Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Policista pomohl hejtmanu Řihákovi, kraj mu pak ušil tendr na míru

Česko

  7:00aktualizováno  7:26
PRAHA - Hlavní argument středočeského hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD) v případu podezřelého angažmá expolicisty Emila Mašanky padá. Kriminalista odložil vyšetřování případu z dob Řihákova starostování Příbrami a poté odešel na krajský úřad.

Středočeskou ČSSD povede do podzimních krajských voleb senátor a příbramský starosta Josef Řihák foto: ČTK

Hejtman veškerá podezření odrážel s tím, že vše je v pořádku, protože Mašanka prošel výběrovým řízením. Server Lidovky.cz ale zjistil, že proběhlo jen "na oko".

Mašanka loni v listopadu odložil vyšetřování sporného prodeje polikliniky v Příbrami, který odklepla radnice právě pod vedením tehdejšího starosty Řiháka. Server Lidovky.cz zjistil, že nyní expolicista pracuje na lukrativním místě Středočeského kraje jako vedoucí Odboru veřejných zakázek. Případ je o to podezřelejší, že o uvolnění ze služebního poměru požádal v den, kdy se Řihák stal hejtmanem.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zaměstnance na krajský úřad přijímá ředitel úřadu, pan Mašanka byl vybrán ve výběrovém řízení a já jako hejtman v žádné komisi nejsem. Žádnou souvislost to nemá," bránil se Řihák. A stejně argumentoval i expolicista Mašanka.

Dopředu bylo jasno

Jenže server Lidovky.cz má k dispozici dokumenty dokazující, že výsledek výběrového řízení byl dopředu jasný. Ředitel krajského úřadu Zdeněk Štětina řízení vyhlásil 4.ledna 2013, uzávěrku přihlášek stanovil na 21. ledna. Zápis z porady z 19. prosince 2012 ale dokazuje, že Štětina již s Mašankou dávno počítal.    

"Představil Bc. Mašanku z Odboru finančního a investic, který bude mít na starosti veřejné zakázky, výhledově bude odbor rozdělen a Bc. Mašanka bude řídit Odbor veřejných zakázek," stojí v dokumentu. Jinými slovy, 16 dnů před vyhlášením výběrového řízení na pozici už byl vítěz jasný, případní další kandidáti sloužili jako pouhá stafáž.

Šance na obranu není

Šance změnit rozhodnutí se nicméně blíží nule. "Neúspěšní účastníci soutěže by měli možnost žádat vysvětlení, ale vzhledem k tomu, že odvolání míří k řediteli úřadu, šance tam prakticky není," řekl serveru Lidovky.cz ředitel Transparency International David Ondráčka.

Vypsáním výběrového řízení podle něj ani úřad neporušil zákon. "Mě to nepřekvapuje, protože výběrová řízení bývají dopředu dohodnutá, dobře to není, ale problém je, že zákon to nijak specificky neupřesňuje," uzavírá.

Prodej dodnes víří emoce

Proti podezřelému prodeji polikliniky v Příbrami protestovala veřejnost, lékaři i neúspěšní účastníci výběrového řízení. Poukazovali na velký prostor pro manipulaci a podivné okolnosti výběru vítěze.

Během vyšetřování se například ukázalo, že vítězná firma Triticum má na Řiháka vazby a sporný byl i způsob, jakým obálková komise rozhodla. Mašanka pak v desetistránkovém usnesení zveřejněném serverem Lidovky.cz konstatoval, že okolnosti výběrového řízení sice jsou nanejvýš podezřelé, úředníci ale zákon neporušili.

Autor: