Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyhrožují mi násilím i ztrátou práce, říká aktivista, který podal žalobu na Zemana

Jan Cemper, prodavač v elektro obchodě, který podal žalobu na Zemana a žádá od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Cemper, prodavač v elektro obchodě, který podal žalobu na Zemana a žádá od... | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Třicetiletý prodejce a zástupce facebookové iniciativy Proti projevům nenávisti podal žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Od plánu Jan Cempera neodradily ani desítky výhrůžných a vulgárních zpráv od příznivců hlavy státu. „Šlo hlavně o vyhrožování osobní likvidací,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Cemper.

„Budeme žádat soud o veřejnou omluvu,“ uvedl krátce před koncem loňského roku Jan Cemper v narážce na Zemanova slova, která zazněla během vánočního poselství.

V něm podle Cempera Zeman pomluvil organizátory demonstrace na podporu uprchlíků, když řekl, že na transparentu iniciativy během demonstrace měl být nápis „Tahle země není naše - Refugees welcome“, který poté organizátoři nahradili nápisem „Tahle země patří všem - Refugees welcome“. Takovou informaci má prý od jedné ze zpravodajských služeb. Jenže Cemper a spol. jeho výrok považuje za pomluvu a žádá veřejnou omluvu v televizi.

Lidovky.cz: Před Vánoci jste avizoval, že podáte žalobu proti prezidentovi kvůli jeho výrokům na adresu vaší iniciativy Proti projevům nenávisti. Už jste to udělal?
Podal jsem ji v pondělí. Žádám v ní o veřejnou omluvu od prezidenta.

Lidovky.cz: Ptám se kvůli tomu, jestli vás neodradily četné výhrůžky od vašich odpůrců. Zvažoval jste, že byste žalobu kvůli nim vůbec nepodal?
Zvažoval jsem to, ale jednak by to nic nevyřešilo, protože se to už stejně medializovalo, a potom, to nejhorší přišlo těsně po tom, co jsem oznámil, že žalobu podám. Navíc bych byl u lidí, kteří se snaží mě šikanovat, za zbabělce. Ustupovat se podle mě nemá. Není k tomu žádný důvod.

Lidovky.cz: Co bylo obsahem výhružných zpráv a mailů?
Šlo hlavně o vyhrožování osobní likvidací. Psali mi, že si na mě někdo počká nebo že si pro někdo někam dojedou a tak dále. Za největší problém považuji nalepení samolepek na domovní dveře baráku, kde jsem dříve bydlel.

Výhružky, které Cemper dostal přes email i Facebook

Cemper dostal desítky výhružných vzkazů, Server Lidovky.cz má k dispozici celý jejich seznam.

  • „Napadl jsi někoho, kdo je nám skoro jako otec, je to naše rodina, a tak za to zaplatíš svou rodinou a svým majetkem.“
  • „Ty zločinecká zrůdo.“
  • „Jsi zbytečné individuum a měl by ses sám zlikvidovat.“
  • „No však on ti ten rypák někdo brzo nakopne...“
  • „Chápu, že jsi slizký a nechutný a ženská by si o tebe neopřela ani kolo, ale nechápu, které prase má tu drzost napadat našeho prezidenta, který nás chrání před humusem z Východu.“
  • „Seš opravdu neskutečný zmetek a zrádce národa.“
  • „Taky bys mohl dostat přes držku“.
  • „Nakopat tě mezi nohy a zapálit, ty židovský prase.“

Lidovky.cz: Zároveň také kdosi informovali vašeho zaměstnavatele o tom, čemu se ve svém volnu věnujete, tedy že se zasazujete o pomoc uprchlíkům nebo že jste organizoval různé demonstrace... Hrozili vám, že se postarají o vyhazov z práce. Řešil jste to nějak?
Zaměstnavatel mi řekl, že to řešit nebude. Ale na konci ledna mi končí smlouva, tak se teprve uvidí, jak se situace bude nadále vyvíjet. Vyjádření zaměstnavatele je nicméně takové, že moje soukromé aktivity neřeší.

Lidovky.cz: Tím ale problémy neskončily. Po Facebooku kolovala vaše fotografie s adresou a dalšími osobními údaji. Jak jste řešil tuhle záležitost? Oznámil jste to na policii?
Poté, co to začalo kolovat na Facebooku, jsem to řešil s jednou neziskovou organizací a dohodli jsme se, že podáme trestní oznámení, protože to zavání trestným činem. Může jít o nebezpečné vyhrožování či sledování. To je v českém právu poměrně závažný trestný čin.

Lidovky.cz: Máte nějaké indicie, kdo za tím může být?
Mohlo by jít o skupinu okolo skupiny „Čest, Svoboda, Respekt“ a lidé kolem Jiřího Černohorského (zakladatele zmiňované skupiny - pozn. red.). A potom lidé ze skupiny Islám v ČR nechceme (xenofobní skupina na Facebooku, ta v pondělí zmizela z Facebooku - pozn. red.). Sledoval jsem diskuse, v nichž se šířily informace o mně. A třeba v té skupině Čest, Svoboda, Respekt bylo za tu krátkou chvíli dvacet příspěvků jen o mně.

Lidovky.cz: Mluvil jste o tom, že ta vlna výhrůžek už opadla. Zmizely úplně, nebo vám stále anonymové vyhrožují?
Slábne to, ale vyskytují se pořád. Jsou to hlavně e-maily nebo vzkazy přes Facebook.

Lidovky.cz: Vraťme se k žalobě na prezidenta. Myslíte, že se dočkáte omluvy od hlavy státu?
Myslím, že máme veškeré důkazy o tom, že jsme nápis na transparent „Tahle země není naše - Refugees welcome“ ani nepřipravovali. Naopak máme dost materiálů, které ukazují, jak jsme se na demonstraci připravovali. Proto žádáme pana prezidenta o omluvu. Jestli to udělá, to už je věc druhá. Pozitivní verdikt soudu bych každopádně považoval za velký úspěch.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!