Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výbuch v továrně v Rudníku: dva mrtví a 13 zraněných

Česko

  7:44aktualizováno  13:12
RUDNÍK - V továrně gumáren Avon Automotive v Rudníku na Trutnovsku ráno vybuchly dvě akumulační nádrže na stlačenou páru. Při neštěstí zemřela na místě třiatřicetiletá žena, další muž zemřel v nemocnici. Dva lidé jsou zraněni těžce a 11 jich utrpělo lehká zranění, řekl mluvčí trutnovské policie Jiří Prouza.

Výbuch v továrně v Rudníku. foto: ČTK

Po výbuchu se propadla střecha, která lidi zasypala. Původní informace hasičů hovořily o výbuchu kotle v kotelně. Škody podle policie půjdou do milionů korun. Příčiny výbuchu policie vyšetřuje. Zatím tak není jasné, zda šlo o technickou závadu nebo něčí pochybení.

Tlaková vlna od výbuchu převrátila kamion, který u něj stojící ženu usmrtil. Řidič kamionu podle hasičů utrpěl těžká zranění. Zbylí zranění jsou z objektu kotelny a dalších provozů firmy. Řezná poranění například utrpěli od létajícího skla. "Lidé přicházeli do továrny na první směnu po svátcích a ozvala se exploze," popsal situaci vrátný podniku.

Avon automotive

Avon Automotive vyrábí součástky pro automobilový průmysl, zejména různé hadice. Firma vyrábí i další pryžové díly. Firma vznikla v roce 1993 jako společný podnik britské Avon Rubber a české společnosti Rubena Náchod.

Předloni v ní pracovalo přes 400 lidí, což z ní činilo jednoho z významných zaměstnavatelů v regionu.

Britové měli podíl 65 procent a později zbývající podíl od Rubeny odkoupili. Později se firma stala součástí uskupení Crystal Capital ovládaného Američany.

Poškozený objekt vypadá jak po zásahu dělostřeleckým granátem. Okolní budovy mají vytlučená okna, strhané okapy. Tlaková vlna po areálu továrny rozmetala palety a přepravky. Kusy plechů ze střech odnesla desítky metrů od místa exploze. Některé trosky skončily až v nedalekém lese. Desítky metrů daleko odletěla i jedna z nádrží.

Záchranáři zatím nikoho z pracovníků firmy nepohřešují. Sutiny objektu nicméně podle Prouzy pro jistotu prohledá speciálně vycvičený pes. Okolí samotného výbuchu policie uzavřela.

Ředitel královéhradecké záchranné služby Ladislav Žabka řekl, že událost jim byla nahlášena v 05:45. "Po explozi plynu se propadla střecha objektu, která zasypala několik lidí," řekl Žabka. Na místě zasahovalo 12 posádek záchranářů a desítky hasičů.

Zasedá krizový štáb

Tři těžce zranění utrpěli popáleniny a mnohočetná poranění například břicha, hrudníku čí pánve. Dva těžce zraněné záchranáři převezli sanitou a vrtulníkem do fakultní nemocnice v Hradci Králové. "Jeden muž následkům zranění podlehl," potvrdil Jaromír Kočí z hradecké chirurgické kliniky.

 Třetí těžce zraněný je na oddělení ARO v nemocnici v Jilemnici se středně těžkým zraněním hrudníku a břicha.

Šest lehce zraněných přijala nemocnice ve Vrchlabí a pět lehce zraněných nemocnice v Trutnově.

"V obci nejde po výbuchu elektřina, děti budou muset odejít ze školy," uvedla v České televizi starostka Rudníku Ivana Pavlíková. V obci nyní zasedá krizový štáb.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat