Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
28. června 2014 12:59, aktualizováno  15:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výstraha: kroupy, přívalový déšť. Na východ Česka míří silné bouřky

Česko po vlně tropických veder z Afriky zasáhla také vlna bouřek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko po vlně tropických veder z Afriky zasáhla také vlna bouřek. | foto: ČTK

PRAHA JAK BUDE V ČERVENCI? ČTĚTE UVNITŘ. Východní polovinu České republiky mají zasáhnout v neděli silné bouřky. Ojediněle se objeví i přívalové deště, kroupy a nárazy větru. Vyplývá to z výstrahy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Místy může déšť rozvodnit menší toky a zatopit sklepy, nárazy větru zase mohou podle meteorologů lámat větve.

"V neděli odpoledne se budou v Pardubickém kraji, na Českomoravské vrchovině, na Moravě a ve Slezsku místy vyskytovat bouřky," oznámili pracovníci ústavu. "Ojediněle budou doprovázeny přívalovými srážkami s úhrny kolem 40 milimetrů, nárazy větru o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu a kroupami," doplnili.

Nejprve bouřky podle ČHMÚ zasáhnou kolem nedělního poledne okresy Svitavy a Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji a Vysočinu. Poté se zhruba od 14:00 mohou začít objevovat v Jihomoravském kraji, od 15:00 v Olomouckém a západní části Moravskoslezského kraje, od 16:00 ve Zlínském kraji a od 18:00 ve východní části Moravskoslezského. Nebezpečí bouřek bude ve zmíněných regionech směrem na východ postupně ustávat od 21:00 do pondělních 03:00.

Chladnější červenec

Červenec bude celkově spíše chladnější, teploty zřejmě nestoupnou nad 30 stupňů.

Chladněji bude hlavně ve druhé polovině měsíce. Srážek naopak spadne asi nadprůměrné množství, a to především v příštím týdnu.

Příští čtyři týdny budou podle Českého hydrometeorologického ústavu jako celek teplotně podprůměrné, a mohou značně kolísat. V následujícím týdnu se denní teploty budou pohybovat přibližně mezi 22 a 25 stupni Celsia. V dalším týdnu mohou dosahovat až třicítky, ale rozpětí možných denních teplot je velké - od 30 až po 18 stupňů.

Také druhá polovina července bude teplotně rozkolísaná, denní teploty se mohou pohybovat zhruba mezi 19 a 28 stupni.

Noční teploty budou podle meteorologů o něco stabilnější. Po většinu července budou přibližně mezi 11 a 14 stupni.

Množství srážek bude oproti teplotám během července nad dlouhodobým průměrem pro toto období, který činí 81 milimetrů, tedy 81 litrů na metr čtvereční. Největší pravděpodobnost nadprůměrně hojných dešťů je podle ČHMÚ v příštím týdnu.

Celková dlouhodobá průměrná teplota pro toto období činí podle meteorologů 18,4 stupně. Nejteplejší byl rok 2006, kdy průměrná teplota dosáhla 22 stupňů, zatímco v roce 1979 činila pouze 15 stupňů.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.