Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Výběr peněz na pokladně? Češi k němu nemají důvěru

Česko

PRAHA V zahraničí oblíbená služba, v Česku popelka. Řeč je o výběru drobné hotovosti přímo u pokladny v obchodech prostřednictvím platební karty.

Češi k této službě nenašli vztah ani za čtyři roky, po které v zemi funguje.

Za první čtvrtletí letošního roku využilo takzvaný cash back asi jen 48 tisíc lidí, kteří touto cestou vybrali hotovost ve výši necelých 57 milionů korun. Ve srovnání s tím lidé z bankomatů za stejné období vybrali téměř 140 miliard korun. Počet těchto výběrů se přiblížil 40 milionům. Dokládají to statistiky Sdružení pro bankovní karty ČR.

Cash back se tak na celkovém množství hotovostních operací v Česku podílí asi jen 0,04 procenta. Naproti tomu například ve Velké Británii tvoří tyto transakce asi tři procenta všech hotovostních výběrů z platebních karet.

Hlavní příčinou neúspěchu stále ještě nové služby je podle expertů neznalost. Většina lidí ani netuší, co cash back vlastně je. „A pokud ano, velká část držitelů platebních karet jej stejně ignoruje,“ tvrdí Roman Kotlán, výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty.

Kupříkladu za celý uplynulý rok si hotovost na pokladně v obchodním domě vybralo asi jen 105 tisíc Čechů. Vybrali si necelých 116 milionů korun. Proti tomu stojí výběry z bankomatů v objemu zhruba 611 miliard korun.

S ohledem na skutečnost, že banky investovaly do zavedení služby cash back nemalé částky, jsou taková čísla velmi špatnou bilancí.

„Zanedbatelné používání služby cash back v Česku je samozřejmě zklamáním. A to nejen pro banky, ale i karetní asociace. Na druhou stranu se nikdy nemůžeme rovnat s takovými zeměmi, jako je například Velká Británie,“ uvedl Kotlán. „Právě Británie patří mezi země, kde platební karty dosáhly největšího rozmachu. Proto i cash back tam lidé využívají nejvíce,“ dodal.

Pokračování na straně 14

Dokončení ze strany 13

Pokud by se výběry na pokladnách obchodů měly v tuzemsku více rozšířit, bez marketingové kampaně to podle Kotlána nepůjde.

To ale bankovní domy nemají v plánu. „U služby cash back bude stále platit, že půjde spíše o doplňkovou službu. Snažíme se ji nabídnout klientům zejména v lokalitách, kde není na dosah pobočka ani bankomat,“ řekla Kristýna Havligerová z tiskového oddělení České spořitelny.

„V současné době tuto službu nabízíme na přibližně devíti stech obchodních míst,“ doplnila Havligerová. Podle údajů Sdružení pro bankovní karty je v současné době v Česku něco málo přes tři tisíce obchodů (obchodních míst), kde mohou lidé službu cash back využít. Z velkých obchodních řetězců službu cash back v současné době nabízejí například obchody Albert (síť Ahold), Spar a Globus. Vybírat hotovost je možné také u některých čerpacích stanic a pak u řady menších obchodníků.

Službu cash back podporuje většina bankovních domů v tuzemsku. Základní pravidla služby jsou u všech bank stejná - zákazník musí v obchodě utratit alespoň 300 korun a pak si může u pokladny vybrat hotovost do výše 1500 korun. Podle banky za tuto transakci nezaplatí nic, nebo srovnatelný poplatek jako při výběru z domácího bankomatu.

Službu cash back jako první banka v Česku spustila ČSOB, a to pouze pro své klienty v obchodní síti Ahold (listopad 2006). Ještě před ČSOB (v srpnu 2006) přišel s možností výběrů hotovosti na pokladnách prodejce elektroniky Datart. Služba byla ale dostupná pouze pro majitele úvěrových karet Datart.

***

CO JE TO CASH BACK

Je to možnost vybírat drobnější hotovost na pokladnách v obchodech prostřednictvím platební karty. Většinou je výběr možný poté, co si zákazník koupí zboží nad 300 korun, maximální výběr bývá 1500 korun. Poplatky jsou jako při výběru z bankomatu.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...