Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Tragický výbuch v Dole ČSM zavinil otřes země, pak explodoval uvolněný metan

Česko

  13:16aktualizováno  13:31
Příčinou výbuchu v Dole ČSM na Karvinsku, kde 20. prosince 2018 zahynulo 13 horníků, byl mírný otřes země při řízeném závalu. Na tiskové konferenci to dnes oznámili zástupci vyšetřovacího týmu, kteří uvedli, že se v podzemí uvolnil metan a následovaly tři výbuchy. Kvůli tragédii tak policie nebude nikoho stíhat a případ byl odložen.

Moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel řekl, že výsledkem práce mezinárodního vyšetřovacího týmu je zjištění, že výbuch metanu nezavinil člověk, ale šlo o přírodní děj. Kvůli tragédii proto nebude nikdo obviněn.

„Po geomechanickém jevu (otřesu země, pozn. red.) došlo k výronu metanu a jeho vznícení, přičemž následovaly tři výbuchy krátce po sobě s fatálními následky,“ konstatoval krajský policejní ředitel. Doplnil, že samozřejmě hornická činnost je dílem člověka, ale že výbuch horníci nezavinili.

Komisař karvinské policie Pavel Ondruch sdělil, že znalecká zpráva má zhruba 500 stran. Specialisté zjistili, že při zemětřesení a mohutném výronu metanu asi padesát metrů od pracoviště horníků se takzvaný roxor, tedy kovová tyčová výztuha, namotal na ozubené kolo důlního kombajnu, který byl právě v provozu, a poté dřel o stropnici.

„Vznikla jiskra, po které následoval první výbuch, horníci neměli žádnou šanci toto ovlivnit,“ konstatoval vyšetřovatel.

Čidla byla v provozu, nikdo je nezaslepil

Upozornil, také, že před tímto neštěstím byla čidla v důlní chodbě funkční, ale nezaznamenala zvýšenou koncentraci metanu. „Také znalci jednoznačně zjistili, že s těmito čidly nebylo nijak manipulováno a nedošlo k žádnému porušení bezpečnosti práce,“ reagoval vyšetřovatel na dřívější spekulace, jestli nebyla čidla například zaslepena, aby obsah metanu neměřila.

Vyšetřovatel také sdělil, že to bylo jedno z nejnáročnějších vyšetřování, jaké kdy zažil. Vyšetřovatelé společně se záchranáři sfárali na místo neštěstí asi desetkrát. „Prozkoumali každý metr místa tragédie, což čítá několik stovek metrů až kilometrů.“

Výbuch na Dole ČSM v 17.13 hodin ničil a zabíjel v hloubce více než 800 metrů pod zemí. Několik dalších měsíců znemožňoval přístup na místo neštěstí požár, vyšetřování na samotném místě výbuchu proto mohlo začít až s výrazným odstupem. Poslední těla horníků se podařilo vynést na povrch až 13. května 2019.

Vzhledem k tomu, že v podzemí zahynuli především polští horníci, tak se na vyšetřování podíleli i policisté a další zástupci justice našeho severního souseda. Údajně i kvůli nutnosti překladů všech dokumentů vyšetřování trvalo přes čtyři roky.

Policisté a další odborníci měli objasnit, co přesně se tehdy stalo a proč, případně kdo byl za tragédii odpovědný.

Hned po neštěstí přijeli na místo tehdejší premiéři Andrej Babiš a Mateusz Morawiecki. V Polsku dokonce prezident Andrzej Duda vyhlásil 23. prosince 2018 dnem státního smutku, v tuzemsku se zase v sobotu 22. prosince v poledne po celé zemi rozezněly sirény.

Rok po tragédii byl nedaleko Dolu ČSM - Sever ve Stonavě na Karvinsku odhalen žulový památník ve tvaru slzy, kde se každoročně konají pietní akty.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!