Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odložil stíhání hejtmana Řiháka. Teď u něj expolicista hlídá zakázky

Josef Řihák  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Řihák | foto: MAFRA - Martin ŠulaLidové noviny

PRAHA Může to být pouhá shoda náhod, ale také možná odměna za laskavost. Policista příbramské kriminálky Emil Mašanka odložil vyšetřování sporného prodeje polikliniky v Příbrami, které odklepla radnice pod vedením Josefa Řiháka (ČSSD). Krátce po zvolení Řiháka hejtmanem pak získal lukrativní místo v úřadu Středočeského kraje.

Hospodářská kriminální policie Příbram případ odložila loni 15. listopadu s tím, že radnice jednala trestuhodně, k trestnému činu ale nedošlo. Pod usnesením je podepsán policista Mašanka. Pět dnů potom zvolilo středočeské ustavující zastupitelstvo Řiháka hejtmanem a do úřadu se stěhoval na pozici vedoucího Odboru veřejných zakázek i bývalý policista.

ČTĚTE TAKÉ:


Mašanka nicméně jakoukoliv souvislost odmítá, případ podle nebylo možné "zamést". "Tyto dvě věci spolu rozhodně, zásadně nesouvisí. Věc dozorovalo okresní státní zastupitelství, které v této kauze provádělo velmi pečlivý dozor," řekl serveru Lidovky.cz.  S Řihákem se prý znali jen od vidění a jakákoliv protekce nepřipadá v úvahu. "On byl starostou, takže kdo bydlel v Příbrami a okolí, tak to věděl. Vyhrál jsem výběrové řízení," hájí se Mašanka.

Server Lidovky.cz se na angažmá expolicisty těsně po odložení vyšetřování kauzy chtěl zeptat i Josefa Řiháka, v pondělí však nereagoval na volání ani SMS zprávu. Již minulý týden se nicméně o prodeji polikliniky odmítl bavit. "Od začátku říkám, že jsme nic špatného neudělali. To usnesení neznám, nikdy jsem ho nečetl," reagoval jen na dotaz.

Emil Mašanka šéfuje Odboru veřejných zakázek kraje

Emil Mašanka šéfuje Odboru veřejných zakázek kraje

Usnesení policie o prodeji příbramské polikliniky

Usnesení policie o prodeji příbramské polikliniky

Polikliniku koupila od města Příbram v roce 2011 společnost Triticum za 20,5 milionu korun. Proti zakázce protestovala veřejnost i lékaři, Řihákovi dokonce někdo zapálil rodinnou chatu. Dvě z neúspěšných společností - Ravak a Rodiso - pak napadly soutěž kvůli netransparentnosti, druhá jmenovaná dokonce podala trestní oznámení. 

Mašanka pak v desetistránkovém usnesení zveřejněném později serverem Lidovky.cz konstatoval, že okolnosti výběrového řízení sice jsou nanejvýš podezřelé, úředníci ale zákon neporušili. "Skutečně se jedná 'jen' o podezřelé okolnosti, které lze charakterizovat jako trestuhodné, nikoliv trestné. Nepodařilo se prokázat pochybení v rozporu se zákonem," napsal.

Policisté například popsali vazby Řiháka na vítěznou firmu. "Jako člen představenstva v ní vystupuje Miloš Žemlička. Ten má též majetkovou účast ve společnosti Pilstradem stejně jako Řihákův přítel Pavel Brejcha, jehož syn Petr je bývalým Řihákovým poslaneckým asistentem a majitelem nemovitosti, kterou Řihák užívá v nájmu," upozornili na střet zájmů.

Protesty občanů Příbrami proti prodeji polikliniky.

Protesty občanů Příbrami proti prodeji polikliniky.

Podivný byl podle kriminalistů i způsob, jakým obálková komise vybrala vítěze -  tvořili ji pouze tři lidé, dva zaměstnanci radnice a advokát spolupracující s městem, obálky s nabídkami otevřeli bez přítomnosti notáře, na žádosti o účast při otevírání nereagovali a i přes opakované žádosti o zveřejnění výsledků je radnice oznámila až 13 dní od podání nabídek. Podezřelý je i fakt, že vítězná nabídka společnosti Triticum byla při dvacetimilionovém obchodu vyšší o zanedbatelných 220 tisíc korun než nabídka účastníka na druhém místě.

"Projevy nevole, rozhořčení a kritika tohoto postupu jsou ze strany veřejnosti zcela na místě, neboť je zřejmé, že prostor pro případnou manipulaci zde jednoznačně byl," stojí v usnesení. I přes to byl případ odložen.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?