Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vyhledávání soudních jednání bude snadnější

Česko

  11:51
BRNO - Na okresních soudech v celé zemi ode dneška funguje nová služba eJustice s názvem infoJednání. Lidé díky ní mohou přes internetové stránky ministerstva spravedlnosti zjistit informace o tom, kdy a kde a kdy se koná konkrétní soudní jednání. Služba usnadní také vyhledávání soudních jednání pro studenty práv či novináře.

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil původně nový občanský zákoník předkládal. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Na veletrhu Invex  to oznámil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Do konce roku nabídnou službu infoJednání také krajské a vrchní soudy.

Nová služba navazuje na projekt infoSoudu, který byl na okresních soudech spuštěn v dubnu letošního roku. Ten umožňuje přes internet zjišťovat aktuální stav konkrétního soudního řízení. Také infoSoud by měl být do konce roku spuštěn i u krajských a vrchních soudů. "Současně testujeme službu infoDeska, tedy elektronickou soudní desku. Na konci celého procesu bude elektronický soudní spis. Ten připravíme do konce tohoto volebního období, jeho plné nasazení ale překročí až do dalšího volebního období," řekl Pospíšil.

Služba infoJednání má za cíl odstranit komplikace účastníků řízení při zjišťování toho, zda již bylo v jejich případu nařízeno nové soudní jednání, či nedošlo k nějakým změnám. "Jeho filosofií je poskytnout lidem komfortní způsob komunikace se soudy a odstranit problémy s obsazenými telefony či sháněním zapisovatelky," dodal Pospíšil. Informace o nařízených jednáních budou do systému ukládány na 30 dnů dopředu.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...