Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Výhodné peníze od státu skončí

Česko

Koalice uvažuje, že daní přiškrtí výdaje státu na stavební spoření. Je to podvod na občany, tvrdí ČSSD

PRAHA Z dosud nejvýhodnějšího spoření na trhu se mohou velmi snadno stát peníze s nejvyšší daní v českém daňovém systému. Vznikající koalice chce totiž sebrat všem pěti milionům majitelů stavebního spoření polovinu ze státního příspěvku, který ke spoření dostávají. Uspoří tak miliardy ve státním rozpočtu, na druhou stranu se ale může stát, že lidé hůř dosáhnou na menší úvěry třeba na rekonstrukci bytu.

Pravicoví politici už dlouho řešili, jak lidem vzít část z podpory stavebního spoření. Jeho podmínky totiž byly v Česku už roky zcela nadstandardní – kromě státního příspěvku lidé ani nemuseli danit úroky, které z naspořených peněz dostali. Problém ovšem dosud byl, jak vymyslet takové řešení, které nenaruší už dříve uzavřené smlouvy. Takovou úpravu by totiž mohl státu rychle shodit Ústavní soud.

Vznikající vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se teď dohodla na jednom z možných řešení: podpora se sníží ze současných tří tisíc korun (u starých smluv z 4500) na polovinu. A to tak, že lidé dostanou celý příspěvek, patnáct set (respektive 2250) z něj ale vrátí státu jako daň. Což by byla nejvyšší daň, kterou lidé v Česku odvádí.

Sami lídři zatím ale nemluví o domluveném postupu úplně přesvědčivě. „Zatím je to jen námět ministerstva financí, jak zajistit snížený příspěvek už v roce 2011,“ řekl LN premiér Petr Nečas. Odcházející ministr Eduard Janota ale považuje navržený způsob řešení za nejčistší. „Jakékoliv jiné metody se nesetkaly s účinkem,“ tvrdí Janota.

Spořitelny jsou ovšem zatím poměrně klidné. Návrhů na snížení příspěvku bylo v posledních měsících už několik. „Musíme být připraveni na vše, nyní ale ten konkrétní návrh nebudeme komentovat,“ řekla LN mluvčí stavební spořitelny Modrá pyramida Hana Vaněčková. Podobně reagovaly i další.

Asociaci českých stavebních spořitelen se ale záměr trojkoalice nelíbí. „Chápeme potřebu šetřit ve státním rozpočtu. Ale zásadně odmítáme tak razantní a náhlé snížení podpory,“ říká předseda asociace Vojtěch Lukáš.

Čtyři miliony lidí používají spoření jen k uložení peněz, což jim přináší úroky a tři tisíce (případně 4500) ročně na státní podpoře. Když nebude podpora tak výhodná, řada lidí peníze vybere, a spořitelny pak nemusí mít dostatek peněz na to, aby financovaly úvěry dalšímu milionu lidí, kteří si na stavební spoření vzali úvěr. Systém je totiž založený právě na tom, že někteří lidé do spořitelny peníze pouze ukládají a tak jí poskytují peníze na to, aby někomu jinému mohla dát úvěr.

Především překlenovací úvěry, které nejsou upravené zákonem, tak banky při větším odlivu klientů zřejmě výrazně omezí – buď jich budou nabízet méně, nebo za vyšší úroky. Alternativou k úvěru ze stavebního spoření sice mohou být hypotéky u běžných bank, ty ovšem nemají tak výhodné podmínky.

„Hypoteční úvěry se vyplatí při vyšších částkách. Ale asi čtyřicet pět procent klientů spořitelen si bere úvěry na rekonstrukce bytů či domů, často tedy ve výši sto až čtyři sta tisíc korun. A takto malé úvěry žádná hypoteční banka nenabízí,“ varuje Lukáš. Někteří odborníci ale uklidňují, že odliv klientů nemusí být tak velký. „Po plánované změně by měl čistý výnos spoření přesahovat tři procenta ročně. Ve srovnání s termínovanými vklady bank to je stále poměrně slušný výnos,“ říká Karel Engliš z KPMG.

Se záměrem koalice ovšem nesouhlasí ČSSD. Jejich šéf Bohuslav Sobotka ho označil za „podvod na občany“, podle sociálního experta strany Vladimíra Špidly se mohou měnit jen podmínky nově uzavíraných smluv.

***

VLÁDNÍ ÚDER STAVEBNÍMU SPOŘENÍ

Češi mají nyní u stavebních spořitelen uloženo 415 miliard korun, což je zhruba třetina úspor domácností.

Smluv na stavební spoření mají nyní ústavy uzavřených 5 milionů.

Pouze jeden milion lidí ale ze smlouvy čerpá úvěr, zbylé čtyři miliony majitelů smluv tedy pouze spoří.

Vznikající vláda však může do stavebního spoření významně zasáhnout. Uvažuje, že místo 3000 korun dostanou lidé na státním příspěvku ke stavebnímu spoření polovinu, tedy 1500 korun (ti, kteří mají starší smlouvy a berou příspěvek 4500 korun, by dostali jen 2250). V praxi to má fungovat tak, že stavební spořitelny za každého majitele smlouvy odvedou státu padesátiprocentní daň ze státního příspěvku. Tato daň by byla novinkou.

Graf

Objem poskytnutých úvěrů

Počet nově uzavřených smluv

Alternativou k úvěru ze stavebního spoření sice mohou být hypotéky u běžných bank. Ty ovšem nemají tak výhodné podmínky.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....