Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tragický výbuch domu na Prostějovsku mohla způsobit manipulace s pyrotechnikou

Česko

  15:32aktualizováno  17:09
V obci Otinoves na Prostějovsku došlo po poledni k výbuchu a požáru domu soukromé firmy se zábavní pyrotechnikou. Právě neopatrná manipulace s pyrotechnikou mohla podle policie explozi způsobit. Při tragické události zemřel majitel obchodu - profesionální hasič. Výbuch prověřují kriminalisté pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.

Do Otinovsi po oznámení výbuchu přijelo jedenáct jednotek hasičů. Ti uvedli, že si výbuch vyžádal jednu oběť. „Bohužel na následky výbuchu zemřela jedna osoba,“ sdělil mluvčí hasičů olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Ředitelka Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Andrea Rakovičová řekla, že výbuch v Otinovsi byl nahlášen ve 12:16. Na místo vyrazila sanitka a preventivně také vrtulník letecké záchranné služby.

„Poté, co nám hasiči umožnili vstup na místo, nalezla posádka ohořelé tělo, které už vykazovalo jisté známky smrti. podle které pohlaví a identitu zemřelé osoby určí pitva.

„Při ohledání místa bylo nalezeno tělo muže, v tomto případě byla nařízena soudní pitva, ale s největší pravděpodobností se bude jednat o majitele objektu,“ uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová.

„Bylo nalezeno zhruba dvacet metrů od pravděpodobného místa výbuchu,“ upřesnila Rakovičová.

„Co se týká příčiny a okolností výbuchu domu, probíhá v tuto chvíli šetření, které bude trvat několik týdnů, nicméně jednou z pravděpodobných verzí je neopatrná manipulace s pyrotechnikou,“ sdělila Zajícová.

Výbuch poškodil nejen samotný objekt, ale i další desítku objektů a automobily v okolí, které mají poškozeny okna a střechy. Případná škoda dosud nebyla vyčíslena..

Hasiči evakuovali obyvatele okolních domů, kteří byli otřeseni. Na místě byla i zdravotnická záchranná služba. Byly tam nějaké drobné oděrky, ale nikdo nebyl transportován do nemocnice,“ řekl ČTK mluvčí hasičů.

Mluvčí hasičů Hošák také upřesnil, že objekt, v němž k výbuchu došlo, patří soukromé firmě se zábavní pyrotechnikou. Podle policie je jednou z pravděpodobných verzí výbuchu neopatrná manipulace s pyrotechnikou. Zároveň potvrdila, že majitelem obchodu je profesionální hasič, který byl s největší pravděpodobností obětí.

Případ má tak obdobné rysy jako exploze v 18 kilometrů vzdálených Mostkovicích v roce 2018. I tam tehdy zemřel profesionální hasič, příčinou výbuchu byla neodborná manipulace se složkami pro výrobu pyrotechniky.

Míru poškození okolních domů nyní na místě zjišťují odborníci, pokud bude potřeba statik, hasiči jej povolají, doplnil Hošák. Hasiče pro obyvatele domů zřídili také kontaktní místo a poskytli jim psychologickou pomoc.

Silnice přes Otinoves je nyní kvůli výbuchu uzavřena. „Uzavírka potrvá nejméně do zítřka, protože probíhá podrobné ohledání místa,“ sdělila krajská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Výbuchy zabíjejí

V posledních čtyřech letech došlo k řadě podobných výbuchů. 8. srpna 2019 jeden člověk nepřežil výbuch v rodinném domě ve Strahovicích na Opavsku. Čtvrtina domu se zřítila. Muž, který se stal obětí, v okolních polích hledal a sbíral válečnou munici.

3. října 2019 vybuchl plyn v Lenoře na Prachaticku vybuchl plyn v bytovém domě. Jeden člověk přišel o život, dva byli těžce popáleni.

15. září 2021 při výbuchu plynu v rodinném domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli při zásahu dva dobrovolní hasiči, další dva hasiči byli zranění.

18. července 2022 zemřel při výbuchu domu v Olšanech u Prostějova jeho sedmapadesátiletý majitel, který explozi úmyslně způsobil. Nejprve odmontoval přívodní plynovou hadici od sporáku a unikající zemní plyn poté zapálil.

Letos na jaře v Suchohrdlech na Znojemsku výbuch plynu zničil rodinný dům, ve kterém zemřel mladý muž. Vyšetřování ukázalo, že v domě někdo manipuloval s připojením k instalovaným spotřebičům.

Autoři: , ,

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...