Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Výhodné úroky z úvěrů na byt jsou ohroženy

Česko

PRAHA Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje výrazné omezení státních podpor v oblasti bydlení. Státní příspěvek ke stavebnímu spoření by měl být zachován. Jeho čerpání by ale mělo mít přísnější podmínky. Nejistou budoucnost mají ale daňově zvýhodněné úroky z hypotečních úvěrů a půjček ze stavebního spoření.

Navrhovaná opatření mají snížit nároky státní bytové politiky na státní rozpočet. „Pokud nebude státní podpora bydlení fiskálně neutrální, začne se systém postupně zadrhávat, až posléze zkolabuje,“ řekl včera náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous.

V případě státního příspěvku ke stavebnímu spoření materiál ministerstva nedoporučuje zrušení či „zásadní snížení“ příspěvku. Připomíná situaci z roku 2003, kdy obavy ze snížení příspěvku vedly k většímu uzavírání nových smluv a tím paradoxně k zvýšení výdajů státu. Přesto ale ministerstvo navrhuje ke zvážení snížení státního příspěvku nebo umožnění jeho každoroční úpravy.

Příspěvek státu střadatelům by mohl být také časově omezený. Mezi variantami je i silnější vázání stavebního spoření na uspokojování bytových potřeb.

Podrobit revizi chce úřad také například daňové úlevy z úvěrů ze stavebního spoření nebo hypoték. Ministerstvo doporučuje „zvážit význam motivačního efektu tohoto opatření a následně rozhodnout o zachování, snížení nebo zrušení podpory“.

Mezi novými programy ministerstva jsou nízkoúročené úvěry na výstavbu nájemních bytů, záruky na výstavbu bytů fyzickými osobami pro vlastní potřebu a provozní podporu nájemního bydlení.

S těmito projekty nesouhlasí Občanské sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR (OSMD). „Veškeré dotační nástroje zaměřené na novou výstavbu jen dále zhoršují situaci na deformovaném trhu nájemního bydlení. Vedou i nízkopříjmové domácnosti k zadlužování a vytvářejí falešnou představu, že kvalitní bydlení může být nabízeno za nižší než tržní ceny,“ řekl předseda sdružení Tomislav Šimeček. Místo toho OSMD navrhuje obnovení plně tržního prostředí do nájemních vztahů se sociální sítí.

Autor: