Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

VV: Chceme levnější nákup léků

Česko

PRAHA Jeden rok plně hrazený lék na vyšší cholesterol pro všechny pacienty od jedné firmy. Další rok nová soutěž a lék od jiné firmy. Tak má vypadat šetření ve zdravotnictví podle Věcí veřejných.

Na dnešním jednání K9 chtějí véčkaři prosadit myšlenku centrálního nákupu léků. Ten podle nich uspoří až čtyři miliardy korun ročně. Státům, které podobný systém zavedly, třeba Nizozemsko, se daří snížit cenu vybraných léků o 40 až 90 procent. „Na každou diagnózu musí být jeden lék bez doplatku. Pomocí centrálního nákupu vytendrujeme ten s nejlepší cenou, který bude hrazený z veřejného zdravotního pojištění,“ představuje plán Vít Bárta (VV).

Argumentuje, že třeba glukometr, kterým si diabetici mohou sami měřit cukrovku, stojí v Česku 800 korun, zatímco v sousedním Slovensku jej pořídíte o polovinu laciněji.

Podobný výběr dodavatelů, kterým se dají ušetřit miliardy, se ve zdravotnictví skloňuje již několik let. Elektronické aukce přesto dosud zůstávají jen ideou. „Systém se dá uplatnit pro velmi konkurenční lékové skupiny, kde je alespoň pět různých léků. Výsledná cena je pak až o 70 procent nižší než ta nejnižší cena v rámci běžného trhu,“ obhajuje smysl elektronických aukcí ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

Musí se ale jednat o zcela zaměnitelné léky. Podle Beneše by měl jejich výběr garantovat SÚKL jako regulátor úhradové politiky.

V tom se ale názory liší, o pravomoci se hlásí i zdravotní pojišťovny. „Obávám se, že návrh VV nepřinese efekt. V koaliční smlouvě navíc máme, že pojišťovny budou moci soutěžit mezi výrobci léčiv, kdo nabídne nejnižší cenu. To považuji za extrémně výhodné pro pojišťovny i pacienty, kterým to garantuje léky bez doplatku,“ říká předseda správní rady VZP Marek Šnajdr (ODS).

Aby měly soutěže v gesci zdravotní pojišťovny, původně chtěl i Hegerův resort. Podmínkou je však nový zákon o zdravotních pojišťovnách. Zatím ale nemá žádné konkrétní parametry a teprve o něm jedná poradní skupina NERV. Vše navíc může dopadnou úplně jinak. „Ministr Leoš Heger jde na jednání s konkretizací několika opatření a záleží jen na shodě K9, zda vznikne kompromis a jaký,“ mlží mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Debata se očekává zejména okolo určení nadstandardní péče. „Chceme, aby lékařská komora ve spolupráci s odbornými společnostmi do tří měsíců určila standardy a nadstandardy,“ říká poslanec Michal Babák (VV). Pokud by se to komoře nepodařilo, byli by prý véčkaři proti navyšování platu lékařů v dalším roce. Prezident komory Milan Kubek proto vzkázal, že je připraven za přípravu převzít zodpovědnost.

***

Jaké změny jsou ve hře

* Určení standardu a nadstandardu, tedy co bude hrazeno z pojištění a za co si lidé už budou muset připlatit. Zároveň možnost připojištění na nadstandard. * Změna lékové politiky. VV chtějí centrální nákup léčiv, ODS trvá na soutěži, která umožní pojišťovnám vybírat mezi výrobci léčiv ty, kteří nabídnou nejnižší cenu. * Zrušení 10 tisíc akutních nemocničních lůžek a u části jejich přeměna na levnější lůžka následné a dlouhodobé péče.

* Za kilometr neakutní jízdy sanitkou platit nově pět korun. * Zvýšení poplatků. Za návštěvu u lékaře z 30 na 50 korun, za návštěvu pohotovosti místo 90 až 200 korun. Koalice ale nechce zvyšovat poplatky nad rámec koaliční smlouvy. Ta počítá jen s vyšším poplatkem za návštěvu specialisty bez doporučení praktika, nově až 200 korun. A se zdražením dne v nemocnici minimálně na 100 korun. * Poplatky u zubaře. Za amalgámovou plombu by pacient měl platit 450 až 500 korun.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...