Hospodářská kriminální policie Příbram případ odložila loni 15. listopadu s tím, že radnice jednala trestuhodně, k trestnému činu ale nedošlo. Pod usnesením je podepsán policista Mašanka. Pět dnů potom zvolilo středočeské ustavující zastupitelstvo Řiháka hejtmanem a do úřadu se stěhoval na pozici vedoucího Odboru veřejných zakázek i bývalý policista.
ČTĚTE TAKÉ: |
Mašanka nicméně jakoukoliv souvislost odmítá, případ podle nebylo možné "zamést". "Tyto dvě věci spolu rozhodně, zásadně nesouvisí. Věc dozorovalo okresní státní zastupitelství, které v této kauze provádělo velmi pečlivý dozor," řekl serveru Lidovky.cz. S Řihákem se prý znali jen od vidění a jakákoliv protekce nepřipadá v úvahu. "On byl starostou, takže kdo bydlel v Příbrami a okolí, tak to věděl. Vyhrál jsem výběrové řízení," hájí se Mašanka.
Server Lidovky.cz se na angažmá expolicisty těsně po odložení vyšetřování kauzy chtěl zeptat i Josefa Řiháka, v pondělí však nereagoval na volání ani SMS zprávu. Již minulý týden se nicméně o prodeji polikliniky odmítl bavit. "Od začátku říkám, že jsme nic špatného neudělali. To usnesení neznám, nikdy jsem ho nečetl," reagoval jen na dotaz.
Polikliniku koupila od města Příbram v roce 2011 společnost Triticum za 20,5 milionu korun. Proti zakázce protestovala veřejnost i lékaři, Řihákovi dokonce někdo zapálil rodinnou chatu. Dvě z neúspěšných společností - Ravak a Rodiso - pak napadly soutěž kvůli netransparentnosti, druhá jmenovaná dokonce podala trestní oznámení.
Mašanka pak v desetistránkovém usnesení zveřejněném později serverem Lidovky.cz konstatoval, že okolnosti výběrového řízení sice jsou nanejvýš podezřelé, úředníci ale zákon neporušili. "Skutečně se jedná 'jen' o podezřelé okolnosti, které lze charakterizovat jako trestuhodné, nikoliv trestné. Nepodařilo se prokázat pochybení v rozporu se zákonem," napsal.
Policisté například popsali vazby Řiháka na vítěznou firmu. "Jako člen představenstva v ní vystupuje Miloš Žemlička. Ten má též majetkovou účast ve společnosti Pilstradem stejně jako Řihákův přítel Pavel Brejcha, jehož syn Petr je bývalým Řihákovým poslaneckým asistentem a majitelem nemovitosti, kterou Řihák užívá v nájmu," upozornili na střet zájmů.
Podivný byl podle kriminalistů i způsob, jakým obálková komise vybrala vítěze - tvořili ji pouze tři lidé, dva zaměstnanci radnice a advokát spolupracující s městem, obálky s nabídkami otevřeli bez přítomnosti notáře, na žádosti o účast při otevírání nereagovali a i přes opakované žádosti o zveřejnění výsledků je radnice oznámila až 13 dní od podání nabídek. Podezřelý je i fakt, že vítězná nabídka společnosti Triticum byla při dvacetimilionovém obchodu vyšší o zanedbatelných 220 tisíc korun než nabídka účastníka na druhém místě.
"Projevy nevole, rozhořčení a kritika tohoto postupu jsou ze strany veřejnosti zcela na místě, neboť je zřejmé, že prostor pro případnou manipulaci zde jednoznačně byl," stojí v usnesení. I přes to byl případ odložen.