci plastových trubek se mezi hráči hledají opravdu těžko. Také Jordaan by volil jinou formu povzbuzování. „ Mám radši zpěv. Zpěv dělá úžasnou atmosféru na stadionech a byl bych raději, kdyby lidé zpívali. V dobách, kdy jsme bojovali proti apartheidu, jsme také zpívali a v celé naší historii byl pro nás zpěv nesmírně důležitý,“ uvedl Jordaan. Výjimkou je snad jihoafrický gólman Itumeleng Khune, který by si přál ještě hlasitější kulisu při utkání. Mezi cizinci se ale ještě nevyskytl žádný pozitivní ohlas.

Komentátor České televize Ondřej Lípa před zápasem Anglie se Spojenými státy hovořil dokonce o pocitu, že zvuk vuvuzel zní také z reproduktorů.

Evra: Troubí od brzkého rána Francouzský kapitán Patrice Evra dokonce naznačil, že hluk připomínající včelí úl ovlivnil výkon jeho týmu při bezbrankové remíze s Uruguayí. „Nemůžeme kvůli vuvuzelám v noci spát. Lidi na ně začínají hrát už ráno od šesti hodin. Neslyšíme se kvůli nim ani na hřišti,“ řekl.

V nizozemském táboře dopředu přemýšlejí, jak se vyrovnat s devadesátiminutovým hlukem. „Nepomohly by ani špunty do uší, protože by potom hráči neslyšeli sami sebe,“ uvažoval trenér Bert van Marwijk před dnešním zápasem s Dánskem. Zbraň proti vuvuzelám zatím neexistuje. Nizozemci je alespoň zakázali používat během tréninků.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...